[UPD] Niezdrowa atmosfera wokół Bilala z Francji! Będą zmiany w finałowej stawce Litwy? Stosunki ukraińsko-rosyjskie a Eurowizja

Organizacja Eurowizji 2019 w Izraelu 🇮🇱 od samego początku łączy się z różnego rodzaju problemami, skandalami i napiętą atmosferą, w której polityka często przewyższa najważniejsze muzyczne i artystyczne wartości konkursu. Dodatkowo media izraelskie prześcigają się w głośnych artykułach, plotkach i niesprawdzonych informacjach, które powodują chaos komunikacyjny. Dziś portal Ynet ogłosił, że z Eurowizji 2019 może wycofać się Francja 🇫🇷, gdyż ponoć zarząd France 2 jest oburzony serialem „Duz Pua”, który został wyprodukowany dla telewizji KAN i będzie tam emitowany w maju. Jednym z elementów fabuły izraelskiej produkcji ma być muzułmański wokalista, który udaje orientację homoseksualną, a tak naprawdę podejrzany jest o terroryzm. Według informacji portalu, nieprzypadkowa zbieżność z faktycznym reprezentantem Eurowizji 2019 – Bilalem Hassani ma powodować groźby telewizji France 2. Nadawca ma żądać zdjęcia serialu z anteny, w przeciwnym razie Francja zbojkotuje konkurs. Telewizja KAN ponoć nie planuje ulegać groźbom, powołując się na „wolność słowa”. Informację na razie należy traktować w kategorii plotki, gdyż zarówno France 2, jak i Bilal Hassani czy przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców nie wypowiedzieli się na ten temat. Dziś po godzinie 18:00 Bilal ogłosił jedynie, że w październiku odbędzie się jego koncert.

Na Litwie 🇱🇹 trwa wielka walka o wygraną w preselekcjach. Monika Marija, jedna z faworytek, ma w czwartek ogłosić wycofanie piosenki „Criminal” z finału, by całe poparcie widzów trafiło na konto drugiego utworu „Light On”, który został dołączony do stawki konkursowej już po terminie zgłoszeń, ale wg piosenkarki, lepiej nadaje się na Eurowizję. Apel Moniki o to, by nie głosować na „Criminal” w II półfinale na niewiele się zdał i wokalistka ma teraz dwie piosenki w finale. Jeśli faktycznie wycofa jeden z nich, będzie musiała zapłacić karę w wysokości 2 tys. euro, a jej miejsce w sobotnim konkursie zajmie Alen Chicco. Tymczasem szwedzki dziennikarz z „Aftonbladet” podaje, że piosenka „Run with the lions” Jurijusa Veklenki została opublikowana na SoundCloud już 3 marca 2018 roku i dopiero niedawno z tej platformy zniknęła. Tym samym kompozytorzy utworu złamali regulamin selekcji litewskich. Tego typu sytuacje zdarzały się już w Europie wcześniej, a najczęściej o dalszym losie kwestionowanych utworów decydowało EBU – nigdy nie doszło do żadnej dyskwalifikacji. Jurijus na razie nie wypowiada się w tej sprawie. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że demo „Run with the lions” powstało już parę lat temu i było proponowane…jednemu z finalistów polskich preselekcji do Eurowizji Junior 2017.

Nie będzie dyskryminowania finalistów selekcji ukraińskich 🇺🇦 ze względu na powiązania z Rosją 🇷🇺 – podała Natalya Franchuk, project leader „Vidbir” z ramienia stacji STB. W rozmowie z „Komsomolskaya Pravda” przyznała, że o tego rodzaju powiązania uczestnicy selekcji byli na wizji pytani przez prowadzącego, ale każdy z uczestników ma takie samo prawo walczyć o reprezentowanie Ukrainy na Eurowizji. Jej wypowiedź to komentarz w sprawie słów vice-premiera Ukrainy, który uznał, że w przypadku gdy kraj miałby reprezentować ktoś, kto pochodzi z Rosji lub tam koncertuje, lepiej by Ukraina zrezygnowała z udziału. Sprawa dotyczy m.in. wokalistki Maruv, która w piątek wystąpi w Sankt Petersburgu oraz połowy duetu YUKO Yulii Yuriny, która ma obywatelstwo rosyjskie, ale mieszka na  Ukrainie od siedmiu lat i ma w tym kraju status rezydenta. Tymczasem ogłoszono, że Verka Serduchka (ESC 2007) będzie jednym z gości Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Na razie nie wiadomo w jakim charakterze się tam pojawi. Do tej pory słynna postać kreowana przez Andriy’a Danilko (jurora selekcji ukraińskich) występowała na ESC w różnych rolach, m.in. jako bohaterka skeczy czy podawaczka punktów.

Telewizja KAN wybrała już trzy utwory dla Kobi’ego Marimi 🇮🇱. Zwycięzca „Rising Star” nagra teraz wersje demo piosenka, w specjalna komisja w niedzielę wybierze najlepszą opcję. Premiera piosenki odbędzie się 10 marca. [UPDATE] Nieoczekiwanie już dzisiaj dokonano wyboru piosenki na Eurowizję. Kobi zaśpiewa „Home” Zgodnie z terminarzem, w marcu czeka nas sporo premier! 4 marca usłyszymy „Proud” z Macedonii, a dzień później „Replay” z Cypru. Na 7 marca planowane są premiery piosenek w Grecji, Szwajcarii i Holandii, a na 8 marca publikacja „Limits” z Austrii. Tymczasem telewizja chorwacka podała pełne wyniki televotingu Dory 2019 🇭🇷. Roko Blazevic otrzymał 7088 głosów w audiotele i 4436 sms-ów, łącznie dało mu to 11524 głosów i ogromną przewagę nad Luką Nizeticiem, który uzbierał 6838 głosów poparcia. Lorena miała 5585 głosów, a najmniej uzbierała Kim Verson – 210 w audiotele i 133 smsy.

Źródło: Twitter, Ynet, ESCkaz, Delfi, KP, Wikipedia, Eurosong.hr, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: