Michael Schulte wygrywa w Niemczech! Armenia skompletowała uczestników finału! Ostatni półfinał w Szwecji – jak brzmią utwory? Maja Hyży w piątek zaprezentuje „Błysk (Skin)”

Wszystkie kraje Big5 mają już reprezentantów! Kto wygrał w Niemczech? Armenia i Finlandia z kompletem piosenek na finały preselekcji! Znamy fragmenty utworów z IV półfinału Melodifestivalen. Premiera „Błysk (Skin)” Mai Hyży w piątek przed południem!

28-letni Michael Schulte, laureat 3. miejsca w jednej z edycji „The Voice” wygrał preselekcje niemieckie, zdobywając 12 punktów od jurorów międzynarodowych, panelu eurowizyjnego oraz telewidzów (łącznie 36 punktów). Drugie miejsce miał Xavier Darcy – zdobył 25 punktów, a najwięcej (10) od panelu eurowizyjnego. Na miejscu trzecim Ryk z 23 punktami. Spodziewanie największa różnica w ocenie pojawiła się przy bawarskiej formacji voXXclub, która została nisko oceniona przez jury i fanów, ale wysoko (2. miejsce) przez widzów. Warto pochwalić telewizję niemiecką za dość ciekawy i oryginalny sposób podawania głosów – każdy człon decyzyjny przekazywał naprzemiennie swoje punkty od najniższych do najwyższych, więc największe szanse na wygraną miał ten, kto najpóźniej dostał punkty. Eurowizyjny utwór Niemiec nosi tytuł „You let me walk alone” i Michael napisał go wspólnie z Thomasem Stengaard, Nisse Ingwersen i Niną Müller. Opowiada o dramacie rodzinnym, co na pewno wzruszyło wielu widzów.

Finał Armenii jest już kompletny! Dzisiaj z półfinału do finału awansowali Kamil Show, Amaliya Margaryan, Sevak Khanagyan, Mariam Petrosyan i Asmik Shiroyan. Tym samym w finale, 25 lutego, wystartuje dziesięciu kandydatów – cztery kobiety, pięciu mężczyzn (w tym Kamil) oraz jeden zespół. Tylko jeden utwór zaśpiewany będzie w języku narodowym, ale jest to „Qami” śpiewane przez faworyta – Sevaka. Kamil Show zaśpiewa swoją piosenkę „Puerto Rico” po hiszpańsku. W finale również decydować będą widzowie oraz jurorzy międzynarodowi, m.in. z Cypru i Izraela.

Telewizja szwedzka SVT opublikowała dziś fragmenty utworów oraz nagrań z prób IV półfinału. Tradycyjnie wszystko dostępne jest na platformie SVT Play. W ostatnim półfinale występują Emmi Christensson (33-letnia wokalistka i aktorka teatralna), Elias Abbas (z utworem napisanym przez m.in. Anderza Wrethova), Felicia Olsson (24-letnia wokalistka znana z MF 2013), grupa taneczna Rolandz, Olivia Eliasson (z piosenką Antona Ewalda), Felix Sandman z grupy FO&O oraz faworyzowana Mariette. W sąsiedniej Finlandii znamy już wszystkie trzy piosenki preselekcyjne, które zaśpiewa Saara Aalto. Ostatnią propozycją jest „Queens„.

W piątek o 10:00 rano Maja Hyży opublikuje swój preselekcyjny utwór „Błysk (Skin)”. Czy tytuł oznacza, że wokalistka zaśpiewa w dwóch językach? Póki co nie wiemy zbyt wiele na temat tej kompozycji. Przypomnę, że Maja Hyży to półfinalistka programu „X Factor 3”, uczestniczka Festiwalu w Opolu i była żona Grzegorza Hyżego. Wokalistka jako ostatnia prezentuje swój utwór na „Krajowe Eliminacje 2018”, chociaż nadal pozostają nam dwie niewiadome – nie wiemy, czy Future Folk cokolwiek zmienią w swojej piosence „Krakowiacy i Górale” oraz nadal nie usłyszeliśmy pełnej wersji utworu Marty Gałuszewskiej w języku angielskim. Nie zmienia to jednak faktu, że najpewniej w piątek rozpocznie się głosowanie fanów Eurowizji i czytelników Dziennika Eurowizyjnego na faworyta konkursu!

%d blogerów lubi to: