Już jutro telewizja gruzińska poda nazwisko swojego reprezentanta na Eurowizję dla Dzieci 2017 w Tbilisi. Zwycięzca otwartego konkursu został wybrany przez profesjonalne jury. W piątek poznamy jednak tylko jego nazwisko – piosenka zostanie dopiero wybrana i tutaj także planowany jest konkurs dla wszystkich chętnych kompozytorów. Gruzja od 2012 roku wybiera swoich reprezentantów wewnętrznie i dało jej to już trzy miejsca w top5, w tym jedno zwycięstwo z ubiegłego roku. Poprzedni zwycięzcy JESC z Gruzji – grupy Bzikebi i Candy Music – wybrani byli poprzez preselekcje narodowe. Reprezentanta Serbii poznamy najpóźniej 5 października – poinformowała stacja RTS, która zakończyła już przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Nadesłano 18 kompozycji, które zostaną teraz ocenione przez specjalną komisję. Serbia wraca do preselekcji otwartych, chociaż RTS nie daje widzom prawa o decydowaniu, kto będzie reprezentował kraj w Tbilisi. Ostatni raz preselekcje serbskie do JESC zorganizowano w 2010 roku. Do 11 września przyjmowane są zgłoszenia do polskich preselekcji narodowych – spodziewać się można wielu chętnych, zwłaszcza tych kojarzonych z talent-show takich jak „Mali Giganci”, „Hit Hit Hurra”, a nawet przyszłych uczestników pierwszej edycji „The Voice. Kids”. Według najnowszej wersji planu programowego na październik, TVP1 pokaże finał narodowy 1 października od 17:50.

Telewizja grecka potwierdziła już udział w Eurowizji 2018 i chociaż nie wiadomo jeszcze, czy nadawca ERT zorganizuje preselekcje narodowe, to do potencjalnego konkursu zgłaszają się pierwsi chętni. Jedną z kandydatek może być Areti Ketime, 27-letnia wokalistka, która na Eurowizji chciałaby zaśpiewać utwór w dwóch językach (po angielsku i grecku), w klimacie etnicznym. Mało prawdopodobne jest by została wybrana, zwłaszcza, że nie jest praktycznie znana greckiej publiczności. Czytelnicy greckiego portalu Oikotimes chętnie widzieliby na Eurowizji wokalistkę Eleni Foureirę, która wygrała głosowanie w specjalnej ankiecie. Drugie miejsce ma Tamta, a trzecie zespół Melisses.

Na Islandii bez zmian – chociaż reprezentanci tego kraju od 2015 roku nie otrzymują awansu do finału, nadawca nie planuje zmieniać zasad preselekcji narodowych, zwłaszcza, że wyprzedzały one aktualne trendy. Na przyszły rok wielu nadawców planuje skupiać uwagę na piosenkach w językach narodowych, co na Islandii jest normą od dawna. Zgodnie z zasadami, półfinaliści selekcji muszą śpiewać po islandzku, natomiast w finale mają już pełną dowolność, jednak wersja jaką wykonają musi być taka sama jak później na Eurowizji. Zgłoszenia do preselekcji już ruszyły i zamknięte zostaną 20 października. Półfinały odbędą się w dniach 10 i 17 lutego, a finał 3 marca. W półfinałach decydować będą jedynie widzowie, w finale ich wpływ na wyniki spadnie o połowę, bo do głosu dojdzie również jury. Ważną zmianą jest wysokość nagrody głównej – w wielu krajach wyjazd na Eurowizję to już nagroda. Na Islandii telewizja RUV przekaże zwycięzcy aż 24 tys. euro, trzy razy więcej niż podczas selekcji w tym roku.

Reklamy