Alicja Rega wygrała polskie preselekcje narodowe i to ona będzie reprezentować Polskę w Tbilisi podczas Eurowizji Junior 2017. Jej utwór to ballada „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Alicja znana jest ze zwycięstwa w pierwszej edycji programu „Mali Giganci”, świetnie radziła sobie także w „Hit Hit Hurra”. Po raz pierwszy zdecydowała się na start w preselekcjach i od razu zdobyła serca widzów i jurorów, pokonując innych faworytów takich jak Tomka Bao, Monikę Urbanowicz, Dominikę Ptak czy Ulę Kowalską, która zachwyciła na próbach i zrobiła furorę na scenie. Na razie nie wiadomo, czy utwór „Mój dom” zostanie w jakikolwiek sposób zmieniony przed Eurowizją w Tbilisi i czy Alicja wykona fragment w języku angielskim, jak to zrobiła Olivia Wieczorek na Malcie.

Selekcyjne show trwało 2 godziny, a podczas programu na scenie wystąpiło 10 kandydatów, a także Rafał Brzozowski, Natalia Szroeder, Sylwia Lipka i Olivia Wieczorek. Olivia zaśpiewała eurowizyjny hit „Nie zapomnij”, a wspólnie z Rafałem otworzyła program piosenką „Mam tę moc”. Natalia postawiła na swój najnowszy singiel oraz na duet z Rafałem do utworu z „Pięknej i Bestii”. Sylwia Lipka, której rolę jurora kwestionowało wielu fanów Eurowizji, jako jedyna zaśpiewała z play-backu. Jedynym jurorem, który nie śpiewał, był Artur Orzech – prezenter przejął pod koniec rolę prowadzącego i razem z Olivią podał wyniki głosowania. Rafał Brzozowski starał się jak mógł, ale nie zdobył zbyt pozytywnych ocen za swoją rolę prowadzącego preselekcji.

Po raz drugi z rzędu Polska wysyła na JESC balladę i po raz drugi reprezentantką jest wokalistka z programu „Mali Giganci”, dla której piosenkę napisał znany kompozytor. O ile jednak w „Nie zapomnij” stawiano na siłę głosu, tak w „Mój dom” ważniejsze są emocje i atmosfera piosenki. Utwór ma spory potencjał sceniczny i w Tbilisi można go naprawdę pięknie pokazać. Wszystko zależy od ekipy TVP i od zespołu, który przygotowywać będzie Alicję Rega do udziału w Eurowizji Junior. Dziennik Eurowizyjny będzie oczywiście informował o wszystkich poczynaniach wokalistki przed wylotem do Tbilisi, a także na miejscu będzie śledził jej przygotowania.

Po preselekcjach większość wykonawców fotografowała się z widzami – panowały pozytywne emocje i uśmiech. Najbardziej rozchwytywana była Dominika Ptak, którą wielu uważało dziś za faworytkę. Najprawdopodobniej za rok nie będzie mogła wystartować w preselekcjach ze względu na regulacje wiekowe. Być może do konkursu wróci Ula Kowalska, która była niezwykle zadowolona ze swojego występu i reakcji publiczności w studiu.

Do pełne listy uczestników Eurowizji Junior 2017 brakuje nam jedynie nazwisk z Portugalii, Włoch, Irlandii i Albanii, jednak piosenek brakuje znacznie więcej. Już 5 października decyzję o reprezentancie podejmą Portugalczycy, a za tydzień mamy poznać piosenkę „Speak Up” z Australii.

Materiały zakulisowe z dzisiejszych preselekcji znaleźć można na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku.

Reklamy