Lokalny odpowiednik Alicji Janosz będzie reprezentował Gruzję na Eurowizji 2019! Polscy finaliści „Idola” w naszych preselekcjach

Telewizja GBP 🇬🇪 zdecydowała, że nowym reprezentantem kraju na Eurowizji 2019 będzie zwycięzca programu „Star of Georgia”/”MegaShow” na podstawie formatu „Pop Idol”. Program ruszy niedługo na pierwszym kanale telewizji publicznej i będzie to pierwsza w kraju edycja tego show. Za produkcję odpowiedzialni mają być specjaliści z branży, a zarząd telewizji gruzińskiej jest pewien, że nowe show odniesie ogromny sukces. Wkrótce ruszą castingi, które objąć mają cały kraj, a później machina ruszy zgodnie z formatem, który znamy także z edycji w naszym kraju. Do finału dostanie się 10 najlepszych kandydatów, a o wynikach (przed programami na żywo) decydować będzie czteroosobowa komisja. Co ciekawe, telewizja gruzińska wybrała poprzez talent-show także reprezentanta na Eurowizję Junior 2018. Podobny ruch wobec dorosłej Eurowizji wykonała Malta, która swojego przedstawiciela do Izraela wybierze poprzez pierwszą edycję „X Factora”.

W Polsce 🇵🇱 „Idol” doczekał się pięciu edycji, przy czym pierwsze cztery realizowane były w latach 2002-2005, a ostatnia w 2017 roku. Spośród finalistów jeszcze nikt nie reprezentował Polski na Eurowizji, ale kilku pojawiło się w preselekcjach narodowych. Zwyciężczyni pierwszej edycji – Alicja Janosz – zajęła 4. miejsce w finale 2004 za „I’m still alive” (jako Alex), a Patrycja Wódz uczestniczyła w „Piosence dla Europy” w latach 2006 jako członkini Queens. Hania Stach trafiła na 2. miejsce finału preselekcji 2007 za „Regroup”, a Maciej Silski i Sławek Uniatowski (zwycięzca i II miejsce 4. edycji) starli się w selekcjach 2006 zajmując odpowiednio 10. i 5. miejsce. Krzysztof Zalewski miał uczestniczyć w finale 2008, ale jego piosenka „Kiełbasa” najpierw została zakwalifikowana, a później zdyskwalifikowana za zbyt wczesną premierę. Spośród wszystkich uczestników „Idola” w Polsce najczęściej w kontekście Eurowizji fani marzą o Monice Brodce.

Kolejne kraje potwierdzają udział w Eurowizji 2019. Telewizja chorwacka 🇭🇷 zmieniła szefa delegacji i teraz za kolejnym uczestnictwem tego kraju w konkursie stać będzie Željen Klašterka, kompozytor piosenki „Nek ti bude ljubav sva” dla Tony’ego Cetinskiego, który reprezentował Chorwację w 1994 roku i zajął 16. miejsce. Potwierdzenie udziału dotarło także z Czarnogóry 🇲🇪 i Białorusi 🇧🇾. Z kolei nadawca ukraiński 🇺🇦 jest chętny do kontynuowania swojej przygody eurowizyjnej, ale ponownie boryka się ze sporymi problemami finansowymi i groźbą zatrzymania transmisji analogowej, czego domaga się rząd Ukrainy. Od dłuższego czasu telewizja UA:PBC jest jedną z najbiedniejszych tego typu instytucji w strukturach Europejskiej Unii Nadawców, a widmo całkowitego zamknięcia niepokoi przedstawicieli EBU, którzy domagają się od władz podjęcia natychmiastowych działań mających na celu poprawę tej sytuacji. Z powodu problemów finansowych UA:PBC zrezygnowała z udziału w Eurowizji Junior 2018, jednak ostatecznie zmieniła zdanie i dołączyła do konkursu, reprezentanta wybierając poprzez preselekcje internetowe.

Telewizja walijska 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 opublikowała listę dwunastu wykonawców, którzy są już o krok od awansu do finału preselekcji „Chwilio Am Seren”. Wyboru dokonało jury w składzie Connie Fisher, Stifyn Parri i Tara Bethan, a wśród kandydatów są m.in. Gracie Jane, Manon, Lauren Mia, Misha, Iestyn, Lily czy Amelia Francis. Tylko sześciu z nich trafi do wielkiego finału, który zaplanowano na 9 października. W trakcie finału uczestnicy zaśpiewają piosenki w języku walijskim, który premierowo wybrzmi też na Eurowizji Junior 2018. Show odbędzie się w Cymru Llandudno, a bilety zdobyć można poprzez dane kontaktowe na oficjalnej stronie konkursu TUTAJ.

Źródło: GBP, Wikipedia, Archiwum Eurowizji, Eurovoix, JuniorEurovision.cymru, fot.: Dziennik.pl (finaliści pierwszej edycji Idola w Polsce)

 

%d blogerów lubi to: