W środę konferencja prasowa TVP ws. Eurowizji Junior 2019! Znamy szczegółowe wyniki z Serbii i Islandii

Najpewniej w środę 6 marca poznamy miasto-organizatora Eurowizji Junior 2019 oraz datę finału konkursu 🇵🇱. Telewizja Polska zaprosiła już dziennikarzy, na konferencję prasową Prezesa Zarządu, Jacka Kurskiego dotyczącą organizacji JESC 2019. Konferencja odbędzie się 6 marca o godzinie 13:00 w gmachu TVP. Przypomnę, że z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, jakie podawano m.in. w „Teleexpressie” i „Wiadomościach” tylko dwa miasta do ostatniej chwili walczyły o bycie gospodarzem imprezy – Szczecin i Gliwice, przy czym tylko strona szczecińska potwierdziła złożenie odpowiedniej aplikacji do TVP, a Gliwice zdają się nie wiedzieć, o co chodzi. Kto wie, może na spotkaniu czeka nas niespodzianka i jednak miejscem, gdzie odbędzie się Eurowizja Junior, będzie Kraków, o którym mówiło się już od paru miesięcy. Być może poznamy też więcej szczegółów dotyczących wyboru reprezentanta Polski na JESC 2019 oraz uda się uzyskać jakiekolwiek szczegóły związane z uczestnictwem zespołu Tulia w Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Dziennik Eurowizyjny najpewniej będzie transmitować konferencję prasową na żywo dla członków grupy facebookowej. Szczegóły wkrótce!

Zgodnie z obietnicą telewizja RTS 🇷🇸 opublikowała dokładne wyniki głosowania podczas Beoviziji 2019 – zarówno w finale jak i półfinale. Podano nie tylko rankingi, ale też m.in. zdjęcia kart do głosowania poszczególnych jurorów oraz protokoły televotingu. Należy podkreślić, że telewizja serbska w żaden sposób nie wpływała na wyniki głosowania komisji i jeden z członków jury to potwierdza. Wśród jurorów półfinałowych znaleźli się m.in. Zoran Kiki Lesandrić, Nenad Pribak (OGAE Serbia) czy Ivana Peters z zespołu Negativ. Najwięcej punktów jurorskich w półfinale dostała Ivana Vladović z grupą Wonder Strings, drugie miejsce miała Aleksandra Sekulić, a trzecie Sashka Janx. Jedyną uczestniczką, która nie dostała punktów od ani jednego jurora była Eleonora (utwór „Samo lagano”). Glosowanie widzów wygrały Nataša i Una (3189 głosów), drugie były Ivana i Wonder Strings (1954), a trzecia Sofija Perić (1912). Czwarta była formacja Funked up, a dopiero piąta Sashka. Fatalnie wypadły Dunja Vujadinović (534 głosy) i Eleonora (346 głosów). Po podliczeniu punktów jurorskich i publiczności zwyciężczyniami grupy były Ivana i Wonder Strings (22 punkty), Nataša i Una były drugie (18 punktów), Sashka Janx trzecia (14 punktów), a do finału weszli też Sofija Perić (4. miejsce – 13 punktów), Aleksandra Sekulić (5. miejsce – 13 punktów) oraz Ivan Kurtić (6. miejsce – 12 punktów). Pierwsi pod kreską byli Funked Up, Extra Nena była dopiero ósma, a Dunja Vujadinović dziesiąta.

W drugim półfinale głosowanie jurorów wygrała Nevena Božović, która zdobyła 54 punkty. Drugi był Lord (53 punkty i więcej dwunastek niż Nevena), a trzecia Jana (już tylko 39 punktów). Jurorzy 7 dużych punktów dali grupie Majdan, 6 Dženanowi, a 5 Anie Popović. Najsłabiej wypadła grupa Gipsychord – tylko jeden mały punkt od jednego z członków jury. Televoting wygrał Dženan, zdobywając aż 3,5 tys. głosów. Druga była Nevena z 1,5 tys. głosów, a trzecia grupa Majdan (1,4 tys.). Widzowie woleli w finale Tamarę Milanović, której dali szóste miejsce. Jana była w głosowaniu dopiero ósma. Ostatni w televotingu byli Lana i Aldo (510 głosów). W systemie 50/50 Nevena wygrała półfinał (22 punkty), Dženan był drugi (18 punktów), a Lord trzeci (16 punktów). Z czwartego miejsca wszedł Majdan, z piątego Ana, a z szóstego Jana. Na pechowym, siódmym miejscu była Tamara Milanović. Goga Stanić zajęła 8. miejsce (dostała 4 punkty od jury i 2 od widzów), a Gipsychord dziewiąte (uratowani przez televoting, skąd dostali 4 punkty). Ostatnie miejsce otrzymały Tina i Lola Amvon – bez punktów od jury i od widzów. O tym jak wyglądały karty do głosowania i protokoły dowiecie się klikając na poszczególne linki: PÓŁFINAŁ 1, PÓŁFINAŁ 2, FINAŁ.

W niektórych krajach prezentowane są bardzo dokładne wyniki preselekcji narodowych, a w niektórych nie podaje się nawet nazwisk osób oceniających utwory… Na Islandii 🇮🇸 trio Hatari zdecydowanie wygrało obydwie rundy finałowe. W pierwszej z nich zdobyli ponad 24% głosów jurorskich i aż 46% głosów od widzów – ponad 47 tys. sms-ów oddano właśnie na ich utwór. Dla porównania – Fridrik Omar, który także wszedł do superfinału, dostał 20% głosów jurorskich i ponad 25 tys. głosów od widzów (24,6%). Najsłabiej wypadła Tara Mobee (15% głosów od jury i tylko 3% głosów w televotingu). W superfinale na Hatari oddano dodatkowych 62 tys. głosów publiczności, co oznacza, że łącznie kontrowersyjna grupa uzbierała aż 134 tys. głosów od widzów! Fridrik miał ich łącznie 98,5 tys. Wiemy też, kto znalazł się w jury międzynarodowym. Piosenki oceniali m.in. Eleni Foureira, Jan Bors (szef delegacji czeskiej) czy reprezentant Islandii z 2014 roku Haraldur Freyr Gíslason. Wiemy, jak głosowali poszczególni członkowie komisji, jednak do konkretnej punktacji nie przypisano danych nazwisk. Aż siedmiu z dziesięciu jurorów przyznało trio Hatari pierwsze miejsce! To znak, że wybrano najlepszą z możliwych opcji i komisja oraz widzowie są co do tego zgodni.

Źródło: TVP, inf. własne, RTS, Evrovizija.rs, OGAE Serbia, Wiwibloggs, fot.: M. Błażewicz, 2019

 

 

%d blogerów lubi to: