Nikos Ganos dla Grecji, a Tamta dla Cypru? Poza próbami do Eurowizji Junior rozkręca się sezon preselekcyjny ESC 2019!

Drugi dzień prób JESC 2018 to ćwiczenia dziesięciu delegacji, w tym Polski (opisanej w osobnym artykule). Dzięki dzisiejszym relacjom wiemy, że to Marco i Melissa z Włoch 🇮🇹 będą wykorzystywać na scenie huśtawkę, z kolei Rita z Portugalii 🇵🇹 ma pastelowe wizualizacje z serduszkami (chociaż wcześniej sugerowano, że będą one towarzyszyć polskiemu występowi). Podobnie jak wczoraj, także dziś w wielu prezentacjach scenicznych wizualizacje pełnią istotną rolę. U Włochów mamy wielki księżyc i „disneyowski” zamek, w występie Kazachstanu 🇰🇿 m.in. piękne krajobrazy i złączone ręce, w Rosji 🇷🇺 nagrania dzieci, w Serbii 🇷🇸 nocne światła miasta, w Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 przyrodę, a w przypadku Malty 🇲🇹 i Holandii 🇳🇱 na ekranach pojawiają się…sami reprezentanci. Będzie też portugalski fotel na scenie, rosyjski zespół muzyczny (z instrumentami) czy maltańskie pianino. Według fanów głosujących w ankiecie na Facebooku, najlepiej w pierwszej serii prób wypadła Ukraina 🇺🇦 (nie licząc Polski) – prosty występ ze świetnym wokalem Dariny i robiącymi spore wrażenie grafikami z tekstem utworu na wizualizacjach. Daleko w tyle za Polską i Ukrainą znalazła się kolorowa Francja, a w top5 fani umieścili też Kazachstan i Gruzję – występy proste lecz ze świetnymi głosami młodych wokalistek.

A co nas czeka jutro? II seria prób technicznych to ostatni moment by doszlifować występy. Na podstawie krótkich fragmentów z tych prób internauci będą oceniać wszystkie piosenki i głosować na faworytów w pierwszej turze online voting. Czwartkowy dzień prób rozpocznie Izrael o godzinie 10:00 czasu lokalnego (8:00 PL), następnie Irlandia (8:30 PL), Gruzja (9:00 PL), Macedonia (9:30 PL), Francja (11:00 PL), Białoruś (11:30 PL), Azerbejdżan (12:00 PL), Australia (12:30 PL), Armenia (13:00 PL) i Albania (13:30 PL). Zorganizowane będą też konferencje prasowe, czyli 20-minutowe spotkanie reprezentantów i ich ekip z dziennikarzami w Centrum Prasowym. Konferencja Izraela rozpocznie się o 11:35 czasu lokalnego (9:35 PL), a następnie na pytania odpowiedzą kolejne reprezentacje. Po godzinie 16:30 czasu lokalnego odbędą się próby prowadzących oraz systemu do prezentacji wyników. Po 17:30 wszyscy reprezentanci wezmą udział w próbie wykonywania piosenki „Light up” oraz w Opening Act. Po 19:00 rozpocznie się godzinna próba gwiazdy Interval Act – Poliny Bogusevich z Rosji.

Temat Eurowizji Junior dominuje na Dzienniku Eurowizyjnym w tym tygodniu, jednak nie należy zapominać, że w Europie rozkręca się sezon preselekcyjny przed ESC 2019 w Tel Awiwie! Telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 opublikowała już regulamin „Dora 2019”, a piosenki zbierane są do 10 stycznia. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, przyjmowane będą tylko w pełni gotowe (lecz jeszcze nieopublikowane) utwory w języku chorwackim, angielskim, włoskim lub francuskim, śpiewane przez wykonawców z chorwackim obywatelstwem. Wymóg posiadania takiego obywatelstwa nie dotyczy autorów piosenki. Po zapoznaniu się ze wszystkimi utworami, specjalna komisja wybierze 16 piosenek (+ 2 rezerwowe), które zakwalifikowane będą do finału preselekcji w lutym 2019 roku. Skład jury i procedura głosowania widzów przedstawione będą najpóźniej do końca stycznia. Termin publikacji listy finalistów jak i samego finału nie został potwierdzony przez HRT, ale spekuluje się, że nowego reprezentanta Chorwacji poznamy 16 lutego.

Telewizja cypryjska ma się wkrótce spotkać z wokalistką Tamtą 🇨🇾 i zaprezentować jej demo utworów przygotowanych już na Eurowizję 2019. Według doniesień Star TV Tamta jest dla telewizji CyBC główną kandydatką do reprezentowania wyspy, ale spekuluje się też o Vangelisie Kakourgiotisie. Z kolei w Grecji 🇬🇷, gdzie również Tamta brana jest pod uwagę, pojawia się nowe gorące nazwisko – wokalisty Nikosa Ganosa (fot.). Piosenkarz nie potwierdza i nie zaprzecza, lecz nie ukrywa iż udział w Eurowizji byłby dla niego powodem do wielkiej radości. Telewizja ORF z Austrii 🇦🇹 ma dokonać wyboru wewnętrznego reprezentanta i piosenki do końca tego roku – na razie nie wiadomo jakiego rodzaju piosenka wysłana będzie do Tel Awiwu. Ponoć wszystkie opcje są brane pod uwagę. We Włoszech stacja RAI 🇮🇹 potwierdziła, że po raz kolejny zwycięzca Sanremo będzie miał prawo reprezentowania kraju na Eurowizji, a jeżeli się nie zgodzi, nadawca sam wskaże kandydata spośród innych uczestników, niekoniecznie kierując się pozycjami rankingowymi w finale festiwalu.

Smutna wiadomość dotarła z Armenii 🇦🇲. 6 listopada reprezentant kraju na Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013 w Gdańsku – Vahagn Margaryan – uległ poważnemu wypadkowi podróżując taksówką ze swoim bratem, jego żoną oraz dzieckiem. W wyniku zderzenia z innym pojazdem, tancerz odniósł poważne obrażenia i pomimo operacji (m.in. usunięcia śledziony) zapadł w śpiączkę, z której już się nie wybudził. Zmarł wczoraj w jednym ze szpitali. Vahagn był drugim w historii tancerzem z Armenii uczestniczącym w EYD. Nie zakwalifikował się do czołowej dwójki, ale był chwalony za niezwykłą pracowitość i talent, który zresztą pozwolił mu w swoim kraju osiągnąć wielki sukces. Chociaż konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy nigdy nie cieszył się zainteresowaniem polskich mediów, to jednak wiadomość o tragicznej śmierci Ormianina szybko dotarła do naszych portali rozrywkowych, niestety często jako niestosowna „przynęta” (clickbait) na internautów sugerujących się i klikających na artykuły za sprawą „dramatycznych” i często przeinaczonych tytułów. Niestety w polskich mediach „clickbaity” związane z Eurowizją stają się już normą co z jednej strony pokazuje, że media postrzegają tematykę konkursową za popularną wśród internautów, ale z drugiej strony udowadnia, jak bardzo w obecnych czasach liczą się „kliki” względem prawdziwych i rzetelnych informacji.

Źródło: JuniorEurovision.tv, BTRC, inf. własne, Eurosong.hr, Eurovoix, ESCkaz, RAI, ORF, Facebook, News.am, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: