„Fuego” znów rozgromiło konkurencję! Ile piosenek z Polski w zestawieniu top250 Eurowizji?

Znamy wyniki corocznego zestawienia ESCradio top250, w którym fani konkursu wybierają swoje ulubione piosenki. To, że „Euphoria” Loreen 🇸🇪 znów zajęła 1. miejsce (siódmy raz z rzędu) nie jest specjalną niespodzianką, ale już 2. miejsca dla Eleni Foureiry i jej „Fuego” 🇨🇾 przy jednoczesnym odległym, 23. miejscu dla „Toy” Netty 🇮🇱 to ogromne zaskoczenie. Po raz kolejny udowodniono, że „Fuego” było, jest i będzie faworytem fanów Eurowizji w Lizbonie. Eleni zrzuciła z drugiego miejsca Salvadora Sobrala 🇵🇹, który w najnowszym notowaniu zdobył 3. pozycję. W top5 są też Jamala 🇺🇦 (spadek o jedną pozycję) oraz Blanche 🇧🇪, a w czołowej dziesiątce znaleźli się Il Volo 🇮🇹 (spadek o dwie pozycje), Loic Nottet 🇧🇪 (awans o trzy miejsca), Pastora Soler 🇪🇸, Sertab Erener 🇹🇷 (spadek o trzy oczka) i Secret Garden 🇳🇴, którzy zanotowali ogromny awans, aż o 16 pozycji. W zestawieniu znalazło się 27 piosenek z Eurowizji 2018. Najwyżej oceniono Cypr (2. miejsce), następnie Izrael (23. miejsce), Włochy (29. miejsce), Albanię 🇦🇱 (37. miejsce) oraz Estonię 🇪🇪 (40. miejsce).

W zestawieniu zabrakło „Light me up” Gromee’go i Lukasa Meijera i to pierwsza sytuacja od lat, gdy naszej nowej piosenki nie ma w top250 🇵🇱. Najwyżej (31. miejsce) ocenionym utworem z Polski jest „Color of your life” Michała Szpaka, chociaż i tak zanotował spadek o 9 miejsc w stosunku do poprzedniego roku. Znacznie słabiej poradziło sobie nieśmiertelne „To nie ja” Edyty Górniak – 110. miejsce i spadek aż o 61 pozycji. Na miejscu 166. znalazło się „Chcę znać swój grzech” Kasi Kowalskiej (spadek o 17 miejsc), Anna Maria Jopek i „Ale jestem” spadli o 30 miejsc i są teraz na pozycji 210. Aż o 130 miejsc niżej zanotowano w tym roku „My Słowianie” Donatana i Cleo – piosenka zajęła 250. miejsce. Dwie nasze piosenki nie utrzymały się w zestawieniu – poza top250 wypadły „Flaslight” (rok temu 91. miejsce) i „In the name of love” (rok temu 242. miejsce), ale mamy aż dwie polskie nowości! Ich Troje debiutują w notowaniu ze swoimi eurowizyjnymi utworami – „Keine Grenzen” na 183. miejscu, a „Follow my heart” na 240. Ciekawe, skąd takie nagłe zainteresowanie naszymi reprezentantami sprzed wielu lat. Łącznie Polska ma 7 utworów w zestawieniu! Pełna lista dostępna jest TUTAJ.

Telewizja SMRTV 🇸🇲 ogłosiła, że ma już reprezentanta oraz utwór na Eurowizję 2019. Nową piosenkę z tego kraju zaśpiewa „międzynarodowy artysta”, którego nazwiska na razie nikt z telewizji nie chce zdradzać. Szef delegacji, Alessandro Capicchioni poinformował, że aktualnie trwają prace wykończeniowe przy piosence oraz rozpoczyna się proces nagrywania teledysku – gdy wszystko już będzie gotowe, SMRTV zwoła konferencję prasową i ogłosi więcej szczegółów. Podkreślono, że Eurowizja w Izraelu jest dla San Marino szczególnie ważna z wielu powodów i, by wypaść jak najlepiej, wybrano najlepszy dostępny projekt oraz „wspaniałego” artystę międzynarodowego. „Trzymajcie kciuki, myślę, że mamy naprawdę dobry utwór” – powiedział. Fani spekulują, że nowym reprezentantem kraju może być 35-letni Rodrigo Alves, którego nazwisko niewiele nic mówi, ale jak doda się, że jest to „Human Ken Doll” to już ciarki przechodzą nam po plecach. Większość fanów i internautów ma nadzieję, że kręcący się ostatnio wokół tematu Eurowizji celebryta nie zostanie nigdy jej uczestnikiem. Inne spekulacje wskazują na kogoś z uczestników sezonu preselekcyjnego ostatnich lat, np. Inis Neziri z Albanii, która wygrała rumuński festiwal „Cerbul de Aur”.

Nie będzie piosenki „Pierd” na Eurowizji z Rumunii 🇷🇴. Dan Bittman, reprezentant kraju na ESC 1994, poinformował, że rezygnuje z udziału w preselekcjach i świętowania 25-lecia startów swojego kraju w konkursie, ponieważ w trakcie półfinałów nie będzie go w kraju. Na razie nie wiadomo czy TVR wprowadzi zastępstwo do stawki. Tymczasem na Ukrainie 🇺🇦 kolejne dobre wiadomości – grupa Kazka oraz dwukrotna finalistka selekcji Tayanna potwierdzają, że zgłosili swoje piosenki do preselekcji. Z kolei w Wielkiej Brytanii 🇬🇧 zdementowano plotki, jakoby wokalistka Tulisa miała być jedną z finalistek preselekcji „You Decide”. Piosenkarka znana była ostatnio z bycia jurorem w „X Factor”. Duet Electric Fields, jeden z finalistów selekcji „Australia decides” 🇦🇺 zaśpiewa utwór „2000 and whatever”, a fragment piosenki na swoim Twitterze opublikowała stacja SBS.

Nowy rok to nowe wyzwania dla Europejskiej Unii Nadawców. Parlament Katalonii dał nadawcy CCM (Corporacio Catalana de Mitjans Audiovisuals) przyzwolenie by starał się o aktywne członkostwo w Unii. W skład CCM wchodzi telewizja katalońska (siedem kanałów, w tym najpopularniejsze TV3) oraz radio katalońskie (cztery stacje). Nawet jeżeli nadawca otrzyma status aktywnego członka EBU, nie będzie mógł samodzielnie startować w Eurowizji, jeżeli obecna będzie w nim Hiszpania 🇪🇸 (TVE – należący do grupy Big5). Wiemy jednak doskonale, że coraz częściej telewizje „regionalne” dopuszczane są do startu w konkursach – Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 uczestniczyła już w Eurowizji Chórów i Juniorze, Szkocja 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 w przyszłym roku zadebiutuje podczas Eurowizji Chórów. Czy jeśli Hiszpania nie uczestniczy w innych konkursach EBU niż na „dorosłej” Eurowizji to otwiera tym samym szansę Katalonii na debiut i promowanie swojej kultury i talentów? Warto wspomnieć, że TV3 ściśle współpracowało z nadawcą z Andory 🇦🇩 – RTVA przy produkcji preselekcji narodowych tego małego kraju przed Eurowizją 2004. Niestety współpraca nie była kontynuowana ze względu na koszty.

Dyrektor telewizji Wysp Owczych 🇫🇴 „Kringvarp Føroya” poinformował, że telewizja ma prawo do aktywnego statusu członka Europejskiej Unii Nadawców i zarząd stacji działa na rzecz upewnienia się, czy aplikacja, jeżeli zostanie złożona, nie będzie odrzucona jak w 2010 roku. Wyspy Owcze należą do Danii 🇩🇰, ale mają szeroką autonomię i własny parlament. Często porównywane są do Szkocji czy Walii. Koszt posiadania aktywnego statusu EBU to dla Wysp Owczych ok. 500 tys. euro, ale jak podkreśla dyrektor telewizji, tu nie chodzi o pieniądze, a EBU to znacznie więcej niż tylko konkurs Eurowizji, ale też inne serwisy, w tym informacyjne, z których nadawca Wysp Owczych mógłby korzystać i na tym zyskiwać. Aktualnie artyści z Wysp Owczych mogą startować w preselekcjach Danii do Eurowizji – w 2018 roku była to Carlsen. Telewizja z Faroe Islands transmitowała Eurowizję w latach 2011-2014.

Według danych przekazanych przez TVP, „Sylwester Marzeń” w Zakopanem miało śledzić ponad 7 mln widzów 🇵🇱. Podczas imprezy wystąpili m.in. Roksana Węgiel (wykonała „Anyone I want to be” poprzedzone nagraniem z głosowania na Eurowizji Junior), Natalia Szroeder, Margaret, Gromee (wspólnie z Golec uOrkiestra), Alvaro Soler czy gwiazdy disco-polo. Występy będą się pojawiać na stronie Sylwester.TVP.pl. Podczas koncertu nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące organizacji Eurowizji Junior 2019 w Polsce czy reprezentanta Polski na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Fakt, że nadal nie opublikowano regulaminu Krajowych Eliminacji świadczyć może o tym, że konkurs się nie odbędzie, a TVP wskaże przedstawiciela wewnętrznie. Najczęściej typowana jest teraz Natalia Szroeder. Polska i Białoruś 🇧🇾 to jedyne kraje Eurowizji 2019, których nadawcy jeszcze nie ogłosili (w jasny sposób) formuły wyboru reprezentanta.

źródło: escradio, escxtra, SMRTV, inf. własne, Twitter, Eurovoix, STB, TVP, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: