Eric Saade współprowadzącym Melodifestivalen, a Helena Meraai będzie jedną z prezenterek Eurowizji Junior!

Znamy prowadzących Melodifestivalen 2019 🇸🇪! Sześciotygodniowe show prezentować będą Eric Saade, Marika Carlsson, Kodjo Akolor oraz Sarah Dawn Finer. Eric (na zdj.) reprezentował Szwecję podczas Eurowizji 2011 z utworem „Popular” zajmując 3. miejsce. Pojawił się też w finale Eurowizji 2013 jako gospodarz green-roomu i autor słynnego już tekstu „hashtag MILF” względem Petry Mede. Po udziale w ESC 2013 powtarzał, że jest piosenkarzem, a nie prezenterem, jednak jak widać, zmienił zdanie. Wokalista już w połowie maja zapytany był przez SVT czy jest zainteresowany prowadzeniem Melodifestivalen w 2019 roku. Fani cieszą się też na powrót charyzmatycznej Sarah Dawn Finer, utalentowanej wokalistki i, jak się okazało, świetnej aktorki, która wcieliła się w rolę Lyndy Woodruff, sekretarza EBU nabijając się z Azerbejdżanu, Erica Saade, Szwedów, Duńczyków i samej siebie. O reprezentowanie Szwecji na Eurowizji walczyła dwukrotnie – w 2007 i 2009 roku. Chociaż piosenki „Moving On” i „I remember love” były w kraju hitami, wokalistce nie udało się wygrać. W trakcie finału Eurowizji 2013 wykonała jednak „The winner takes it all” z repertuaru ABBY.

Dziś podano też prowadzących Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2018 🇧🇾! Długotrwały casting w końcu ma swoich zwycięzców, a show poprowadzą Eugene Perlin, Helena Meraai oraz Zena. Eugene Perlin to jedyny dorosły prezenter JESC 2018 – jest popularną twarzą telewizji białoruskiej, prowadzi zarówno programy informacyjne jak i śniadaniówki. Jest też eurowizyjnym komentatorem stacji. Helena Meraai to reprezentantka Białorusi z JESC 2017 gdzie za utwór „I’m the one” zajęła 5. miejsce, co było sporą niespodzianką, bo wokalistkę typowano wyżej. Zena to 16-letnia wokalistka, którą na Instagramie śledzi ponad 100 tys. followersów (przypominam, że naszą Roxie śledzi ponad 235 tys.!). Dwukrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach białoruskich do Juniora (w latach 2015-2016). Dodatkowo poinformowano, że ceremonię otwarcia Eurowizji Junior 2018 w Mińsku poprowadzą Anna Kviloria i Denis Dudinsky z BTRC. Wielkim przegranym walki o prowadzenie Juniora jest Ruslan Aslanov, reprezentant Białorusi z 2015 roku – najwidoczniej nie był wystarczająco dobry, by powierzyć mu tę rolę.

25 stycznia poznamy finalistów preselekcji norweskich Melodi Grand Prix 🇳🇴. Jak podaje „Dagbladet” siedmiu z nich zostało już wybranych przez nadawcę, ale najpewniej mniej niż połowa stawki będzie pochodzić z otwartego konkursu, a resztę przedstawiciele NRK zaprosili do udziału w konkursie. Stig Karlsen z NRK zapowiada jednak, że większość finalistów będzie norweskiej publiczności dobrze znana. Są to też głównie młodzi wykonawcy. Norweski dziennik skupia się również na problemach związanych z Eurowizją w Tel Awiwie i kwestii bezpieczeństwa. Jak zapowiada Jon Ola Sand z EBU, władze izraelskie zapewnią ochronę nie tylko wykonawcom, ale też przedstawicielom prasy, fanom i wszystkim, którzy będą zaangażowani w Eurowizję 2019. Norweskie media podają, że EBU nie dostało żadnego wniosku od europejskich nadawców w związku z potencjalną rezygnacją z udziału w ESC 2019. Podkreślane jest, że Bułgaria 🇧🇬 wycofała się z powodu reorganizacji wewnętrznej, a telewizja BNT nie da rady uczestniczyć w Eurowizji 2019. Są spore szanse na powrót Bułgarii w 2020 roku.

Telewizja islandzka RUV 🇮🇸 otrzymała 132 zgłoszenia do preselekcji narodowych. Aktualnie trwają przesłuchania nadesłanych propozycji, a werdykt w sprawie półfinalistów ustali 7-osobowa komisja złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia Islandzkich Muzyków, Kompozytorów i Autorów Tekstów oraz reprezentantów stacji RUV. Wyniki przesłuchań poznamy w styczniu, gdy telewizja islandzka ogłosi nazwiska półfinalistów preselekcji.  Tymczasem w Niemczech 🇩🇪 trwa wybór finalistów preselekcji. Wiadomo, że o Eurowizję 2019 nie powalczą Sebastian Schub (wycofał się z własnej woli i z powodu innych zobowiązań), Nina Kutschera i Dimi Rompos. Dwie wokalistki zostały odrzucone przez NDR o czym stacja je poinformowała.

Źródło: Aftonbladet, JuniorEurovision.tv, ESCkaz, Dagbladet, Eurovoix, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: