Posłuchaj piosenek z Czarnogóry! Skandal na Litwie, kontrowersje na Ukrainie! W poniedziałek casting na Białorusi! Czy Madonna faktycznie będzie gwiazdą Eurowizji 2019?

Telewizja czarnogórska RTCG 🇲🇪 opublikowała wczoraj pięć piosenek, które startują w finale preselekcji „Montevizija 2019” w Podgoricy. Na ten moment zdecydowanie najwięcej odtworzeń na YouTube ma utwór „Heaven” zespołu D-Moll, w skład którego wchodzą m.in. wokaliści Mirela Ljumović i Rizo Feratović (zdjęcie). Jedyna angielskojęzyczna piosenka w stawce ma już ponad 32 tys. odtworzeń. Drugie miejsce zajmuje „Ja sam ti sanAndrei Demirović (ESC 2009) z 15 tys. odtworzeń. Pozostałe trzy piosenki nie przekroczyły jeszcze progu 10 tys. odtworzeń. W tym roku RTCG planuje przygotować widowisko na poziomie i zaangażował w organizację Monteviziji Darko Kamarita, jednego z pomysłodawców Beoviziji i producenta wykonawczego Eurowizji 2008 w Belgradzie. Był też członkiem delegacji serbskiej podczas ESC 2007 w Helsinkach, zajmował się również popularnym festiwalem w Budwie. Scenografię Monteviziji 2019 przygotował Vlado Klisić i ponoć scenę mamy jeszcze potem długo pamiętać. Transmisję obsługiwać będzie 13 kamer i aż trzy studia – jedno telewizyjne i dwa radiowe. Po raz pierwszy w historii preselekcje transmitowane będą w jakości HD poprzez specjalny kanał RTCG. Finał już 9 lutego o 21:00!

Selekcje litewskie 🇱🇹 są w tym roku skrócone, ale kontrowersji i tak nie brakuje. Po tym, jak LRT musiała ukarać wokalistę Sashę Song za absencję podczas nagrania ćwierćfinału, teraz doszło do kolejnej skandalicznej sytuacji. Na dzień przed emisją IV odcinka wykryto, że przyjaciel matki wokalistki Gabrieli Rybko oferuje swoim klientom zniżkę na zakupy w zamian za głosy na piosenkę „Lay it down”. Ofertę przedstawił na profilu Facebook swojego przedsiębiorstwa. Zgodnie z regulaminem, tego typu namowy do głosowania są zakazane, w związku z tym producent preselekcji zdecydował, że występ Rybko zostanie wyemitowany, ale widzowie nie będą mogli na nią głosować. LRT potępiła też „pozbawione skrupułów” osoby, podkreślając, że są to praktyki nieuczciwe. Przypomniano też, że z jednego telefonu oddać można maksymalnie 5 głosów. W zamian za 1 głos na Rybko oferowano 5% zniżki, a za 5 głosów aż 25% rabatu. Ostatecznie piosenka „Lay it down” zajęła 9. miejsce, mając 3 punkty od jurorów i zero od widzów.

OGAE Ukraina 🇺🇦 informuje, że producent muzyczny preselekcji narodowych – Ruslan Kvinta – jest autorem piosenki „Apart” grupy Kazka. Utwór startuje w konkursie i zaraz po publikacji zdobył sporo wyświetleń na YouTube. Nie ma się co dziwić, bo Kazka jest teraz na fali ze względu na wakacyjny hit „Plakala”. Jest też jednym z faworytów preselekcji. Ukraińscy fani zdają sobie sprawę, że zaangażowanie się Ruslana Kvinty w piosenkę jednego z kandydatów nie jest niezgodne z regulaminem, jednak na pewno wywoływać to może niepotrzebne kontrowersje i presję oraz nieufność głosujących. OGAE Ukraina zapewnia jednak, że jako producent muzyczny Ruslan Kvinta nie powinien mieć wpływu na wyniki głosowania jurorów i widzów. Fani sugerują , by dokładnie przyjrzeć się natomiast komentarzom jakie wobec grupy Kazka wystosuje Andrii Danilko, czyli Verka Serduchka. Pierwszy półfinał konkursu startuje już 9 lutego! O finał powalczy ośmiu wykonawców, w tym m.in. Letay, Tsesho, Maruv czy zespół Bahroma.

Irina Tarasiuc odniosła się wczoraj do swojej porażki podczas castingu preselekcji mołdawskich 🇲🇩. Wokalistka, która wraz z zespołem Lume, starała się o udział w finale „O melodie pentru Europa”, nie została zakwalifikowana – taką decyzję podjęli jurorzy. Tarasiuc przypomina, że przed przesłuchaniami piosenka „Ca Adriano Celentano” prowadziła w wielu rankingach fanowskich, na playlistach YouTube i spotkała się ze sporym odzewem fanów eurowizyjnych, czego nie spodziewał się nawet sam zespół. Wokalistka zwraca uwagę, że na terenie Mołdawii nie rozpowszechniała informacji o zgłoszeniu, wraz z mężem odmawiała udziału w programach śniadaniowych podczas których mogła promować utwór. Podkreśliła, że znacznie więcej pozytywnych opinii o utworze dostała zza granicy niż z rodzimej Mołdawii. Zdradziła też, że w finale planowane było nietypowe show na scenie, łącznie z … wyrabianiem prawdziwego fina. „Podobnie jak w znamy filmie, gdzie Adriano Celentano zgniata winogrona w wannie” – dodaje Irina. „Bardzo mi przykro, że w tym roku Mołdawia straci taką chwytliwą, zabawną, energiczną i pozytywną piosenkę! A najważniejsze, że utwór ma pozytywne przesłanie i odpowiednio opisuje nasz piękny kraj! Piosenka mówi o tym, że mamy najsmaczniejsze czerwone, białe i młode wino oraz wielkie serca” – tłumaczy. Uważa też, że piosenka przyciągnęła by turystów do tego kraju.

Fanom, którym spodobało się śledzenie mołdawskiego castingu, polecić można poniedziałkowe przesłuchania na Białorusi 🇧🇾! Casting ruszy o 10:00, a transmisja dostępna będzie przez cały dzień za pośrednictwem tvr.by. Spośród wszystkich wykonawców, którzy stawią się w Mińsku, komisja złożona z kompozytorów, producentów i muzyków wybierze 10 finalistów selekcji. Wśród zgłoszonych są m.in. amerykańska wokalistka Mariah Gregory 🇺🇸, reprezentant Rumunii 2006 – Mihai Traistariu 🇷🇴, Szwed Sebastian Roos 🇸🇪, reprezentant Wielkiej Brytanii 2006 – Daz Sampson w duecie z Noną 🇬🇧, Hiszpan Brian Left 🇪🇸, Bidash z Kazachstanu 🇰🇿 (członkini formacji KeshYou). Napoli (weteranka selekcji, finalistka KE 2016), Angelica Pushnova, Evgeny Dolich, Diana Gromova, Alen Hit, PROvokatsya, grupa Aura, Elzaveta Morozova czy Venera. Playlista opublikowanych już utworów dostępna jest na profilu portalu ESCkaz na Vk.com.

Madonna na Eurowizji 2019?

Lokalna prasa w Izraelu 🇮🇱 twierdzi, że Madonna faktycznie wystąpi podczas Eurowizji 2019 jako gość specjalny, a przyczynić ma się do tego żydowski miliarder Sylvan Adams, który już wcześniej oferował telewizji KAN pomoc finansową przy organizacji konkursu. „Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku dni podpiszemy umowę, która pozwoli Madonnie wystąpić podczas Eurowizji w Izraelu” – mówi osoba z otoczenia bogacza. Ponoć Adams otrzymał od telewizji KAN prośbę o pomoc finansową przy opłaceniu występu Madonny i zgodził się przeznaczyć na to ok. miliona dolarów (ponad 3,7 mln złotych) – jednocześnie będzie jedynym sponsorem tej inicjatywy. Decyzję Adamsa tłumaczy się tym, że chociaż mieszka w Kanadzie, postanowił poświęcić swoje życie i bogactwo na rzecz rozwoju Izraela pod kątem ściągania do tego kraju imprez sportowych, kulturalnych czy innowacji technologicznych. Uważa on, że występ Madonny zwiększy zainteresowanie mediów zagranicznych Eurowizją w Izraelu, a dodatkowo zachęci jeszcze większą rzeszę fanów do wizyty w Tel Awiwie. Telewizja KAN, Europejska Unia Nadawców oraz sama Madonna na razie nie komentują tych doniesień.

Źródło: RTCG.me, YouTube, LRT.lt, Facebook, OGAE Ukraine, Instagram, TVR.by, ESCkaz, Ynet, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: