Koncert charytatywny gwiazd Eurowizji w Bielsku-Białej! Dziś preselekcje Rosji do Eurowizji Junior – kto jest faworytem internautów? Netta z międzynarodowym kontraktem! Kto wystąpi w Opolu i jak wyglądać będzie festiwalowy weekend?

Eurowizyjne gwiazdy charytatywnie w Bielsku-Białej! Pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce! Preselekcje Rosji do Juniora – dziś konkurs, jutro transmisja! Co ciekawego u Netty? Festiwal w Opolu – na scenie aż sześciu byłych reprezentantów Polski! 

Tak wielu gwiazd Eurowizji w Polsce jeszcze nie było! Już 1 lipca w Klubie Klimat (Bielsko-Biała) odbędzie się wielki koncert charytatywny, a uczestnicy poprzednich Konkursów Eurowizji zaśpiewają dla Eweliny, która choruje na genetyczną chorobę (polineuropatię czuciowo-ruchową), która polega na zaniku nerwów obwodowych ciała (w przypadku Eweliny kończyn górnych i dolnych) co prowadzi do zaniku mięśni w danych partiach ciała. Dochód ze sprzedaży biletów na koncert (cena biletu to 50zł, a sprzedaż ruszy już niebawem) zostanie w całości przekazany na subkonto Eweliny w Fundacji Sedeka do której należy. A kto pomoże zebrać pieniądze na rzecz Eweliny? W koncercie wystąpią Suzy (Portugalia 2014, gospodyni Euroclubu 2018), Nina Sublatti (Gruzja 2015), Lidia Isaac (Mołdawia 2016), Krista Siegfrids (Finlandia 2013, uczestniczka MF i prowadząca UMK), Justs (Łotwa 2016, na zdj.), Hera Bjork (Islandia 2010), Elhaida Dani (Albania 2015), Martin Fitch (Polska 2010, preselekcje polskie 2017), Anna Cyzon (preselekcje polskie 2010), Oceana (preselekcje niemieckie 2014), Emmy Liyana (preselekcje francuskie 2018) oraz Asteya Dec. Nigdy wcześniej w Polsce nie zorganizowano tego typu przedsięwzięcia, w którym wzięłoby udział tak wiele eurowizyjnych gwiazd, dlatego warto się wybrać do Bielska, być częścią koncertu oraz (przede wszystkim) pomóc Ewelinie! Szczegóły eventu dostępne są TUTAJ.

Dziś Rosja otwiera sezon preselekcyjny do Eurowizji Junior, gdyż będzie pierwszym krajem, który wybierze piosenkę na konkurs. Finał selekcji nie będzie jednak dziś transmitowany na żywo, a zostanie pokazany jutro o 19:45 na kanale Karusel. O wyjazd do Mińska powalczy dwunastu wykonawców, którzy wystąpią dziś w Artek Camp na Krymie. O tym, kto wygra, zadecydują jurorzy oraz internauci. Głosowanie online zostało już zakończone, a faworytką internautów jest Anna Filipchuk z piosenką „Nepobedimy”, która ma 18% głosów. Drugie miejsce należy do Ivana Starikova (16%). Rok temu preselekcje zwyciężyła Polina Bogusevich, która zdobyła również najwięcej głosów w internecie. O tym, kto wygra w tym roku zapewne dowiemy się jeszcze dziś z nieoficjalnych przecieków, natomiast emisja finału odbędzie się jutro od 19:45 do 21:40 na Karusel TV. Skrót piosenek dostępny jest poniżej.

Netta Barzilai, zwyciężczyni Eurowizji 2018, podpisała międzynarodowy kontrakt z S-Curve/BMG na światową dystrybucję utworu „Toy”. Jaki będzie efekt takiej umowy, przekonamy się już niebawem. Przypomnę, że wcześniej światowy kontrakt z dużą wytwórnią podpisała Eleni Foureira z Cypru. Netta korzysta teraz z wielkiej popularności, jaką zdobyła. Niedawno wróciła z Amsterdamu, gdzie brała udział w sesji zdjęciowej do popularnego magazynu. 8 czerwca wystąpi podczas Gay Pride w Tel-Awiwie, a 22 czerwca pojawi się na paradzie w Haifie. Na sierpień ma zaplanowane występy podczas Shaka Hip Hop Festival, a na scenie towarzyszyć jej będą gwiazdy rapu – Tyga i Fat Joe. Jak dodaje „Jerusalem Post” – to dopiero początek!

Chociaż Festiwal w Opolu nie jest konkursem międzynarodowym, to jednak ma w tym roku eurowizyjne i preselekcyjne akcenty. 55. KFPP rozpocznie się w piątek (8 czerwca) koncertem „Przebój na Mundial”, podczas którego wybrana zostanie najlepsza piosenka piłkarska. W stawce konkursowej znaleźli się m.in. KOMBI, Pectus czy InoRos, a gośćmi specjalnymi będą m.in. Golden Life (preselekcje 2004) oraz Maryla Rodowicz (jurorka preselekcyjna). Po mundialowych emocjach, czyli dopiero po 23:45 rozpocznie się koncert „Debiuty”, w którym o nagrodę im. Anny Jantar oraz nagrodę TVP powalczą m.in. Girls on Fire (zespół, który próbował swoich sił w preselekcjach 2018 lecz nie został zakwalifikowany). Gwiazdą koncertu „Debiuty” ma być natomiast Andrzej Piaseczny (ESC 2001). W sobotę pora na „Premiery”, które mają w tym roku dość kontrowersyjną stawkę złożoną z wykonawców mało znanych lub „odgrzewanych”, nie mówiąc już o piosenkach, które charakteru premierowego raczej nie mają. Co ciekawe, w konkursie usłyszymy dwie piosenki z preselekcji narodowych do Eurowizji 2018 – „Krakowiacy i Górale” Future Folk oraz „Nie mów mi nie” Marty Gałuszewskiej (angielską wersję „Why don’t we go” wokalistka wykonała w korytarzu TVP zajmując 5. miejsce). Poza nimi wystartują też m.in. Kasa (juror preselekcji 2009 i prowadzący z 2011) i Sławek Uniatowski (preselekcje 2006, juror 2018). Poza konkursem wystąpią m.in. Leszcze (preselekcje 2010), Blue Cafe (ESC 2004) oraz Kasia Cerekwicka (preselekcje 2006), a show współprowadzić będzie Artur Orzech. Tego samego dnia odbędzie się też koncert piosenek literackich i kabaretowych stulecia, a na scenie pojawią się m.in. Janusz Radek (preselekcje 2004), Agata Nizińska (preselekcje 2017), Krzysztof Kiljański (preselekcje 2004) czy Szymon Pejski (Carpathia 2018).

Muzyczne podsumowanie roku czyli koncert „Od Opola do Opola” odbędzie się w niedzielę o 20:20, a koncert poprowadzą m.in. Tomasz Kammel (prowadzący EYD 2013) oraz Ifi Ude (preselekcje 2018). Wystąpią m.in. Edyta Górniak (ESC 1994, preselekcje 2016), Kasia Kowalska (ESC 1996), Sławomir (Eurowizja 2019?), Margaret (preselekcje 2016, Melodifestivalen 2018), Natalia Szroeder (preselekcje 2016) i Gromee (ESC 2018). Po 22:00 ruszy „Koncert przebojów stulecia” z udziałem m.in. Edyty Górniak, Natalii Szroeder, Kasi Cerekwickiej, Sławka Uniatowskiego, Małgorzaty Ostrowskiej (preselekcje 2004), Rafała Brzozowskiego (preselekcje 2017), Ifi Ude, Kasi Moś (ESC 2017) oraz Łukasza Zagrobelnego (preselekcje 2004). W poniedziałek TVP Kultura transmitować będzie koncert alternatywny w ramach 55. KFPP, podczas którego wystąpią m.in. Julia Marcell, Krzysztof Zalewski czy Daria Zawiałow.

 

 

%d blogerów lubi to: