Maltańscy finaliści preselekcji już znani! Włochy, Niemcy, Francja, Ukraina i Węgry szykują się do Eurowizji 2018! Kiedy poznamy ostatnie piosenki JESC 2017?

Sezon selekcyjny przed Eurowizją 2018 zbliża się wielkimi krokami i coraz więcej państw ogłasza zasady i daty konkursów, podczas których wybrani zostaną nowi reprezentanci. Telewizja maltańska już wczoraj podała nazwiska 16 finalistów preselekcji. Wśród kandydatów (jak zwykle) sporo znanych nam już nazwisk, m.in. Brooke Borg (fot.), Danica Muscat, Deborah C, Eleanor Cassar, Christabelle, Lawrence Gray, Tiziana Calleja czy Richard Micallef (ESC 2014) w duecie z Joe Micallefem. Do preselekcji maltańskich zgłoszono 129 piosenek, a finał narodowy odbędzie się w lutym.

Telewizja węgierska dość późno ogłosiła swój start w Eurowizji 2018, ale szybko nadrabia straty i podała już pełen terminarz selekcji „A Dal”. Ćwierćfinały odbędą się w dniach 20.01, 27.01 oraz 3.02, półfinały 10.02 i 17.02., a wielki finał 24 lutego. Z kolei selekcje ukraińskie ruszą 10 lutego – wtedy odbędzie się pierwszy półfinał. Drugi zaplanowano na 18 lutego, a finał odbędzie się tego samego dnia co rozstrzygnięcie węgierskie – 24 lutego. Producentem muzycznym, czyli osobą praktycznie odpowiedzialną za skład selekcji będzie kompozytor Ruslan Kvinta. Zdradził, że chce by preselekcje były pełne utalentowanych Ukraińców prezentujących różne gatunki muzyczne. We Francji w przyszłym roku także odbędą się preselekcje – tak jak wcześniej podawano, poprowadzi je piosenkarz Garou. „Destination Eurovision” składać się będzie z kilku części, a udział w konkursie weźmie ok. 15 kandydatów. Wiadomo już, że nowa piosenka eurowizyjna Francji będzie zaśpiewana w całości po francusku, bez angielskich wstawek.

Zmiany nastąpią także w formacie Sanremo we Włoszech. Nie będzie eliminacji, ale powróci wieczór duetów. Wielki finał festiwali zaplanowano na 10 lutego, a zwycięzcę wybiorą widzowie, jurorzy i dziennikarze. Jeśli triumfator nie zdecyduje się na reprezentowanie Włoch, decyzja o tym, kto pojedzie do Lizbony należeć będzie do telewizji RAI i nie ma pewności, że nowym reprezentantem będzie zdobywca 2. miejsca. Może to być ktokolwiek ze stawki Sanremo. W Niemczech jeszcze nie ma decyzji dotyczącej formatu i zasad preselekcji. Mają być one ustalone dopiero 25 listopada – póki co telewizja niemiecka nie przyjmuje zgłoszeń.

A co nowego w świecie JESC? Nadal czekamy na cztery ostatnie piosenki stawki konkursowej. Już 14 października wyboru dokonają Albańczycy, a premiery utworów z Gruzji i Armenii mogą nastąpić lada dzień. Wiadomo, że reprezentant Armenii – Misha – wykona utwór „Boomerang” więc spodziewać się można szybkiego utworu, a nie ballady. Na temat utworu z Gruzji jeszcze nic nie wiadomo. Selekcje irlandzkie będą emitowane od 22 października. Ostatni półfinał pokazany będzie 12 listopada, a finał dopiero 19 listopada.

%d blogerów lubi to: