Znamy uczestników preselekcji litewskich! Mołdawia i Rumunia przed Eurowizją 2019 – co ciekawego?

Tylko czterech dni potrzebowała komisja LRT 🇱🇹 by spośród wszystkich zgłoszeń wybrać 49 uczestników preselekcji litewskich! Już dziś poznaliśmy ich nazwiska. O wyjazd do Tel Awiwu powalczy były reprezentant Litwy z 2010 roku – Jurgis Didžiulis, lider formacji InCulto, która w Oslo zajęła 12. miejsce w półfinale. Będzie też wielu wykonawców, których znamy z poprzednich lat selekcji, m.in. formacja Twosome (w 2018 dotarła do 4. miejsca w półfinale), Monika Marija (4. miejsce w finale 2018), Jurijus Veklenko (fot.) czyli prawdiwy wokal Lolity Zero, Valdas Lacko (10. miejsce w już w pierwszej rundzie), Jurgis Bruzga (2. miejsce w finale 2018), Gražvydas Sidiniauskas, Queens of Roses, Edgaras Lubys, zespół Saulės kliošas (6. miejsce w półfinale 2018), Audrius Petrauskas (8. miejsce w II rundzie 2018), czy polsko-litewska wokalistka Elizabeth Olshey (9. miejsce w II rundzie 2018). Wśród kandydatów są też uczestnicy różnych programów talent-show jak np. zwyciężczyni trzeciej edycji „X Factora” – Paulina Paulauskaite, uczestnik „The Voice” – Lukas Bartaška czy młody piosenkarz z „X Factora” Algirdas Daumantas Ciūnys. Pełny format preselekcji nie jest jeszcze znany, ale wiemy, że całość składać się będzie z rund eliminacyjnych, dwóch półfinałów i finału. Większość odcinków nagrana będzie wcześniej. Pierwsze prace ruszą już 20 grudnia, a emisja pierwszego odcinka zapowiedziana jest na 5 stycznia. Wielki finał odbędzie się 23 lutego. Konkurs poprowadzą Gabrielė Martirosianaitė i Giedrius Masalskis.

Nie przegap ważnych wydarzeń i preselekcji! Śledź na bieżąco terminarz sezonu 2019 – TUTAJ!

Telewizja mołdawska 🇲🇩 potwierdziła organizację preselekcji „O melodie pentru Europa”. Regulamin został już opublikowany, a zgłoszenia przyjmowane będą do 18 stycznia zarówno osobiście (w godzinach pracy rejestracji TRM) oraz e-mailowo. Wybór półfinalistów nastąpi poprzez wstępne przesłuchania zgłoszeń i utworzenie 35 najlepszych kandydatów, którzy zaproszeni będą do udziału w castingu. Na podstawie występów na żywo wskazana będzie grupa 16 uczestników półfinału. Nadawca planuje organizację półfinału 2 marca, a finału dzień później. Podobnie miało być w 2018 roku, ale ze względu na zbyt niską frekwencję, zrezygnowano z części rund. Wśród potencjalnych kandydatów już teraz wymienia się uczestniczkę „The Voice” w Rumunii i „The Voice Kids” w Rosji – Evę Timush, Maxima Zavidię (5. miejsce w finale 2016), uczestnika „Słowiańskiego Bazaru 2017” – Daniela Shvetsa, weterankę selekcji Doinitę Gherman czy Saimira Longhina.

Zwyciężczyni rumuńskiej wersji „Mam Talent” i finalistka tego samego programu w USA – Laura Bretan – liczy na start w półfinałach selekcji rumuńskich 🇷🇴 z piosenką „Dear Father”, którą napisał dla niej Mihai Alexandru – jego piosenki reprezentowały Rumunię na ESC 2003 i 2017. Wśród kandydatów wymienia się też o Stelianie Ciuciuc, Teodorze Dinu, Xandrze, Leticii czy Alexii. Wiadomo, że pierwszy półfinał selekcji odbędzie się w mieście Arad – planowany termin to 21 stycznia. Tymczasem już 19 grudnia odbędzie się finał dziesiątej edycji „Operacion Triunfo” 🇪🇸. Po ostatniej gali szóste miejsce zajął Miki Nunez, co oznacza, że do finału weszli Alba Reche, Famous Oberogo, Julia Medina, Natalia Lacunza i Sabela Ramil. Za faworyta nadal uważa się Famousa, który jest typowany nie tylko do zwycięstwa w OT, ale też do triumfu w preselekcjach Hiszpanii do Eurowizji 2019. Do tej pory w Operacion Triunfo pięciokrotnie wygrywały kobiety – z czego dwie trafiły na ESC. Były to Rosa Lopez (ESC 2002) i Amaia Romero (ESC 2018). Czterokrotnie zwyciężali panowie, więc żeby statystyki się zgadzały, teraz też powinien wygrać mężczyzna – kolejny powód, by trzymać kciuki za Famousa.

Źródło: Eurodiena.lt, Delfi.lt, TRM, ESCkaz, Wikipedia, fot.: Facebook

%d blogerów lubi to: