Kto w międzynarodowym jury Melodifestivalen? Margaret czeka na sobotnią dogrywkę! Szczegóły głosowania niemieckiego i terminy premier utworów z Chorwacji i Macedonii. Reakcje przegranych w Rumunii! TOUCH zaprasza na wspólne oglądanie Krajowych Eliminacji. Jak głosować w finale preselekcji?

Polska ponownie w jury Melodifestivalen! Na czym polega głosowanie komisji? Margaret przygotowuje się do sobotniej dogrywki! Szczegóły głosowania w Niemczech – z jaką przewagą Michael Schulte pokonał rywali? Premiery utworów z Chorwacji i Macedonii – kiedy poznamy utwory? Znamy numer do głosowania w Krajowych Eliminacjach! Zobacz jak fani wspierają Gromee i jakie atrakcje przygotował w dniu preselekcji klub Touch. 

Telewizja szwedzka SVT już teraz opublikowała listę krajów, których jurorzy będą głosować w finale Melodifestivalen. Po raz pierwszy zaproszono komisje z Gruzji, Portugalii i Albanii, a drugi rok z rzędu współdecydować o wynikach będzie także jury z Polski, a punkty najprawdopodobniej przekaże na żywo Mateusz Grzesiński, szef delegacji. Łącznie 11 państw będzie miało prawo głosu – z każdego państwa ranking przygotowywać będzie jury złożone z 5 osób. Poza „nowymi” krajami oraz Polską zaproszono również Armenię, Australię, Cypr, Francję, Islandię, Włochy i Wielką Brytanię. Ewentualny udział Margaret w finale Melodifestivalen nie jest problemem i Polacy będą mogli na nią głosować, gdyż wokalistka uczestniczy tam jak każdy inny kandydat, a nie reprezentantka Polski. Rok temu jury z Polski przyznało 12 punktów zwycięzcy – Robinowi Bengtssonowi, a 10 zdobył Jon Henrik Fjallgren. Polska komisja nie przyznała żadnych punktów m.in. Ace Wilder, Mariette czy Wiktorii.

Finał Melodifestivalen dopiero 10 marca, a już w sobotę 3 marca o 20:00 rusza dogrywka, którą otworzy pierwszy duel gdzie Margaret zmierzy się z Moncho. Wiemy, że Polka przygotowuje nieco inny występ do hitu „In my Cabana”. Wokalistka ma wystąpić w nowym stroju i już nie na tle egzotycznych plaż. Niestety Polka skarży się na złe samopoczucie, ale mamy nadzieję, że jej stan zdrowia nie wpłynie negatywnie na sobotni występ. Jeśli w głosowaniu widzów pokona Moncho, zostanie zakwalifikowana do wielkiego finału, co będzie kolejnym jej sukcesem. Polscy fani mocno trzymają za nią kciuki!

Opublikowano już pełne wyniki głosowania w finale niemieckim. Michael Schulte, który zwyciężył we wszystkich trzech głosowaniach (widzowie, jury, panel) otrzymał ponad 140 tys. głosów od widzów, pokonując grupę voXXclub, która zdobyła ponad 121 tys. sms-ów. Najsłabiej u widzów wypadł Ryk (ponad 35 tys. głosów). W głosowaniu jurorów międzynarodowych Michael michął 218 punktów, z czego aż 13 jurorów dało mu maksymalną notę. Drugie miejsce otrzymał Xavier Darcy ze 185 punktami, a ostatni byli voXXclub (118 punktów). W panelu eurowizyjnym Schulte miał 1015 punktów, drugie miejsce otrzymał Ryk (931 punktów), a ostatnie Natia Todua (630 punktów).

Kolejne istotne terminy do wpisania w eurowizyjny kalendarz. 6 marca odbędzie się oficjalna premiera utworu „Crazy” Franki Batelić z Chorwacji. Piosenka wraz z teledyskiem pojawi się na oficjalnym kanale YouTube wokalistki. Dopiero 11 marca (niedziela) poznamy brzmienie utworu „Lost and Found” grupy Eye Cue z Macedonii. Premiera odbędzie się zarówno w telewizji jak i w radiu, a szefowa delegacji ma wtedy przekazać więcej informacji na temat planowanego teledysku, trasy promocyjnej oraz przygotowań do Eurowizji. Dowiemy się też jaki będzie dokładny skład delegacji oraz w jakim języku Eye Cue zaśpiewa swój utwór w Lizbonie – nadal obowiązują dwie opcje – po angielsku lub po macedońsku.

Po finale preselekcji rumuńskich część wykonawców ma wątpliwości dotyczące prawidłowości głosowania widzów. Bella Santiago jest zaskoczona dość niskim wynikiem, chociaż utwór, który wykonała razem z grupą Jukebox, był intensywnie promowany przed finałem i zbierał mnóstwo pozytywnych opinii. Jest też zdziwiona wynikiem popularnej w Rumunii wokalistki Feli. Zarówno Bella jak i Feli nie planują powrotu do preselekcji w przyszłym roku. Mihai Traistariu uważa, że przy tak wielu fanach jego wynik w finale powinien być znacznie wyższy niż jedynie 1165 głosów, które otrzymał. Twierdzi, że ma dowody na to, że fani na niego głosowali chociaż nie wszyscy dostali potwierdzenia przyjęcia głosów. Nie ukrywa jednak, że nadal marzy o powrocie na Eurowizję i ma w głowie dwa pomysły: powrót do preselekcji rumuńskich z szybkim utworem albo udział w zagranicznym konkursie (np. w Mołdawii lub na Malcie). Problemem może być regulamin selekcji w innych krajach, bo nie wszędzie przyjmowane są osoby bez odpowiedniego obywatelstwa.

Głosowanie w finale Krajowych Eliminacji dostępne będzie poprzez wysłanie sms-a na numer 7350 z odpowiednim numerem startowym kandydata. TVP zapoznała już uczestników z pozycjami startowymi, jednak nie zostały one jeszcze ogłoszone publicznie. Wyjątkiem jest grupa Future Folk, która poinformowała, że przyznano jej czwarte miejsce startowe. Grupa już teraz zachęca do głosowania poprzez krótkie video TUTAJ. Fani z #teamGromee przygotowali z kolei kolaż zdjęć, na których widać ich poparcie dla producenta oraz dla Szweda Lukasa Meijera, który wykona „Light me up” na scenie. Nagranie dostępne jest poniżej. Dla tych, którzy nie chcą oglądać preselekcji w telewizji, a nie dostali wejściówek specjalną ofertę wspólnego śledzenia konkursu przygotował warszawski klub „Touch„. Już od 20:30 rozpocznie się tam event związany z oglądaniem Krajowych Eliminacji. „Zapraszamy na wspólne oglądanie 🎤Krajowych Eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizja 2018🎤! Razem przeżyjemy występy, skomentujemy na żywo to, co dzieje się na scenie i podzielimy się uwagami z innymi!🎬” – czytamy na stronie eventu TUTAJ. Po finale rozpocznie się afterparty pełne eurowizyjnych hitów. Szczegóły dostępne TUTAJ.

 

%d blogerów lubi to: