🇵🇱🇬🇧🇮🇹 [UPD!] Dziś poznamy reprezentanta Wielkiej Brytanii! TVP na razie bez decyzji! Sanremo z duetami! Rosja potwierdza Lazareva! Zaczynamy kolejny gorący weekend!

 

BREAKING NEWS: Telewizja Polska poinformowała dziś, że powołana komisja nie była dziś w stanie ustalić, kto powinien reprezentować Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. W związku z tym wydłużono jej pracę do 15 lutego. Nadawca poinformował też o sporej liczbie zgłoszeń i intensywnej pracy Komisji Konkursowej, która wnikliwie zapoznaje się z utworami. Nowy termin ogłoszenia decyzji to „do piątku 15 lutego”. 

Oczekując na ogłoszenie polskiego reprezentanta sprawdźmy, co jeszcze dziś nas czeka! Swojego reprezentanta wybiera dziś już trzeci kraj z grupy „Big5” – Wielka Brytania 🇬🇧. W ramach nowego formatu selekcji „You Decide” usłyszymy trzy utwory – każda piosenka wykonywana będzie (w różnych wersjach) przez dwóch kandydatów. Michael Rice i Holly Tandy zaśpiewają „Bigger than us”, Jordan Clarke i grupa MAID wykonają „Freaks”, a Kerrie-Anne (foto) i Anisa „Sweet Lies”. Z każdego duelu do superfinału wejdzie tylko jeden wykonawca. W ostatecznej rundzie widzowie wybiorą ostatecznego zwycięzcę i nowego reprezentanta kraju. Preselekcje „You Decide” poprowadzą ponownie Mel Giedroyc i Mans Zelmerlow, a w panelu oceniających występy na poziomie pojedynków znajdzie się m.in. Rylan Clarke. Gościem specjalnym ma być SuRie, ubiegłoroczna reprezentantka Wielkiej Brytanii. Show oglądać będzie można od 20:30 (czasu polskiego) za pośrednictwem BBC Two i BBC iPlayer oraz w Internecie, np. TUTAJ. Program potrwa półtorej godziny. 

W ramach czwartej seraty festiwalu Sanremo 2019 we Włoszech 🇮🇹 na scenie znów pojawią się wszyscy uczestnicy, ale tym razem swoje piosenki wykonają w duetach z zaproszonymi wykonawcami. Trio Il Volo (ESC 2015) zaśpiewa z Alessandro Quartą, Irama z Noemi i Cateriną Guzzanti, Loredana Berte z Ireną Grandi, Nek z Nerim Marcore, Arisa z Tony’m Hadley’em i zespołem akrobatycznym Kataklo, Simone Cristicchi z Ermalem Metą (ESC 2018), a Ultimo z Fabrizio Moro (ESC 2018). Podobnie jak podczas trzech poprzednich „serat”, występy oceniane będą przez jurorów, dziennikarzy oraz widzów, jednak nie poznamy pełnych wyników, a jedynie podział na najlepszych, średnich i najsłabszych. Transmisja na Rai Uno i w Internecie (np. TUTAJ) ruszy o 20:35 i potrwa ok. 250 minut. 

Chociaż mówiło się o nim już od paru miesięcy, dopiero wczoraj telewizja rosyjska oficjalnie potwierdziła, że reprezentantem kraju na Eurowizji 2019 będzie Sergey Lazarev. 35-letni wokalista urodzony w Moskwie powraca do konkursu po zajęciu 3. miejsca w finale ESC 2016 w Sztokholmie. Fani nie mają wątpliwości, że wraca po zwycięstwo i na pewno uznawany będzie za silnego faworyta. Szczegóły dotyczące piosenki Lazareva oraz jego przygotowań do Eurowizji poznamy w sobotę o 15:30 podczas programu „Privet Andrey” prowadzonym przez współprowadzącego ESC 2009 w Moskwie – Andrey’a Malakhova. Wiadomo, że Sergey w Tel Awiwie zaśpiewa balladę symfoniczną. Przygotowania do konkursu będzie musiał jednak pogodzić z intensywną (jak zawsze w jego przypadku) trasą koncertową. W lutym zaśpiewa m.in. Lipiecku, Smoleńsku, Briańsku czy Włodzimierzu, z kolei w marcu koncertować będzie nie tylko w Rosji, ale też w Niemczech (Brema, Berlin, Stuttgart czy Dortmund). Na kwiecień ma zaplanowane koncerty w Wołgogradzie, Astrachaniu, Czeboksarach, a ostatnim miastem na trasie będzie Kazań, gdzie Sergey wystąpi 21 kwietnia.

Szefowa delegacji azerskiej 🇦🇿 po raz kolejny zdementowała wieści, jakoby reprezentant kraju został już wybrany, ale przekazała też nowe i potwierdzone informacje na temat selekcji wewnętrznych. Podała, że w castingu uczestniczyło ponad 40 wykonawców, a do czołowej czwórki weszli Tofiq Hacıyev, Çingiz Mustafayev, Ləman Dadaşova i Samirə Əfəndi – to spośród tego grona wybrany zostanie następca Aisel. Do otwartego konkursu dla kompozytorów zgłoszono ok. 350 piosenek, zarówno napisanych przez twórców lokalnych jak i zagranicznych. Specjalna komisja wyłoni najlepsze propozycje, a każdy z czterech finalistów selekcji nagra je w wersjach demo – na podstawie tak zebranego materiału muzycznego podjęta zostanie ostateczna decyzja o tym kto i z czym pojedzie do Tel Awiwu. Zwycięzca ma być ogłoszony dopiero w marcu.

Spośród ok. 7,5 tysiąca biletów na Eurowizję 2019 jedynie 2,5 tysiąca trafi do widzów z Izraela 🇮🇱, a ok. 2250 do widzów zagranicznych – podaje „Israel Hayom”. Pozostała pula przeznaczona zostanie na potrzeby delegacji i sponsorów. Wciąż jednak nie podano daty oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży. Wcześniej spodziewano się startu dystrybucji pod koniec stycznia, później przesunięto termin na 15 lutego, ale zapewne i tym razem nie da się go dotrzymać. Najnowsze doniesienia świadczą o tym, że bilety będzie można kupić ok. 21 lutego. Powodem opóźnień są ciągłe starania o zwiększenie liczby miejsc w Pawilonie 2 kompleksu EXPO, tak by zmieścić tam jeszcze więcej widzów, a jednocześnie móc postawić projektowaną scenę i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Źródło: BBC, Wikipedia, RAI, Infe Azerbaijan, Israel Hayom, ESCkaz, fot.: Instagram

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: