Smutna wiadomość z Łotwy – nie żyje Valters Fridenbergs. Posłuchaj piosenek z Azerbejdżanu i Portugalii na JESC

Po długiej i ciężkiej chorobie dziś Valters Fridenbergs 🇱🇻 przegrał walkę z rakiem. 30-letni wokalista reprezentował Łotwę na Eurowizji 2005 w Kijowie wraz z Karlisem Bumeistersem śpiewając balladę „The War is Not Over” zajmując 10. miejsce w półfinale i 5. w finale. Polacy w finale dali im 4 punkty. Valters w 2009 roku powrócił do narodowych preselekcji, ale jego propozycja nie dostała się do finału „Eirodziesmy”. W latach 2010-2011 współprowadził preselekcje, a w 2010 roku komentował Eurowizję Junior dla telewizji łotewskiej. Raka wykryto u niego w 2016 roku, długo starał się walczyć, a środowisko artystyczne w kraju zbierało też pieniądze na jego leczenie. W nierównej walce wspierał go cały kraju. Niestety leczenie na Łotwie i w Niemczech okazało się nieefektywne. To nie jedyny reprezentant Łotwy, który zmarł tak młodo. W 2011 roku z powodu alkoholowego stłuszczenia wątroby i hepatotoksyczność zmarł Martins Freimanis, członek formacji F.L.Y. znanej z ESC 2003. Zdjęcie Valtersa w tym artykule pochodzi z koncertu zorganizowanego ku pamięci Freimanisa.

Znamy kolejne piosenki na Eurowizję Junior. Fidan Huseynova z Azerbejdżanu 🇦🇿 wykona utwór „I wanna be like you” skomponowane przez Aytenę Ismikhanovą i Elvirę Michievę do słów Isy Melikova i samej wokalistki. Ballada śpiewana jest po azersku i angielsku. Ze znanych nam już piosenek 10 wykonanych ma być w wersji dwujęzycznej. Do takiego zestawu dojdzie jeszcze utwór Roksany Węgiel, który także ma być wykonany w języku narodowym i po angielsku. Australia i Malta mają swoje piosenki w całości po angielsku (język narodowy), z kolei Armenia, Izrael, Portugalia, Serbia i Walia zdecydowały się na propozycje jednojęzyczne. Najpewniej Macedonia i Irlandia również zdecydują się pominąć język angielski w swoich piosenkach.

W Internecie dostępny jest już teledysk do kolejnej juniorowej premiery – piosenki „Gosto de Tudo (Já Não Gosto de Nada)” Rity Laranjeira z Portugalii 🇵🇹. Autorem kompozycji jest Joao So, którego propozycje dwukrotnie startowały w preselekcjach do dorosłej Eurowizji. Rita wygrała „Juniores de Portugal” pokonując 70 rywali. Do jej osiągnięć należy m.in. dotarcie do finału Meo Kids Musix Fest oraz występy w lizbońskim chórze młodzieżowym. Do kompletu brakuje nam już tylko trzech utworów – z Macedonii (premiera na dniach), Polski (premiera pod koniec miesiąca) i Irlandii (ogłoszenie reprezentanta 11 listopada).

Źródło: JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Jauns.lv, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: