15 lat Dziennika Eurowizyjnego! Czytelnicy wybrali najwspanialsze wspomnienia ostatnich lat!

Dziś Dziennik Eurowizyjny świętuje 15 lat istnienia. Strona powstała w styczniu 2004 roku, zaraz przed triumfem zespołu Blue Cafe w preselekcjach narodowych. Od 15 lat niemal codziennie dostarcza czytelnikom najświeższych informacji ze świata Eurowizji, w bardzo szerokim pojęciu tego słowa! Dziennik Eurowizyjny to nie tylko newsy, ale też wywiady, cykle (np. historyczne), konkursy i popularne plebiscyty. Jednym z nich było głosowanie na najważniejsze wspomnienia z eurowizyjnych 15 lat. Czytelnicy zostali zaproszeni do podzielenia się najważniejszymi dla nich momentami z historii Eurowizji i na podstawie wszystkich (prawie 300 wspomnień) powstał specjalny ranking najważniejszych wydarzeń ostatnich 15 lat!

Miejsce 9. Triumf Portugalii w Kijowie

Salvador Sobral 🇵🇹 reprezentował Portugalię podczas Eurowizji 2017 w stolicy Ukrainy, Kijowie. Chociaż zdecydowanie nie był faworytem czytelników Dziennika Eurowizyjnego (w plebiscycie „Nasz Faworyt” odpadł już w półfinałach), okazało się, że przejmujące wykonanie „Amar pelos dois” pozwoliło mu wygrać zarówno półfinał jak i finał konkursu. Triumf wywołał pozytywne jak i negatywne reakcje, ale pewne jest, że wobec niepozornego Salvadora nikt nie przeszedł obojętnie!

Miejsce 8. Sukces Cypru w Lizbonie

Reprezentująca Cypr 🇨🇾 Eleni Foureira w trakcie sezonu eurowizyjnego 2018 w Lizbonie nie miała sobie równych. Jej otwartość, dystans do siebie, a przede wszystkim słynny wywiad w którym z poważną miną wypowiada ikoniczne „yeah, year, fire” sprawiły, że zyskała ogromną rzeszę miłośników, którzy gorąco kibicowali jej w półfinale i finale Eurowizji. Chociaż ostatecznie przegrała z Nettą z Izraela, to dla wielu właśnie ona jest zwyciężczynią konkursu. To ona koncertuje w wielu krajach Europy, wydaje kolejne hitowe single, a w zestawieniu ESCradio top250 zdecydowanie pokonała „Toy”. Gorące „Fuego” to zdecydowanie hit tegorocznej Eurowizji!

Miejsce 7. Wygrana Loreen w Baku

„Euphoria” 🇸🇪 rządzi w sercach fanów Eurowizji nieprzerwanie od dnia premiery na początku 2012 roku. Spodziewane zwycięstwo w Melodifestivalen, a później wielki triumf w Baku to dla wielu cudowne wspomnienia i moment narodzin wielkiej eurowizyjnej gwiazdy z przebojem, który zdobył spore grono słuchaczy także w Polsce, chociaż nasz kraj nie uczestniczył w ESC 2012. „Euphoria” od lat jest liderem zestawienia na najpopularniejsze piosenki Eurowizji – ciekawe, czy w 2019 roku znajdzie w końcu godnego przeciwnika?

Miejsce 6. Awans Polski w Belgradzie

Polska 🇵🇱 debiutując na Eurowizji w 1994 roku zajęła 2. miejsce, w 2003 roku udało się osiągnąć kolejny sukces, jednak później przyszedł okres słabszych startów. W latach 2005-2007 bezskutecznie nasi reprezentanci próbowali dostać się do finału – zawsze przegrywali. Przełom przyszedł wraz z wielką rewolucją – zmieniono format Eurowizji, wprowadzono drugi półfinał, a do Serbii Polacy wysłali Amerykankę Isis Gee, która (jako jedyna w historii) wygrała preselekcje zarówno w głosowaniu widzów jak i jurorów. Jej ballada „For Life” dumnie wybrzmiała na scenie w Belgradzie, a wokalistka znalazła się wśród dziesięciu finalistów swojej grupy, co wielu fanów przyjęło z ogromną radością bo Polska w końcu przebiła się do finału!

Miejsce 5. Margaret w Melodifestivalen

Wielokrotna zwyciężczyni plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego na „Wymarzonego Reprezentanta” – Margaret 🇵🇱 – zaskakująco przegrała Krajowe Eliminacje 2016 chociaż jej hit „Cool me down” jest popularny do tej pory. Wokalistka konsekwentnie odmawiała kolejnych startów w Polsce, ale…zaproszono ją do udziału w szwedzkich preselekcjach Melodifestivalen 🇸🇪 jako pierwszą w historii Polkę. Tłumaczono, że Margaret robi karierę w Szwecji, współpracuje z lokalnymi twórcami i ma prawo walczyć o reprezentowanie tego kraju, chociaż ona sama zawsze podkreśla, że chodzi jej głównie o promocję. Chyba mało kto spodziewał się tak wielkiego sukcesu – przebój „In my cabana” z półfinału trafił do dogrywki, a stamtąd wprost do finału Melodifestivalen! To ogromny sukces naszej rodaczki i na pewno zdecydowana większość czytelników Dziennika Eurowizyjnego z wypiekami na twarzy śledziła finałowe show i kibicowała Margaret!

Miejsce 4. Conchita wygrywa w Kopenhadze

Kontrowersyjna i nietuzinkowa, a z drugiej strony otwarta, inteligentna i szalenie utalentowana. Conchita Wurst 🇦🇹 skradła show w duńskiej Kopenhadze i dzięki balladzie „Rise Like a Phoenix” wygrała Eurowizję 2014, przenosząc konkurs do rodzimej Austrii. Jej słynne słowa podziękowania i dalsze działania przysporzyły nie tylko popularności, ale też wielu słów uznania za to, co robiła m.in. dla społeczności LGBT w całej Europie. Jej obecność i zwycięstwo na ESC 2014 wywołało też sporo dyskusji w naszym kraju i jak widać wokalistka została doskonale zapamiętana przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego.

Miejsce 3. Powrót Polski w 2014 roku

Eurowizja 2014 była dla nas niezwykle ważnym momentem – po dwóch latach pauzy wróciliśmy do konkursu, a dodatkowo wysłaliśmy przebój który zna cała Polska 🇵🇱 – „My Słowianie” w wykonaniu Donatana i Cleo. Piosenka nie była pisana pod Eurowizję, ale doskonale się w niej odnalazła, a kolorowy występ pełen niespodzianek stał się jednym z najciekawszych momentów Eurowizji 2014 i historii Polski na ESC generalnie. O Polakach się mówiło, polski występ się kojarzyło, było o nas bardzo głośno. Liczymy na to, że Polacy na tegorocznej Eurowizji znów zrobią furorę!

Miejsce 2. Sukces Michał Szpaka

Wielu z Was Eurowizję 2016 wspomina jako jedną z najlepszych, m.in. ze względu na nowy (ekscytujący) format podawania głosów w finale, doskonały Interval Act „Love, Love, Peace, Peace”, zwycięstwo Jamali czy gościnny występ Justina Timberlake. Jednak najważniejsze były wyniki i doskonały rezultat Michała Szpaka 🇵🇱 w głosowaniu tele-widzów. Polak zdobył 3. miejsce za „Color of your life” i ze względu na niski wynik w typowaniu jurorskim wykonał ogromny skok w tabeli wyników, co funkcjonuje w Internecie jako mem. Podawanie wyników było niezwykle emocjonujące i wszystkim, nawet tym, którzy Szpaka nie darzą sympatią, na pewno mocniej zabiło wtedy serce.

Miejsce 1. Roksana Węgiel wygrywa Eurowizję Junior

Nie mogło być inaczej, chociaż nasz triumf w Mińsku to wspomnienie bardzo świeże. Zwyciężczyni „The Voice Kids” – Roksana Węgiel 🇵🇱 – była pierwszą reprezentantką Polski wybraną na Eurowizję Junior wewnętrznie. Przez wiele miesięcy fani Eurowizji i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego śledzili wszystkie informacje na ten temat, najpierw wszelkie spekulacje o tym kto został wybrany, później z różnych urywków „sklejano” piosenkę „Anyone I want to be” by poznać ją przed premierą, aż w końcu mocno kibicowano popularnej Roxie na Białorusi! Świetny występ, doskonały wokal i ogromne poparcie internautów sprawiły, że Polska mogła się cieszyć historycznym triumfem na Eurowizji Junior i, co najważniejsze, będzie w 2019 roku gościć konkurs! Czeka nas więc rok pełen wrażeń!

Jakie były Wasze wspomnienia?

 • 2004: Eurowizja w Turcji 🇹🇷 i zwycięstwo Ukrainy 🇺🇦
 • 2005: Debiut Gosi Andrzejewicz 🇵🇱 na eurowizyjnej scenie, wygrana Grecji w Kijowie 🇬🇷 oraz jubileuszowe show „Congratulations”
 • 2006: Zwycięstwo Finlandii 🇫🇮, ciekawy występ Rosji 🇷🇺, awans Szwecji 🇸🇪, porażka półfinałowa Polski 🇵🇱, Belgii (Kate Ryan) 🇧🇪, Słowenii 🇸🇮 czy Estonii 🇪🇪 oraz…”sex-taśma” Severiny z Chorwacji 🇭🇷
 • 2007: Triumf Serbii 🇷🇸, flop Polski 🇵🇱 i tragiczna śmierć Tose Proeskiego z Macedonii 🇲🇰
 • 2008: Wygrana Polski 🇵🇱 w Eurovision Dance Contest, uczestnictwo irlandzkiego indyka w Eurowizji 🇮🇪, zwycięstwo Rosji 🇷🇺, występ Armenii 🇦🇲, awans Polski 🇵🇱, a poza tym uczestnictwo Nataszy Urbańskiej w polskich preselekcjach
 • 2009: Zwycięstwo Norwegii 🇳🇴, Opening Act z udziałem Dimy Bilana 🇷🇺, fatalni prowadzący półfinałów i historyczny 1 punkt z Armenii 🇦🇲 dla Azerbejdżanu 🇦🇿.

 • 2010: Wygrana Niemiec 🇩🇪 i hitu „Satellite”, udział zespołu Manga z Turcji 🇹🇷 oraz Epic Sax Guy’a z Mołdawii 🇲🇩. Słabe miejsce Słowacji 🇸🇰 i Polski 🇵🇱.
 • 2011: Pierwsze miejsce dla Azerbejdżanu 🇦🇿 i ostatnie dla Magdaleny Tul z Polski 🇵🇱
 • 2012: Triumf „Euphorii” 🇸🇪, rezygnacja Polski 🇵🇱, piosenki z Serbii 🇷🇸, Estonii 🇪🇪 i Niemiec 🇩🇪
 • 2013: Opening Act z udziałem Loreen 🇸🇪, rezygnacja Turcji 🇹🇷, porażka Izraela 🇮🇱, awans Holandii 🇳🇱. Dodatkowo z 2013 roku wspomniano też pierwszą edycję Turkowizji.
 • 2014: Powrót Polski 🇵🇱 i wielki sukces Cleo, wygrana Conchity Wurst 🇦🇹, historyczny awans San Marino 🇸🇲 i Czarnogóry 🇲🇪 oraz 2. miejsce dla Holandii 🇳🇱
 • 2015: Wygrana Polski w Eurovision Young Dancers 🇵🇱, a na Konkursie Piosenki Eurowizji sukces Aminaty z Łotwy 🇱🇻, uczestnictwo Loica z Belgii 🇧🇪, awans Polski 🇵🇱, piosenka z Włoch 🇮🇹 i scena postawiona w Stadthalle

 • 2016: Wynik Michała Szpaka w Sztokholmie 🇵🇱, fenomenalny Interval Act „Love, Love, Peace, Peace” 🇸🇪, gościnny występ Justin Timberlake 🇺🇸, zmiana formatu prezentacji wyników w finale, wygrana Ukrainy 🇺🇦, awans Gruzji 🇬🇪. Dodatkowo Krajowe Eliminacje 2016, występ „syrenki”, przegrana Margaret i Edyty Górniak i udział Teresy Lipowskiej w „Świat się kręci” – aktorka dość przypadkowo wplątała się w eurowizyjny świat. To nie koniec! 2016 rok to także wygrana Polski podczas Eurovision Young Musicians i powrót naszego kraju na Eurowizję Junior.
 • 2017: Wygrana Portugalii 🇵🇹, świetny występ Kasi Moś 🇵🇱, warkocz Slavko z Czarnogóry 🇲🇪, kontrowersje związane z udziałem Yulii Samoylovej 🇷🇺, piosenki z Bułgarii 🇧🇬, Belgii 🇧🇪, słabe wokale Hiszpana 🇪🇸 i Australijczyka 🇦🇺 oraz wtargnięcie intruza na scenę podczas występu Jamali 🇺🇦. Co jeszcze? Wymieniono operację Salvadora Sobrala 🇵🇹, porażkę Loreen w Melodifestivalen 🇸🇪, udział Iwony Węgrowskiej w programie „Pytanie na Śniadnie” 🇵🇱 i kolejną wygraną Polski podczas Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

 • 2018: Wygrana Polski 🇵🇱 podczas Eurowizji Junior, a na dorosłej Eurowizji świetna Eleni Foureira z Cypru 🇨🇾, zwycięstwo Izraela 🇮🇱, porażka Rosji 🇷🇺, Australii 🇦🇺 i Polski 🇵🇱, flop Szwecji 🇸🇪 w televotingu, piosenki z Francji 🇫🇷, Węgier 🇭🇺 i Czech 🇨🇿, scena bez LED-ów, Filomena jako prowadząca Green Roomu 🇵🇹 i (niestety) kolejny intruz na scenie. Wymieniliście też Destination Eurovision (preselekcje francuskie), udział Tayanny w selekcjach Ukrainy 🇺🇦, występ Margaret podczas Melodifestivalen oraz Eurovision Internet Song Contest Dziennika Eurowizyjnego i debiut Kazachstanu 🇰🇿 na Juniorze.

Wśród Waszych wspomnień znalazły się też relacje Dziennika Eurowizyjnego z Centrum Prasowego konkursów Eurowizji, wspólne komentowanie preselekcji na grupie facebookowej, głosownia klubów OGAE i Lys Assię w preselekcjach Szwajcarii. Oby kolejne lata przyniosły nam jeszcze więcej wspaniałych momentów! Mam nadzieję, że również te kolejne lata spędzicie z Dziennikiem Eurowizyjnym!

%d blogerów lubi to: