Znamy finalistów w Hiszpanii! W jaki sposób wybierani są reprezentanci w Grecji i na Białorusi? Kto z Polski na Eurowizję? Jaką decyzję podejmie Telewizja Polska?

Telewizja RTVE 🇪🇸 ogłosiła już skład finału preselekcji! Do Marii, Noelii i Natalii, które wygrały głosowanie internetowe dołączyli Famous (zwycięzca Operacion Triunfo), Marillia Monzon (9. miejsce w OT), Sabela Ramil (4. miejsce w OT), Julia Medina (5. miejsce w OT), Carlos Right (10. miejsce w OT) oraz Miki Nunez (6. miejsce w OT, na zdj.), który wystąpi podczas gali preselekcyjnej dwukrotnie – z solowym utworem „La venda” oraz w duecie z Natalią Lacunzą („Nadie se salba”). Natalia ma także w stawce utwór solowy. Niespodzianką jest wyeliminowanie laureatki 2. miejsca w finale OT – Alby Reche. Jej piosenka „Que sera luego” zajęła w głosowaniu internetowym 6. miejsce, ale komisja nie wpuściła jej do finału. Najniżej ocenioną w internecie piosenką, którą usłyszymy w finale jest „Se te nota” Carlosa. Nadal nie wiemy, kiedy TVE planuje transmisję gali preselekcyjnej, ale podano, że pełne wersje piosenek opublikowane zostaną na 48 godzin przed startem show. Reprezentanta wybiorą tylko widzowie.

Reprezentanta San Marino 🇸🇲 poznamy 21 stycznia podczas specjalnej konferencji prasowej. Nie wiadomo jeszcze, czy tego dnia odbędzie się premiera piosenki na Eurowizję. Wiemy jedynie, że do Tel Awiwu pojedzie wykonawca nieposiadający obywatelstwa San Marino. Spekuluje się o dość egzotycznych opcjach takich jak Rodrigo Alves (tzw. żywy Ken) czy o wątpliwej sławy Rosjance Darii Kraevej, która nagrała utwór „Hi Wi-Fi” i stara się wszelkimi sposobami dostać z nim na Eurowizję. Na wybór wewnętrzny stawia też telewizja grecka ERT 🇬🇷 – dyrektor stacji podał, że reprezentanta wybierze specjalne jury, a aktualnie trwają rozmowy z paroma wykonawcami, jednak żadnych szczegółów (póki co) nie poznamy. Pewne jest, że Grecy najpierw wybiorą wykonawcę, a potem dopiero zaczną poszukiwania odpowiedniego utworu. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się wokalistę Nikosa Ganosa, którym opiekuje się wytwórnia Spin Records. Dwie inne wytwórnie – Minos EMI i Panik Records nie planują angażować się w Eurowizję 2019. Dlaczego? Wszystko przez Tamtę, która reprezentuje Cypr 🇨🇾! Wokalistka jest związana z wytwórnią Minos EMI więc nie ma sensu robić sobie wewnętrznej konkurencji. Z kolei właściciel Panik Records, Paris Kasidokostas był w związku z Tamtą i także nie chce rywalizować z nią w Izraelu. Decyzje wytwórni to znak, że na ESC 2019 na pewno nie zobaczymy m.in. Sakisa Rouvasa, Heleny Paparizou, Peggy Zina, Ivi Adamou, Demy, Thomai Apergi, Eleni Foureiry czy Imany.

Organizatorzy ubiegłorocznej Eurowizji Junior – Białorusini 🇧🇾 – wyjątkowo długo milczeli w sprawie dorosłego konkursu, ale wczoraj stacja BTRC potwierdziła chęć organizacji preselekcji narodowych. Zapowiedziano, że szczegóły poznamy gdy tylko ustalony zostanie format konkursu i jego regulamin. Chociaż spekulowano, że BTRC nie zorganizuje selekcji, niektórzy wykonawcy już się do nich przygotowali i nawet opublikowali swoje piosenki. Angelika Pushnova planuje zgłosić „Stop breathing„, a wśród kandydatów są też Anna Sharkunova czy Stanislav Gutnik. Tym samym Polska 🇵🇱 jest ostatnim krajem Eurowizji 2019, którego nadawca publiczny jeszcze nie ogłosił jasnych planów co do wyboru reprezentanta. Aż 25 państw postawiło w tym roku na mniej lub bardziej tradycyjne preselekcje, w których wybierany jest zarówno wykonawca jak i piosenka. Do tego mamy trzy wybory poprzez talent-shows (Malta 🇲🇹, Gruzja 🇬🇪 i Izrael 🇮🇱) oraz jeden format z wewnętrznym wyborem reprezentanta i publiczną decyzją o piosence (Finlandia 🇫🇮). 12 krajów zdecydowało się na wybory wewnętrzne (prowadzenie negocjacji z konkretnych artystą, castingi, selekcja wewnętrzna).

Co z tą Polską 🇵🇱? Tak naprawdę nowe informacje mogą pojawić się w każdej chwili albo nie muszą pojawiać się wcale. Nadawca nie ma obowiązku informowania o swoich poczynaniach. Jeżeli organizowane są preselekcje, to oczywiste, że powinien być opublikowany ich regulamin, ale w przypadku wyboru wewnętrznego TVP nie musi podawać do wiadomości nic poza nazwiskiem reprezentanta i jego piosenką. W ostatnich latach bywało z tymi informacjami różnie:

  • 5 grudnia 2013 roku – TVP poinformowała o powrocie na Eurowizję i spekulowano już wtedy o wyborze wewnętrznym, co potwierdziło się 25 lutego 2014, gdy oficjalnie podano, że do Kopenhagi jadą Donatan i Cleo z hitem „My Słowianie”.
  • 10 października 2014 roku – TVP potwierdza start w Eurowizji 2015 i wybór wewnętrzny, a nazwisko i piosenkę poznaliśmy dopiero 9 marca podczas „Świat się kręci”. Jak później podano, Monika Kuszyńska dogadała się z TVP ws. jej udziału w konkursie już we wrześniu 2014 roku.
  • 5 października 2015 roku – Telewizja Polska ogłasza wybór wewnętrzny przed Eurowizją 2016 (teraz wiemy, że miała być to Margaret z „Cool me down”), jednak ze względu na zmiany polityczne 26 stycznia podano, że zorganizowane będą preselekcje, których termin wyznaczono na 5 marca.
  • 23 grudnia 2016 roku – Nasz polski nadawca potwierdza organizację „Krajowych Eliminacji” i publikuje regulamin. Finał odbywa się 18 lutego.
  • Koniec grudnia 2017 roku – TVP ogłasza regulamin preselekcji. Finał planowany na 3 marca.

Uczestnictwo w Eurowizji 2019 potwierdzone zostało wstępnie już w maju 2018 roku, a w listopadzie oficjalnie nasz kraj znalazł się na liście państw startujących w imprezie. Po zwycięstwie Roksany Węgiel na Eurowizji Junior zaczęto spekulować, że preselekcje będą anulowane kosztem wyboru wewnętrznego, gdyż okazało się to dobrą metodą w przypadku JESC. Słuszność idei potwierdził Jacek Kurski, ale do tej pory nie ogłoszono oficjalnie, którą metodę ostatecznie wybrano. Należy jednak sądzić, że nasz reprezentant wskazany będzie za zamkniętymi drzwiami. Jedną z kandydatek ma być ponoć Natalia Szroeder, ale fani często typują również Sylwię Grzeszczak czy Sławomira.

Źródło: RTVE.es, SMRTV, Eurovoix, Wikipedia, YouTube, inf. własne, fot.: Twitter

%d blogerów lubi to: