Poznaj faworytów w Rumunii i Hiszpanii oraz sprawdź podział półfinałowy we Francji!

Telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 opublikowała dziś półfinałowe piosenki preselekcyjne. Chociaż wcześniej większość wykonawców na własną rękę prezentowała swoje utwory, dziś wszystkie znalazły się w jednym miejscu. Znamy też już wszystkich kompozytorów. Michael James Down ma w stawce trzy kompozycje – „Baya” Mihaia Traistariu (ESC 2006) PRZECZYTAJ WYWIAD, „Weight of the world” Nicoli (ESC 2003) oraz „Underground” Vaidy. Ovidiu Jacobsen (ESC 2010 i 2014) stoi za „Right Now” Oliviera Kaye PRZECZYTAJ WYWIAD, a uczestniczka selekcji norweskich – Laila Samelsen – za „Skyscraper” Teodory Dinu. Według ankiety na facebookowej grupie „Eurovision Romania” faworytką jest Laura Bretan z utworem „Dear Father”. Wokalistka już wcześniej była typowana do wygranej za sprawą popularności, jaką zdobyła w jednym z talent-show. Drugie miejsce ma Ester Peony za „On a Sunday”, a trzecie Teodora Dinu ze „Skyscraper”. W top5 są też Olivier Kaye i Xandra. Może się jednak okazać, że zwycięzcy jeszcze nie usłyszeliśmy, gdyż wielce prawdopodobne jest, że telewizja TVR przyzna „dziką kartę” wokalistce Belli Santiago, która niedawno wygrała „X Factora”. Pochodząca z Filipin piękność w 2018 roku razem z grupą Jukebox zajęła 4. miejsce w finale selekcji za „Auzi cum bate”. O Tel Awiw Bella miałaby powalczyć z piosenką „Army of Love”. Pierwszy półfinał selekcji już 20 stycznia.

Chociaż zajęła dopiero 8. miejsce w OT 🇪🇸, Maria Villar wygrała głosowanie internetowe na najlepszą piosenkę preselekcyjną i stała się faworytką fanów do reprezentowania Hiszpanii w Izraelu. Podczas gali preselekcyjnej wykona „Muerdeme”. Drugie miejsce przypadło Noelii Franco (11. miejsce w OT) za balladę „Hoy vuelvo a reir otra vez”, a trzecie Natalii Lacunzy (3. miejsce w OT) i „La clave”. O losie pozostałych 14 piosenek zdecydują jurorzy, którzy wybiorą najlepsze i dołączą je do finałowej stawki. Decyzję w tej sprawie mamy poznać już 4 stycznia. W głosowaniu internetowym (oceniano fragmenty wersji demo) 4. miejsce (czyli zaraz pod kreską) miał zwycięzca OT – Famous Oberogo – za „No puedo mas”, a 5. pozycję zdobył Miki Nunez (6. miejsce w OT) i „La venda”. Najgorzej oceniono piosenkę „El equilibrio”, także w wykonaniu Mikiego. Nadal nie jest znana data organizacji preselekcji, ale wiadomo, że odbędą się one pod koniec tego miesiąca.

Nadawca francuski 🇫🇷 podzielił już wykonawców „Destination Eurovision” na dwa półfinały. W pierwszej rundzie, która odbędzie się już 12 stycznia, o finał powalczą m.in. Aysat, Bilal Hassani (z utworem napisanym przez Madame Monsieur), Chimene Badi, Florina, duet Lautner (na zdj.) czy Naestro. W drugim półfinale usłyszymy zaś Emmanuela Moire, Philipelise, The Divaz czy wokalistę Ugo. Wszystkie piosenki dostępne są już we fragmentach, a coraz więcej wykonawców decyduje się na publikację pełnych wersji – znaleźć je można na YouTube. W półfinałach o wynikach zadecydują widzowie (50%) oraz pięcioosobowe jury międzynarodowe (50%). W studiu komentować będzie komisja francuska, ale nie ma ona wpływu na wyniki.

Republika Czeska 🇨🇿 wygrała OGAE Video Contest 2018 dzięki teledyskowi do „Me gusta” Mikolasa Josefa (ESC 2018). Popularny hit zdobył 132 punkty i wyprzedził reprezentantów Polski 🇵🇱 – Kasię Moś i fiński duet Norma John (ESC 2017) z „Wild Eyes”. Na trzecim miejscu znalazła się Dua Lipa 🇬🇧, jako reprezentantka Wielkiej Brytanii. O wynikach decydowali członkowie klubów OGAE. Konkurs organizowany jest internetowo od 2003 roku. Do tej pory Polska raz wygrała zabawę – w 2010 roku otrzymaliśmy 85 punktów, co pozwoliło zdobyć 1. miejsce za klip „Kim tu jestem” Justyny Steczkowskiej (ESC 1995). Trzykrotnie OGAE Video Contest wygrywały teledyski wykonawców z Francji i Rosji, dwukrotnie z Belgii i Włoch. OGAE Polska zadebiutowało w konkursie w 2005 roku.

Źródło: TVR.ro, YouTube, Wikipedia, Facebook, RTVE.es, OGAE Belgium, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: