ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: IZRAEL (ישראל) – NETTA „Toy” – czwarte zwycięstwo w historii tego kraju!

Izrael w głosowaniu jurorów i widzów. Które kraje nie dały Netcie żadnych punktów? Jak oceniała izraelska komisja? Czy wiesz, że Izrael nigdy nie zajął w Eurowizji ostatniego miejsca? 

Rozpoczynamy cykl prezentujący i analizujący wyniki Konkursu Piosenki Eurowizji 2018! Dowiecie się jak głosowały dane państwa, kto komu dał punkty, czy były jakieś kontrowersje i jak wynik z Lizbony wpłynął na statystyki. Na początek oczywiście zwycięzca czyli Izrael, reprezentowany przez Nettę i utwór „Toy”. Wokalistka wygrała I półfinał zdobywając 283 punkty, o 21 więcej niż Cypr. W głosowaniu widzów była jednak dopiero czwarta (116) – pokonały ją Cypr, Czechy i Estonia, a tyle samo punktów do Netta miał też reprezentant Austrii. W głosowaniu jury Izrael zdobył 167 punktów i ze sporą przewagą pokonał Austrię. Komplet punktów (12 punktów od jury i widzów) otrzymał tylko z Czech. W televotingu nie było już więcej dwunastek, 10 punktów dali Finlandia, Azerbejdżan i Białoruś, po 8 Islandia, Szwajcaria i Cypr, po 7 Hiszpania z Bułgarią, 6 Austria, po 5 Irlandia i Wielka Brytania, po 4 Albania i Armenia, po 3 Belgia i Macedonia, po 2 Grecja z Portugalią i po 1 Estonia z Litwą. Jedyny kraj, którego widzowie nie dali punktów Netcie w półfinale to Chorwacja. Jurorzy byli bardziej hojni, jeśli chodzi o wysokie noty – 12 punktów na konto „Toy” trafiło z Czech, Chorwacji, Armenii, Finlandii, Cypru, Austrii i Hiszpanii, dodatkowo po 10 z Irlandii, Islandii i Albanii, 8 z Wielkiej Brytanii, 7 z Belgii i Litwy, 6 z Białorusi, po 5 ze Szwajcarii, Macedonii i Bułgarii, 4 z Grecji i Azerbejdżanu oraz 2 z Portugalii. Tylko jurorzy z Estonii nie dali punktów Izraelowi. Widzowie z Izraela 12 punktów dali Czechom, 10 Cyprowi, a 8 Austrii. Jurorzy najlepiej ocenili Austrię (trzech członków komisji dało ją na 1. miejsce, jeden na 9., a jeden na 13.), drugie miejsce zdobył Azerbejdżan, a trzecie Szwajcaria. Punktacje jurorskie były dość zróżnicowane i często kraj zdobywał skrajne noty (np. dwóch jurorów dało Albanii 3-4. miejsce, a jednocześnie inny członkowie mieli ten utwór na dnie tabeli).

Polskie jury bez punktów dla Izraela!

W wielkim finale Netta zgromadziła 529 punktów – udało jej się tym razem wygrać televoting (317 punktów), ale u jurorów była trzecia (212) i pokonały ją Austria ze Szwecją. Tylko dwa kraje dały komplet punktów – San Marino i Francja. Izrael otrzymał 12 punktów od publiczności z Hiszpanii, Azerbejdżanu, Francji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, San Marino (punktacja utworzona sztucznie) i Australii, 10 z Niemiec, Belgii, Cypru, Holandii, Szwecji, Węgier, Polski, Rosji, Bułgarii, Czech i Armenii, 8 z Łotwy, Malty, Rumunii i Białorusi, 7 z Włoch, Islandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Norwegii, Finlandii i Serbii, 6 z Irlandii, Grecji i Chorwacji, 5 ze Szwajcarii, 3 z Macedonii i po jednym z Portugalii, Litwy, Albanii i Czarnogóry. Widzowie z Danii, Estonii i Słowenii nie wsparli Izraela punktami. W głosowaniu jury dwunastek było mniej – Francja, Austria, Finlandia, Czechy i San Marino. 10 punktów dały Hiszpania, Wielka Brytania, Chorwacja, Ukraina i Mołdawia, 8 punktów Islandia, Rosja, Armenia, 7 punktów Irlandia i Szwecja, 6 punktów Belgia, Węgry, Litwa, Malta i Australia, 5 punktów Holandia z Albanią, 4 punkty Grecja z Bułgarią, 3 punkty Dania z Gruzją, 2 punkty Włochy z Serbią i po jednym punkcie z Niemiec, Szwajcarii, Portugalii, Słowenii, Macedonii i Azerbejdżanu. Punktów nie dali jurorzy z Białorusi, Łotwy, Rumunii, Norwegii, Estonii, Cypru, Czarnogóry i Polski. Izrael zdobył najwięcej dwunastek od widzów, ale pod kątem liczby dwunastek jurorskich przegoniły go Austria, Szwecja i Cypr.

Mikolas faworytem w Izraelu

Widzowie telewizji KAN ponownie wsparli w finale reprezentanta Czech, dając mu 12 punktów. 10 trafiło do Mołdawii,  a 8 do Estonii. U jurorów znów wygrała Austria, chociaż tym razem zdania komisji były bardziej spójne. Czterech członków komisji dało Cesarowi 2. miejsce, a piąty sędzia dał…ostatnią pozycję. Dlaczego radio DJ Eliko tak bardzo nie polubił Cesara, chociaż w półfinale postawił go na 9. miejsce? 10 punktów od jury dostała Szwecja (dwóch członków jury dało Benjamina na 1. miejsce, ale jeden na 23.). Na miejscu trzecim była Wielka Brytania (jeden juror miał SuRie na pierwszej pozycji). Podobnie jak w półfinale oceny były dość rozbieżne – np. dwóch jurorów miało Węgry w swoim top4, a pozostałych trzech na dnie rankingu.

Kolejne zwycięstwo w 2038?

Na 41 startów w konkursie Izrael już po raz czwarty wygrywa i, jak już było o tym mówione, triumfuje co 20 lat od 1978 roku (i dodatkowo także w 1979). Jest to pierwszy zwycięski utwór Izraela zaśpiewany prawie w całości po angielsku, a ze względu na nowy system głosowania Netta zdobyła w finale więcej punktów niż wszyscy pozostali zwycięzcy razem wzięci. Dzięki sukcesowi „Toy” Izrael pozostawia grupę trzykrotnych triumfatorów (Dania, Norwegia) i teraz zrównał się z Holandią (cztery zwycięstwa). Poza tym dwukrotnie był drugi (1982-83) i raz trzeci (1991). Najgorsze miejsce w finale to miejsce 24. z 1993. Co ciekawe, Izrael nigdy nie zajął ostatniego miejsca. Netta to pierwsza reprezentantka Izraela, która wygrała półfinał. Do tej pory największy sukces to 3. miejsce z 2015 i 2017 roku. Na 15 startów eliminacyjnych (licząc także 1996) kraj osiem razy awansował do finału.

Należy przypomnieć, że Izrael rok temu „żegnał” się z Eurowizją ze względu na zamknięcie telewizji IBA. Wbrew obawom udało się bardzo szybko uruchomić nową telewizję Kan i otrzymać od EBU zgodę na udział w konkursie. Nadawca Kan zostaje więc „najmłodszą” stacją TV organizującą Eurowizję.

Następny kraj: CYPR

Zdjęcie: News.com.au

 

%d blogerów lubi to: