Najnowsze informacje z ex-Yu i nie tylko! Koncert „Artyści przeciw nienawiści” w przygotowaniu – gwiazdy Eurowizji i preselekcji gotowe do działania!

Stacja HRT 🇭🇷 podała szczegóły trzydniowej „Dory 2019”, która zakończy się finałem i wyborem reprezentanta Chorwacji do Izrael. Festiwal ruszy w czwartek, 14 lutego koncertem orkiestry symfonicznej, a dyrygentem będzie Rober Farkas, laureat międzynarodowego konkursu dyrygentów. Wykonana zostanie m.in. słynna kompozycja „Vltava”, a na scenie wystąpi też śpiewaczka operowa Kristina Kolar. Koncert nie będzie związany z Eurowizją. W piątek przygotowany będzie koncert orkiestry jazzowej HRT, a na scenie hali im. Drago Gervaisa zaśpiewają znani wykonawcy, którzy zaprezentują najsłynniejsze opatijskie serenady. Wśród zaproszonych są m.in. Nina Kraljić (ESC 2016), Jacques Houdek (ESC 2017) czy Damir Kedzo. Wielki finał odbędzie się w hali im. Marino Cvetkovicia 16 lutego. Spośród 170 zgłoszonych do preselekcji utworów komisja wyłoniła 16 (i dodatkowe dwie, rezerwowe). Skład finału poznamy w czwartek, 17 stycznia o godzinie 12:00. W jury zasiedli m.in. Vanna (ESC 2001), Antonija Sola (wielokrotna uczestniczka Dory) czy szef chorwackiej delegacji eurowizyjnej – Zeljen Klasterka. Prowadzącymi finału Dory 2019 będą Mirko Fodor, Iva Šulentić i Jelena Glišić. Wszystkie trzy części „Dory” rozpoczynać się będą o godzinie 20:00.

Tego samego dnia co Chorwacja, swojego reprezentanta wybierze też sąsiednia Słowenia 🇸🇮. Dziś poznaliśmy kolejne szczegóły EMA 2019. Prowadzącym będzie Nejc Šmit (na zdjęciu), a show odbędzie się 16 lutego o 20:00. Premiera konkursowych utworów podzielona została na kilka dni i proces prezentacji piosenek rusza już w piątek 18 stycznia. Piosenki publikowane będą w każdy poniedziałek, środę i piątek o 20:00 na YouTube oraz platformie RTV 4D. Na pierwszy ogień pójdzie Ula Lozar (JESC 2016), która wykona utwór „Fridays” autorstwa duetu Maarya (ESC 2015), Aneja Pileticia z BQL oraz Charliego Mansona, współtwórcę „Rise Like a Phoenix”. Maarya stoi też za „Rhythm back to you” wokalistki Kim. Pełny plan premier dostępny jest na oficjalnej stronie RTV SLO TUTAJ. Tymczasem kolejni uczestnicy przeszli dalej w preselekcjach Izraela 🇮🇱. Awansowali Radioactive, Daniel Barzilai oraz Kobi Merimi.

Znamy podział półfinałowy selekcji rumuńskich 🇷🇴. W pierwszej grupie (w mieście Iasi) wystartują m.in. Bella Santiago, Laura Bretan, Trooper, Ommieh x Anakrisez, Teodora Dinu, Steam i Nicola, a w drugiej (w mieście Arad) m.in. Johnny Badulescu, 2 Gents, Xandra, Ester Peony, Olivier Kaye czy Linda Teodosiu. Z każdego półfinału do finału awansuje nie więcej niż sześć utworów (5 wskazanych przez jury i jeden faworyt publiczności). Dodatkowo TVR ma prawo dodać do finału jednego uczestnika przyznając mu „dziką kartę”, co oznacza, że w finale wystartuje nie więcej niż 13 kandydatów. W Grecji 🇬🇷 szef delegacji zaprzeczył, jakoby ERT dokonała już wyboru Katerine Duska na reprezentantkę kraju i poinformował, że decyzja zapadnie do końca tego tygodnia. Telewizja rosyjska zdementowała plotki jakoby Sergey Lazarev został już wybrany na nowego reprezentanta Rosji 🇷🇺. „Nie potwierdzamy tego! Oficjalny uczestnik wybrany zostanie pod koniec stycznia” – informuje stacja VGTRK. Popularny wokalista i zwycięzca televotingu Eurowizji 2016 przebywa aktualnie w Las Vegas.

Dziennik „Vesti” informuje o dwóch faworytach Beoviziji 2019 🇷🇸. Według autora artykułu szanse na wygraną ma popularny wokalista Dženan Lončarević, który ostatnio koncertował w Sarajewie. Główną konkurentką ma być Nevena Božović (JESC 2007 i ESC 2013), która sama napisała utwór „Kruna” („Korona”), a aranżację przygotował Macedończyk Darko Dimitrov, który ma ogromne doświadczenie eurowizyjne. Wokalistka podkreśliła, że zaśpiewa po serbsku bo tego wymaga regulamin selekcji, ale i na ESC chciałaby wykonać utwór właśnie w tym języku. „Chciałabym jeszcze raz pojechać na Eurowizję. Już gdy byłam młodsza chciałam tam wystąpić jeszcze raz, ale samodzielnie” – mówi. Nie można zapominać o Sašce Janković, która już trzykrotnie reprezentowała Serbię na Eurowizji jako chórzystka, a także wielokrotnie występowała w preselekcjach – w dwóch ostatnich podejściach zajmowała miejsca w top3, więc teraz jej celem jest wygrana. „Już kilka lat przygotowuję album, na którym większość piosenek będzie po angielsku (…) Ten utwór jest według mnie lepszy od ubiegłorocznego i może wiele osiągnąć. Sednem mojej pracy jest bycie autorem kompletnym, a moja pierwsza miłość to nie śpiewanie, a właśnie pisanie. Artysta, który umie opisać swoją historię i to co chce powiedzieć, jest kompletny. Szanuję wszystkich, a zwłaszcza takich jak Adele czy Lady Gaga. Rok temu moja historia na Beoviziji była kompletna, stąd sukces” – mówi Janković w wywiadzie dla „Novosti”. Piosenkarka zwraca uwagę na to, że wykonawcy w preselekcjach mają dwa cele – promocja siebie i swojego utworu oraz wygrana, która daje prawo do reprezentowania Serbii na Eurowizji.

Inicjatywa Dody, by stworzyć specjalny koncert pod hasłem „Artyści przeciw nienawiści” powstała wczoraj i już cieszy się ogromnym zainteresowaniem w świecie polskiej muzyki, a ponad 100 wykonawców zgłosiło chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu. Wśród nich są m.in. Margaret (niedoszły wybór wewnętrzny 2016, KE 2016, MF 2018-2019), Stanisław Karpiel-Bułecka (KE 2018), Lanberry (KE 2017), Aleksandra Szwed (PDE 2009), Sara Chmiel (ESC 2018), Iwona Węgrowska (PDE 2010), Łukasz Zagrobelny (KE 2004), Magda Steczkowska (KE 2004), Cleo (ESC 2014), Natalia Szroeder (KE 2016, być może ESC 2019), Magdalena Tul (ESC 2011), Saszan (KE 2018), Sylwia Lipka (jury KE JESC 2017), Artur Chamski (PDE 2009), Baron z Afromental (PDE 2008), Michał Szpak (ESC 2016), Gromee (ESC 2018), Wilki (KE 2003), Kasia Wilk (PDE 2006), Marina (niedoszły wybór wewnętrzny 2014), Sławek Uniatowski (PDE 2006), Gosia Andrzejewicz (ESC 2005, preselekcje białoruskie 2006), Kasia Cerekwicka (PDE 2006), Maja Hyży (KE 2018), Kasia Moś (ESC 2017), Roksana Węgiel (JESC 2018), Marta Gałuszewska (KE 2018), Małgorzata Ostrowska (KE 2004) i wielu innych, którzy z preselekcjami czy Eurowizją nie są związani. Organizatorzy wkrótce przekażą więcej szczegółów, a m.in. datę i miejsce koncertu. Fani oczekują też na reakcję Justyny Steczkowskiej (ESC 1995) i Edyty Górniak (ESC 1994), które Doda osobiście zaprosiła do zaangażowania się w projekt, jednocześnie wyciągając do pań rękę na zgodę. Przygotowania do projektu śledzić można na Instagramie.

Źródło: Eurosong.hr, RTV SLO, Vesti, Novosti, Eurovoix, TVR, Instagram, inf. własne; fot:

%d blogerów lubi to: