Joci Papai, Jurijus i Leonora jadą na Eurowizję 2019! Sprawdź wyniki sobotnich preselekcji! Ania Dąbrowska wygrywa „The Voice Kids”!

37-letni József „Joci” Pápai z miasta Tata będzie reprezentował Węgry 🇭🇺 podczas Eurowizji 2019 i jest pierwszym w historii uczestnikiem z tego kraju, który wraca do konkursu. W 2017 roku wygrał „A Dal” utworem „Origo”, a w trakcie Eurowizji w Kijowie zajął w finale 8. miejsce (dodatkowo zdobył 2. miejsce w półfinale). Bardzo szybko zatęsknił za konkursem i w tym roku stanął do preselekcyjnej walki z „Az én apám” swojego autorstwa. W ćwierćfinale zajął najwyższe miejsce z 41 punktami (remis z Bogi Nagy), a  półfinale wykonał utwór w nieco innej aranżacji i znów triumfował. Według finałowych ocen jurorskich zajął 1. miejsce – 26 punktów (chociaż jeden juror nie dał mu punktów) i wszedł do superfinału wraz z grupą Acoustic Planet, Bence’m Vavra oraz Bogi Nagy. Jurorzy odrzucili jednego z faworytów – Gergo Szekera, a także projekt The Middletonz. W superfinale decydowali już tylko widzowie i uznali, że na ESC powinien jechać Joci. Od eurowizyjnego „Origo” wokalista wydał tylko jeden nowy singiel pt. „Özönvíz”, który dotarł do 5. miejsca listy węgierskich przebojów. Czy tak szybki powrót na Eurowizję będzie dla niego dobrym posunięciem?

Preselekcje duńskie 🇩🇰 zakończyły się zwycięstwem Leonory Colmor Jepsen, 21-letniej wokalistki z Hellerup. Poza śpiewaniem i komponowaniem zajmuje się też…łyżwiarstwem figurowym i odnosi na tym polu spore sukcesy. Do tej pory śpiewała głównie w kawiarniach. Zapewne jej życie mocno zmieni się po sukcesie w DMGP. Wraz z Sigmundem oraz grenlandzkim duetem Julie & Nina dostała się do superfinału, gdzie otrzymała łącznie 42% połączonych głosów jury i widzów, co dało jej wygraną. Drugie miejsce zajęły reprezentantki Grenlandii – 35%, a trzecie Sigmund, na którego oddano 23% głosów. Eurowizyjna piosenka Danii to „Love is forever” i będzie wykonana w czterech językach – po angielsku, duńsku, francusku i niemiecku. Jedną z kompozytorek piosenki jest Lise Cabble, która podpisywała się wcześniej pod m.in. „New Tomorrow” (ESC 2011) czy „Only Teardrops” (ESC 2013). Za piosenkę Leonory odpowiedzialni są też Melanie Wehbe i Emil Rosendal Lei.

Monika Marija się przeliczyła. Wokalistka uznawana za faworytkę preselekcji na Litwie 🇱🇹 postanowiła wycofać jeden z dwóch utworów („Criminal”) by mieć większe szanse na wygraną. Zapłaciła za to karę 2 tys. euro, a i tak nie wygrała! Zdobyła 10 punktów od jury i tyle samo od widzów, którzy oddali na nią prawie 21 tys. głosów. To jednak za mało, by pokonać Jurijusa Veklenkę z „Run with the lions”. Wokalista, który reprezentował już Litwę na ESC 2015 jako jeden z „całuśnych” chórzystów oraz podkładał głos pod występ Lolity Zero, otrzymał najwyższą notę od komisji i ponad 24,5 tys. głosów. Trzecie miejsce przypadło formacji Antikvariniai Kašpirovskio Dantys. Zaskakujący jest fakt, że komisja i widzowie dokładnie w ten sam sposób ustawili ranking finalistów. Piosenkę „Run with the lions” napisał m.in. Ashley Hicklin z Anglii, który wcześniej stworzył  „Me and My Guitar” (Belgia 2010). Generalnie, za piosenką Jurijusa stoi ta sama ekipa, która ma już na Eurowizji 2019 piosenki reprezentujące Wielką Brytanię i Niemcy. Z utworem wiązały się pewne kontrowersje, gdyż według doniesień, demo utworu trafiło do internetu już w marcu 2018 roku i dopiero niedawno zostało z platformy SoundCloud usunięte. Nie ma jednak przeciwwskazań, by taka piosenka reprezentowała Litwę na Eurowizji i Europejska Unia Nadawców na pewno uzna, że wcześniejsza publikacja nie daje Jurijusowi przewagi w głosowaniu podczas konkursu.

Wczorajszy półfinał Melodifestivalen 🇸🇪 przez wielu uznany był za najlepszy. Do finału wszedł John Lundvik z „Too late for love”, tym samym powtórzył swoje osiągnięcie sprzed roku. Awans otrzymał również młodziutki Bishara Morad, diakon Syryjskiego Kościoła Prawosławnego 🇸🇾 w Linköping. Do rundy dogrywkowej awansowali Lisa Ajax i grupa Arvingarna. Piąte miejsce przypadło Ann-Louise Hanson, szóste Antonowi Hagmanowi, a ostatnie zespołowi Pagan Fury. SVT podała również skład dueli na dogrywkę, która odbędzie się 2 marca. Andreas Johnsson zmierzy się z Anną Bergendahl, Vlad Reiser z Nano, Martin Stenmarck z Lisą Ajax, a Rebecka Karlsson z Arvingarna. Do finału przejdzie w ten sposób ostatnia czwórka uczestników.

NBC wygrywa II półfinał preselekcji portugalskich 🇵🇹 z utworem „Igual a Ti” zdobywając 10 punktów od jury i 12 od widzów. Do finału weszła też faworytka jurorów – Surma, zespół Madrepaz oraz Mariana Bragada. Ostatnie miejsce w grupie wywalczyła Lara Laquiz. Tymczasem w Gruzji 🇬🇪 Liza Kalandadze wygrała trzeci z rzędu odcinek „Idola”, a wraz z nią do finału weszli Oto Nemsadze, Giorgi Nakashidze oraz Giorgi Pruidze. Zgodnie z przypuszczeniami, w półfinale odpadła Nini Tsnobiladze. Najgorętszy okres sezonu preselekcyjnego powoli dobiega końca. W tym miesiącu czekają nas jeszcze dwa półfinały w Serbii 🇷🇸. W pierwszą sobotę marca reprezentantów i piosenki wybierze aż sześć państw tego samego dnia i będzie to ostatnia kumulacja.

Finał „The Voice Kids 2” wygrała Ania Dąbrowska, finalistka Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior 2016, szkoląca się w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, gdzie uczyła się również Alicja Rega. Młodziutka wokalistka pokonała rywali i być może czeka ją taka kariera jak Roksany Węgiel. Na pewno podpisze kontrakt płytowy z Universal Music i nie jest wykluczone, że to ona zostanie nową reprezentantką Polski na Eurowizji Junior. Na oficjalne informacje w tej sprawie będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. Tymczasem podczas wczorajszego finału programu podano, że w walce o tytuł miasta-gospodarza Eurowizji Junior pozostały już tylko dwa miasta – jedno z południa i jedno z północy kraju. Fani spekulują, że może chodzić o Szczecin i Katowice, a Kraków, Gdańsk, Warszawa czy Łódź zostały odrzucone lub w ogóle nie były brane pod uwagę. Oficjalna decyzja ma być podana na dniach.

Źródło: Mediaklikk, Wikipedia, DMGP, LRT, SVT, inf. własne, CSW, TVP, fot.: adalonline instagram

 

%d blogerów lubi to: