Michael Rice z Wielkiej Brytanii na Eurowizję! Co się stało w TVP?

Zwycięzca brytyjskiej wersji programu „Śpiewajmy Razem. All together now” – Michael Rice (foto), wygrał finał preselekcji brytyjskich „You Decide” 🇬🇧 i będzie reprezentował opuszczający Unię Europejską kraj podczas finału Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Jego utwór to „Bigger than Us” przygotowany przez Laurell Barker, Annę-Klarę Folin, Jonasa Thandera oraz Johna Lundvika, który uczestniczy w tegorocznym Melodifestivalen 🇸🇪, a rok temu dotarł do finału selekcji szwedzkich. W superfinale Michael pokonał Kerrie-Anne oraz Jordana Clarke’a, a wcześniej wyeliminował Holly Tandy w rundzie „Sing-Off”. Trzyosobowy panel jurorów był zachwycony jest występem, a Marvin Humes stwierdził nawet, że Michael pasuje na zwycięzcę Eurowizji. Gościem specjalnym finału była Netta, pojawiła się też SuRie, ale największą atrakcją był medley zwycięskich piosenek brytyjskich w wykonaniu Mansa Zelmerlowa, Bucks Fizz i Katriny Leskanich. Wielka Brytania jest dopiero piątym krajem, który ogłasza swój utwór na Eurowizję 2019. W tym roku wszyscy dość mocno się z tym ociągają.

Telewizja Polska 🇵🇱 dziś nie ogłosiła reprezentanta kraju na Eurowizję 2019. W oświadczeniu opublikowanym na facebookowym evencie przez oficjalny profil nadawcy (bardziej schować się tego nie dało) poinformowano, że z powodu sporej liczby zgłoszeń komisja konkursowa dziś nie ustaliła werdyktu i najpewniej zrobi to w ciągu najbliższych 7 dni – ma czas do 15 lutego. Po raz kolejny (w ostatnich latach) nadawca w ostatniej chwili zmienia termin publikacji tak istotnych dla każdego fana wiadomości – nie ma się więc co dziwić, że na TVP wylała się fala hejtu za brak profesjonalnego podejścia do tematu oraz brak szacunku do fanów Eurowizji i tych, którzy oczekiwali dziś nazwiska nowego reprezentanta. Z drugiej strony warto podkreślić, że dłuższe obrady świadczą o tym, że zgłoszenia zostały wysłuchane, chociaż niektórzy wykonawcy wątpili, czy w ogóle do tego dojdzie. Pojawiły się też teorie, że wśród zgłoszonych nie ma nic godnego uwagi, więc TVP teraz próbuje na szybko znaleźć jakąś opcję zapasową. Zapewne i tak niczego nowego się nie dowiemy, więc czekajmy do 15 lutego.

Tamara Todevska 🇲🇰 wykona w Tel Awiwie utwór „Proud” napisany przez Darko Dimitrova, Roberta Bibliova i Lazara Cvetkoskiego. Wcześniej wokalistka przyznała, że daje sobie czas do połowy lutego by opublikować eurowizyjny utwór. Podkreślić trzeba, że nazwiska twórców są bardzo obiecujące. Dimitrov to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych producentów i kompozytorów w Macedonii, współpracował z takimi gwiazdami jak Karolina Gočeva, Toše Proeski, Kaliopi, Elena Risteska, Lambe Alabakovski, Lozano, Elhaida Dani, Anjeza Shahini, Ledina Celo, Juliana Pasha, Kejsi Tola, Aurela Gace, Jelena Tomašević, Sergej Ćetković, Hari Mata Hari, Zeljko Joksimović czy Marija Šerifović – czyli eurowizyjna śmietanka muzyczna z krajów ex-YU. Jego największy eurowizyjny sukces to „Ninanajna” z 2006 roku, ale stał także za piosenką Mariji Šerifović z Opening Act w Belgradzie, ratował „Pred da se razdeni” Esmy i Lozano oraz aranżował „To the sky” Tijany i „I’m Alive” Elhaidy. Pracował też przy piosenkach „Lost and Found” oraz „Nova Deca”, a poza tym angażował się również w macedońskie piosenki na JESC. Poniżej utwór „Šarena pesma”, który dla Tamary stworzyli Kaliopi (tekst i muzyka) oraz Darko Dimitrov (aranżacja)

Pierwszym utworem preselekcyjnym fińskiego 🇫🇮 duetu Darude & Sebastian jest „Release me” napisane przez samego DJ-a oraz Jaakko Manninena i amerykańskiego wokalistę Brandyna Burnette 🇺🇸. Kolejne utwory opublikowane zostaną 15 i 22 lutego. W poniedziałek o godzinie 9:00 telewizja serbska RTS 🇷🇸 opublikuje wszystkie 24 piosenki z „Beoviziji 2019”. Przypominam, że pod koniec lutego odbędą się dwa półfinały preselekcji, a finał zaplanowano 3 marca. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował finał zza kulis w studiu telewizyjnym na belgradzkim Košutnjaku.

Jutro „Super-Sobota” z preselekcjami rozpoczynającymi się już od 10:30 rano! Artykuł z zapowiedziami wszystkich wydarzeń pojawi się na stronie ok. godziny 8:00.

Źródło: BBC, TVP, Facebook, inf. własne, Eurovoix, Wikipedia, YLE, RTS, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: