Dania publikuje piosenki na preselekcje! Białoruś zamyka dziś etap zgłoszeniowy, a Czarnogóra w sobotę zaprezentuje utwory „Monteviziji”!

[UPDATE] Zakończył się pierwszy półfinał preselekcji estońskich 🇪🇪 Eesti Laul w Tartu. Do finału weszli The Swingers, Stefan, Victor Crone, Inger, Sandra Nurmsalu i xtra basic ft. Emily J.

Duńczycy 🇩🇰 ogłosili dziś listę finalistów „Dansk Melodi Grand Prix” i opublikowali konkursowe piosenki. Jedną z najbardziej znanych uczestniczek jest wokalistka Julie Berthelsen, która razem z grenlandzką piosenkarką Niną Kreutzmann Jørgensen wykona „League of Light” śpiewaną po części w języku grenlandzkim 🇬🇱 – do preselekcji ten język powraca po raz pierwszy od…1979 roku! Z kolei Leonora (najmłodsza uczestniczka) zaśpiewa „Love is forever”, w którym używa, poza angielskim, także francuskiego i niemieckiego. Hiszpańskie słowa znajdziemy natomiast w piosence „Kiss like this” Jasmin Gabay, która reprezentowała już Danię w 2017 roku, jako chórzystka Anji Nissen. W całości po duńsku wykonany będzie utwór „Dronning af baren” grupy Humørekspressen (fot.). W stawce jest też półfinalista „X Factora” Sigmund. Wśród kompozytorów i twórców tekstów są m.in. Tim Schou (Dania 2011) i Martin Skriver (Dania 2016). Wszystkie piosenki dostępne są TUTAJ.

Do końca dzisiejszego dnia (wg czasu lokalnego) telewizja białoruska 🇧🇾 przyjmuje zgłoszenia do preselekcji narodowych. Z danych na godzinę 14:00 wiemy, że przyjęto już 79 utworów, z dwunastu krajów, w tym z Polski, USA, Rumunii, Szwecji czy Kanady. Wśród zgłoszonych znajdują się Jan Zencak, zespół Aura, Zena czy reprezentant Wielkiej Brytanii 🇬🇧 z ESC 2006 – Daz Sampson w duecie z Noną. Ich utwór to „Kinky boots” – został dziś opublikowany i znajdziecie go poniżej. Tymczasem po drugiej stronie kontynentu zmiany w stawce – z preselekcji „Festival da Cancao” w Portugalii 🇵🇹 rezygnuje Marlon, który miał wykonać utwór „O jantar”. Sama piosenka pozostaje w grze – decyzją kompozytora, zaśpiewa ją Joao Couto, a jego wersję utworu znajdziecie TUTAJ.

Już 2 lutego telewizja czarnogórska 🇲🇪 udostępni słuchaczom pięć preselekcyjnych piosenek. Przypomnę, że wśród finalistów jest formacja D-Moll, nowy zespół utworzony w ramach pomysłu Danijela Alibabicia z grupy No Name (Czarnogóra 2005). Chociaż pierwotnie D-Moll mieli śpiewać tę balladę w języku narodowym, ostatecznie zdecydowali się na angielski – w związku z tym nowy tytuł piosenki to „Heaven”. SVT Play 🇸🇪 opublikowało dziś minutowe fragmenty studyjnych wersji piosenek z pierwszego półfinału Melodifestivalen 2019. Wśród kandydatów są m.in. Anna Bergendahl, Nano, Wiktoria, Zeana ft. Anis Don Demina czy Mohombi. Fragmenty dostępne są TUTAJ.

Ze sporymi problemami spotyka się telewizja grecka ERT 🇬🇷, która po raz kolejny przełożyła termin ogłoszenia nazwiska reprezentantki kraju, chociaż niemal pewne jest, że będzie to Katerine Duska. Z wcześniejszych doniesień wynikało, że oficjalne potwierdzenie wraz z premierą piosenki nastąpi dziś, jednak ze względu na konieczność dopełnienia różnych procedur, proces się opóźni. Grecy spróbują w końcu dopiąć wszystko na ostatni guzik w przyszłym tygodniu. Co chwilę ogłoszenie wykonawcy na Eurowizję przekłada też Rosja 🇷🇺. Wiemy już, że nazwisko nie zostanie opublikowane jutro, a najpewniej dopiero 10 lutego. Wciąż głównym faworytem wśród typowań fanowskich jest Sergey Lazarev, który zakończył już rodzinny urlop w Stanach i rozpoczął tournee po Rosji. Wciąż nie wiadomo kiedy poznamy wyniki wyborów wewnętrznych w Irlandii 🇮🇪 i Azerbejdżanie 🇦🇿.

Źródło: DR.dk, ESCkaz, Eurofest.by, Eurovoix, RTP, RTCG, SVT Play, Oikotimes, Instagram, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: