Historia Portugalii na ESC – 2009 – Drugi awans do finału!

Festival da Cancao w 2009 roku znów przeszedł spore zmiany. Telewizja RTP zrezygnowała z zapraszania producentów, a w zamian za to przygotowała otwarty konkurs, do którego nadesłano prawie 400 propozycji. Specjalna komisja wyłoniła 24 utwory, które trafiły do swoistego półfinału i zostały poddane głosowaniu internautów. Połowa z nich miała szansę na udział w finale. Głosowanie internetowe zdecydowanie wygrała Luciana Abreu (ESC 2005) z utworem „Juntos vamos conseguir” – zdobyła 9,5% poparcia czyli ponad 11 tys. głosów. Drugie miejsce miał duet Nuno i Fabii (prawie 10,5 tys. głosów czyli 8,86%), a trzecie Eva Danin (8,51%). Formacja Flor-de-Lis uzbierała 7024 głosy, co dało jej 5,97% poparcia i 7. miejsce. Niżej była Nucha (ESC 1990) – 8. miejsce. Ostatnie miejsce kwalifikujące do finału zajął duet Tayti (4,85%), jednak później zdyskwalifikowano Pedra Duvalle (zajął 11. miejsce) i wpuszczono do finału Nuno Norte. Ostatnie miejsce w półfinale zajął Armando Gama (ESC 1983) – miał jedynie 336 głosów.

W finale, prowadzonym przez Silvię Alberto, decydowali jurorzy regionalni podczas bardzo długiego głosowania (zbierano punktacje z 20 regionów) oraz widzowie, w stosunku głosów 50/50, co w praktyce wyglądało tak, że najpierw widzowie oglądali nużące głosowanie regionów, by później jedna punktacja widzów obróciła wszystko do góry nogami. Jurorzy postawili na Flor-de-Lis, którzy zdobyli 217 punktów, w tym czternaście dwunastek. Drugie miejsce miał Francisco Andrade (145 punktów), a trzecie Nuno Norte (143 punkty). Luciana zajęła jedynie 7. miejsce ze 107 punktami. Widzowie postawili jednak na nią, dając jej aż 28% poparcia i 1. miejsce w swoim rankingu. Flor-de-Lis zajęli drugie miejsce (25%), a trzecie Francisco Andrade (9%). Po zsumowaniu punktów zwycięzcami okazali się Flor-de-Lis z 22 punktami, drugie miejsce miał Francisco (18 punktów), a trzecie Luciana (16 punktów). Nucha była dziewiąta – ósme miejsce u jury i dziesiąte u widzów.

Flor-de-Lis to portugalska grupa folkowa powstała w 2004 roku, w jej skład wchodzą Daniela Varela, Jose Camacho i Pedro Marques. Trio do tej pory wydało jeden album w 2010 roku, a utwór „Todas as Ruas do Amor” był ich pierwszym singlem i dzięki zwycięstwu w Festival da Cancao usłyszała o nich cała Portugalia. Piosenka napisana została przez Pedro Marquesa i Paulo Pereirę. „Todas as Ruas do Amor” szybko zostało porównane do wcześniejszej piosenki Portugalii – „Senhora do mar” i generalnie zyskało sporą sympatię wśród fanów Eurowizji.

Przed podziałem na półfinały Eurowizji 2009 Portugalia znalazła się w koszyku z Rumunią i Andorą (a także z Irlandią, Łotwą i Litwą), ale tym razem losowanie było sprzyjające i wszystkie trzy kraje znalazły się w pierwszym półfinale, co dawało Portugalii nadzieję na wsparcie ze strony Andory. Hiszpania nie miała jednak prawa głosu na tę grupę. Flor-de-Lis wystąpili z numerem 16., pomiędzy Finlandią a Maltą. Zdobyli 70 punktów i 8. miejsce, więc zakwalifikowali się do finału, pokonując m.in. Rumunię (różnica 3 punktów). Spodziewana dwunastka trafiła na konto Portugalczyków z Andory, 10 dała Szwajcaria, 8 Islandia, 7 Rumunia i Niemcy, 6 Belgia i Wielka Brytania, 3 Szwecja i Bośnia, a 2 Czechy, Izrael, Bułgaria i Finlandia. Czarnogóra, Białoruś, Armenia, Turcja i Macedonia nie wsparły Portugalii. Widzowie z tego kraju swoją dwunastkę przekazali zwycięskiej Islandii, 10 trafiło do Rumunii, a 8 do Szwecji. W top10 nie znalazły się Armenia z Izraelem, w zamian za to Portugalczycy woleli w finale Andorę i Szwajcarię.

W finale po raz pierwszy zastosowano system 50/50, gdzie o wynikach decydowali widzowie i jurorzy. Portugalia wystartowała jako szósta, między Chorwacją a Islandią – zdobyła 57 punktów, co dało 15. miejsce na 25 państw. 10 punktów przekazała Szwajcaria, po 7 Czechy, Islandia i Francja, 8 sąsiednia Hiszpania, po 6 Belgia z Andorą, 3 Estonia, 2 Słowacja i 1 Bośnia. W głosowaniu widzów jak i u jury Flor-De-Lis zajęliby 18. miejsce (od widzów mieli 45 punktów, od jury 64). Portugalia 12 punktów przekazała Mołdawii, 10 Wielkiej Brytanii, a 8 Islandii. Zwycięska Norwegia miała 5 punktów, Hiszpania 7. Punkty z Lizbony przekazała Helena Coelho, a komentatorem dla RTP1 był Helder Reis.

Portugalia po raz drugi z rzędu dostała się do finału, a po raz drugi w historii zajęła 15. miejsce. Wcześniej stało się to w 1969 roku, jednak wtedy uznano to za ogromną klęskę.

%d blogerów lubi to: