Znamy wyniki sobotnich preselekcji! Sprawdź kto zdobył awans, a kto utracił szansę na udział w Eurowizji 2019! Zaskoczeni rezultatami?

Pierwszy półfinał Melodifestivalen 2019 🇸🇪 zakończył się łatwymi do przewidzenia wynikami. Na początku odpadły najmłodsze i najstarsze akcenty – High 15 (6. miejsce) i Arja Saijonmaa (7. miejsce). Do finału awansowali Wiktoria Johansson za dość typową balladę „Not with me” jednak okraszoną występem z efektem padającego deszczu, przez co wokalistka ponad połowę show spędziła z mokrymi włosami. Drugim finalistą jest Mohombi Moupondo (fot.), który powrócił do Melodifestivalen po wielu latach przerwy. W 2005 startował w show jako członek formacji Avalon. Jego tegoroczne „Hello” miało w tym roku świetną prezentację, a do głosowania na popularnego wokalistę namawiały m.in. Margaret i Eleni Foureira. Do rundy dogrywkowej przeszli Nano Omar za „Chasing Rivers” oraz Anna Bergendahl za „Ashes to ashes”. Piąte miejsce przypadło Zeanie Muratović i Anisowi Don Deminie. W następną sobotę czekają nas spore emocje bo o awans powalczy m.in Margaret z utworem „Tempo”. Fragment piosenki poznamy w czwartek.

Sporym zawodem skończył się casting do preselekcji mołdawskich 🇲🇩. Jury, w skład którego wchodziła m.in. Cristina Scarlat (ESC 2014), wybrało 10 finalistów „O melodie pentru Europa”, tym samym potwierdzono, że planowany na 2 marca półfinał został anulowany. Wśród awansujących znaleźli się m.in. grupa Che-MD z Elizavetą Ivasiuk (utwór podczas castingu wykonał kompozytor – Michael Smolenko), Diana Brescan, Maxim Zavidia, narzekająca na jakość dźwięki podczas castingu Vera Turcanu czy Limonique. Wyeliminowano oczywiście wszystkie „freaki”, ale też bardzo dobry utwór „Ca Adriano Celentanto” wykonany przez grupę Lume z Iriną Tarasiuc na czele. Odpadli też m.in. Ala Zasmenco z utworem sióstr Perssson, Sasha Letty czy Viorela, która w konkursie miała dwa utwory.

Znamy pełen skład selekcji estońskich 🇪🇪! W pierwszej rundzie, po wspólnym głosowaniu jurorów i widzów do finału awansowali Sissi, Kadiah, Kerli Kivilaan oraz Uku Suviste. Widzowie w II rundzie dorzucili jeszcze Sunne Valtri oraz Lumevarv razem z wokalistką Ingą. Oznacza to, że z szansą na wyjazd do Izraela pożegnali się Kaia Tamm z ekscentrycznym występem, Grete Paia, amerykańska piosenkarka Lacy Jay, zespół Around the Sun oraz Catlin Magi z Jaanem Pehkiem, którzy dali zdecydowanie najciekawszy dziś występ. W finale 16 lutego usłyszymy 12 piosenek, ale tylko dwie zostaną zaśpiewane po estońsku (Sandra Nurmsalu i Lumevarv ft. Inga).

Ćwierćfinały na Węgrzech 🇭🇺 zakończone. Po 41 punktów zdobyli dziś Bogi Nagy oraz Joci Papai (ESC 2017) i to oni awansowali do półfinału jako pierwsi. W I rundzie przeszli też Petruska, zespół Ruby Harlem oraz Mocsok 1 Kolykok. Do rundy dogrywkowej, w której decydowali już tylko widzowie trafili m.in. Leander Kills i popularny duet USNK. Ostatecznie to Kund Filep i Nimrod Laskay pochodzący z Rumunii 🇷🇴, zdobyli najwięcej głosów w televotingu i przeszli dalej. Jako duet USNK wygrali ósmą edycję „X Factora” na Węgrzech i uznawani są za jednego z faworytów do zwycięstwa w „A Dal”, chociaż jurorzy selekcji mogą im w tym przeszkodzić niskimi ocenami.

Monika Marija z „Light On” wygrała ostatni ćwierćfinał selekcji na Litwie🇱🇹,  zdobywając 12 punktów od jury i od widzów (1416 głosów). Drugie miejsce miał duet Henry & Tommy Modrić (8 od jury i 10 od widzów), a trzecie Soliaris & Foreign Souls (4. miejsce w obydwu głosowaniach). Awansowali też zespół Saulės Kliošas, Živilė Gedvilaitė oraz Alen Chicco, który nie był faworytem jury, ale zdobył 3. miejsce wśród widzów. Jednego punktu do awansu zabrakło formacji Queens of Roses, a odpadła też Polka – Elizabeth Olshey, chociaż dostała od widzów aż 6 punktów. Całkowicie przepadł utwór „Scars are beautiful” Valeriji (napisany przez siostry Persson), a ostatnie miejsce zajęła Indre Juodeikiene. Najwięcej głosów od telewidzów spośród wszystkich kandydatów ćwierćfinałowych zdobył Jurijus Veklenko – 1533. Czy to oznacza, że będzie faworytem?

Markus Riva, duet Carousel, zespół Double Faced Eals oraz Dziļi Violets feat. Kozmens awansowali z drugiego półfinału selekcji łotewskich „Supernova” 🇱🇻. Wśród przegranych są m.in. Peress czy Laika Upe, ale wg nieoficjalnych informacji telewizja LTV ma przyznać jedną „dziką kartę” właśnie dla uczestnika II półfinału. Chociaż w półfinałach startowały utwory w języku łotewskim, praktycznie wszystkie odrzucono, pozostawiając jedynie „Tautasdziesma” w trzech językach – po angielsku, łotewsku i francusku. Wyeliminowany w pierwszym półfinale Alekss Silvers postanowił zgłosić utwór „Fireworks” do polskich Krajowych Eliminacji.

Dima Kobeshavidze zajął 8. miejsce w finałach gruzińskiego „Idola” 🇬🇪 i dziś pożegnał się z programem. W stawce nadal jest jeszcze siedmiu wykonawców, w tym Ikako Aleksidze, który w wieczornym głosowaniu telewidzów zajął przedostatnie miejsce. Z kolei w Izraelu 🇮🇱 wybrano już pierwszego finalistę HaKokhav HaBa L’Eurovizio – jest to formacja Shalva Band złożona głównie z osób niepełnosprawnych. W walce o pierwsze miejsce w finale zespół pokonał Kitrię. Jednocześnie wyeliminowano Tai, a uratowano Daniela Barzilai, który nadal ma szansę na awans. Formacja Shalva Band uznawana jest za faworyta preselekcji, jednak mówi się, że zespół nie zdecyduje się na reprezentowanie Izraela nawet jeśli wygra show. Problemem jest fakt, że próby do Eurowizji organizowane będą w szabat.

Zdjęcie: Instagram

%d blogerów lubi to: