[UPD!] Rosja potwierdza udział w Eurowizji 2019, a Norwegia nawet w 2020! Jak głosować przed i podczas Eurowizji Junior 2018?

Europejska Unia Nadawców przekazała oficjalne wytyczne dotyczące głosowania internetowego przed i w trakcie finału Eurowizji Junior 2018 🇧🇾. Tak jak rok temu, głosowanie podzielone będzie na dwie części. Pierwsza ruszy pod wieczór 23 listopada (po zakończeniu II tury prób technicznych w Mińsku) – na stronie junioreurovision.tv obejrzeć będzie można fragmenty występów z prób (osobno lub w skrócie) – na ich podstawie każdy internauta (bez względu na to, z jakiego kraju głosuje) będzie mógł oddać głos na trzy, cztery lub pięć państw. Podobnie jak rok temu, można głosować na swój własny kraj. Pierwszy etap głosowania zakończy się minutę przed startem transmisji finału 25 listopada. W trakcie show, po prezentacji 20 uczestników i ich piosenek, prowadzący uruchomią drugi etap – internauci będą mieli 15 minut by ponownie wejść na stronę junioreurovision.tv i zagłosować na 3-5 państw. Ponownie mogą też wesprzeć jednym z głosów swój własny kraj. Wszystkie głosy z 1. i 2. części zostaną podliczone i zmienione na „duże punkty” zgodnie z nowym systemem eurowizyjnych wyników. Głosy internautów stanowić będą 50% wszystkich punktów. Druga połowa należy do jurorów z każdego startującego kraju. Rok temu ze względów technicznych II tura głosowania nie zadziałała poprawnie, a serwery nie odpowiadały. Wygrała Holandia, która najwidoczniej zdobyła najwięcej głosów w I turze ze względu na silną bazę fanów grupy Fource. Wszyscy mają nadzieję, że w tym roku faktyczni widzowie JESC, którzy piosenki poznają dopiero w trakcie transmisji, będą mieli prawo głosu i wszystko pójdzie sprawnie. Polska może być uznana za faworyta tego głosowania ze względu m.in. na ogromną popularność Roksany Węgiel w mediach społecznościowych.

Shaniah Llane Rollo wygrała ostatni półfinał preselekcji irlandzkich 🇮🇪 do JESC 2018. Za utwór „Cuimhnigh ar na Réaltaí” zdobyła maksymalną liczbę 15 gwiazdek jurorskich oraz i pokonała Taylora Hynesa w duelu rezultatem 2:1. W tym tygodniu jurorem specjalnym był Dustin the Turkey (indyk reprezentujący Irlandię podczas Eurowizji 2008), a na scenie wystąpiła Muireann McDonnell, uczestniczka Eurowizji Junior 2017. O wyjazd do Mińska w finale preselekcji powalczy sześciu wykonawców – cztery zwyciężczynie półfinałów oraz dwóch zdobywców „dzikich kart”. Finał już 11 listopada! Tymczasem w Minsk Arena 🇧🇾 rozpoczęła się budowa sceny. Po postawieniu całej konstrukcji występować będą na niej statyści udający prawdziwych reprezentantów. Ich zadaniem będzie skopiować szkic prezentacji scenicznej przygotowanej przez każdą z delegacji, by umożliwić technikom dostosowanie kamer i oświetlenia. Prawdziwi reprezentanci rozpoczną próby po 19 listopada. Telewizja białoruska w ramach rozgrzewki przed Eurowizją Junior rozpoczyna retransmisję wszystkich finałów narodowych. Od 5 do 23 listopada stacja Belarus 3 pokazywać będzie jeden finał. Niestety nie do końca wiadomo dla kogo ma być to skierowane – emisję zapowiedziano bowiem na … 22:15 czasu lokalnego.

AKTUALIZACJA: Telewizja białoruska przez przypadek zdradziła, że reprezentantem Irlandii został Taylor Hynes z utworem „I.O.U.„. Fragment piosenki słychać w reportażu dotyczącym prób statystów w Mińsku. Po raz pierwszy w historii Irlandię reprezentuje chłopiec i po raz pierwszy zwycięski utwór nie wygrał irlandzkich półfinałów! 

Telewizja rosyjska 🇷🇺 potwierdza udział w Eurowizji 2019, ale zapowiada, że przygotowania do konkursu rozpocznie dopiero po nowym roku, gdy już zakończą się prace nad programami sylwestrowymi. Raczej nie ma co się spodziewać powrotu preselekcji narodowych, a stacja VGTRK (odpowiedzialna w 2019 za ESC) wskaże reprezentanta wewnętrznie. Kto wie, może znów będzie to Sergey Lazarev (fot)? Dziś rozpoczął się w Berlinie 🇩🇪 specjalny songwriting camp z udziałem wybranych sześciu finalistów preselekcji niemieckich „Unser Lied für Israel”. Uczestnicy będą pracować z kompozytorami nad eurowizyjnymi propozycjami. Nadawca niemiecki planuje jeszcze w tym roku ogłosić nazwiska wybranych kandydatów. W Wielkiej Brytanii 🇬🇧 wskazano już prowadzącą preselekcji „You Decide”. Obyło się bez niespodzianek, a w tej roli ponownie zobaczymy Mel Giedroyc – będzie to jej czwarty finał narodowy z rzędu. Po tym oficjalnych informacjach pora na plotkę – greckie media uważają, że Eleni Foureira 🇬🇷 została zaproszona do gościnnego udziału podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie, co ma związek z jej ogromną popularnością zdobytą dzięki konkursowi. Na razie nie wiadomo ile w tym prawdy, ale jeśli faktycznie pomysł zostanie zrealizowany, będzie to zapewne pierwsza taka sytuacja w historii Eurowizji – nigdy wcześniej zdobywca 2. miejsca w finale nie był zaproszony jako gość kolejnego konkursu.

Telewizja chorwacka 🇭🇷 potwierdziła organizację preselekcji narodowych w 2019 roku oraz zapowiedziała konferencję prasową, podczas której przekaże wszystkie szczegóły dotyczące show oraz uruchomi proces zgłoszeniowy. Na nowej eurowizyjnej stronie nadawcy HRT przedstawiono listę wszystkich reprezentantów oraz krótką historię Chorwacji na Eurowizji, w której wprost podano, że z powodu coraz większej liczby uczestników i wprowadzenia półfinałów osiągnięcie sukcesu było trudniejsze – doprowadziło to do słabych rezultatów Chorwacji i wycofania się z konkursu na dwa lata. Gdy wiele państw europejskich szykuje się do selekcji w przyszłorocznym sezonie (chociaż niektóre jeszcze niewiele w tej kwestii zrobiły), Norwegia 🇳🇴 planuje już selekcje…w 2020 roku. Wprowadzona będzie bardzo istotna zmiana. Zgłoszenia do Melodi Grand Prix 2020 przyjmowane będą od 2 marca 2019 roku i zamknięte 17 maja 2019 roku, czyli na rok przed finałem Eurowizji 2020. W każdym teamie autorów piosenek musi być chociaż jeden Norweg, a każdy producent czy kompozytor może zgłosić maksymalnie 3 propozycje. Tak wczesne przyjmowanie zgłoszeń ma zapewnić więcej czasu na przygotowania i wybór odpowiednich utworów. Podobnie robi Dania 🇩🇰, której telewizja przyjmuje zgłoszenia do preselekcji praktycznie przez cały rok.

Powoli kończy się głosowanie w październikowym podsumowaniu cyklu „Polskie Premiery” 🇵🇱. Nadal spływają punkty jurorskie z wielu krajów europejskich i nie tylko, a czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego oraz członkowie grupy facebookowej mają czas do jutra (6 listopada) by oddać swoje głosy! Ankieta dla czytelników dostępna jest poniżej, a playlista TUTAJ. O wynikach zdecydują czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego (25%), członkowie grupy facebookowej (25%) i jurorzy zagraniczni (50%).

Źródło: JuniorEurovision.tv, T4G, BTRC, inf. własne, Eurovoix, Eurosong.hrt.hr, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: