Wczoraj rozpoczęła się w Polsce ósma edycja talent-show „The Voice”, która przyciąga widzów nie tylko utalentowanymi uczestnikami, ale też rywalizacją jurorów/sędziów. W wielu edycjach w Europie powiązania z Eurowizją znaleźć można zarówno wśród startujących jak i oceniających. W Polsce w roli sędziów wystąpiły Edyta Górniak i Justyna Steczkowska, a w aktualnej edycji fotele jurorskie zajęli Andrzej Piaseczny (już po raz czwarty) i Michał Szpak (po raz pierwszy). Debiut reprezentanta Polski z Eurowizji 2016 nie był chyba zbyt udany. „Brak Edyty Górniak czy Justyny Steczkowskiej i zastąpienie ich Michałem Szpakiem dało chyba najbardziej mdłe jury w historii tego typu programów. Do bólu wyreżyserowane, uładzone kwestie i brak jakiejkolwiek „chemii” pomiędzy jurorami sprawiły, że ponad dwugodzinny program ciągnął się niemiłosiernie i nawet całkiem niezłe głosy, które pojawiły się na przesłuchaniach, nie były w stanie poprawić ogólnego wrażenia” – ocenia portal Pudelek.

Program The Voice już dawno rozprzestrzenił się po całym świecie, a w wielu krajach europejskich rolę jurorów przyznawano uczestnikom Eurowizji, a czasem było też tak, że dany artysta trafiał na konkurs już po udziale jurorskim w „The Voice”. We wspólnej albańsko-kosowskiej wersji programu, jurorami byli Aurela Gace i Rona Nishliu, w ormiańskiej Hayko i Eva Rivas, w walońskiej Natasha St Pierre, w bułgarskiej Mariana Popova, Miro i Poli Genova. Jury w Chorwacji byli Jacques Houdek i Tony Cetinski, w wersji czesko-słowackiej Marta Jandova (wspólnie z Darą Rolins), we Francji Lara Fabian, w wariancie grecko-cypryjskim Helena Paparizou i Sakis Rouvas, w Izraelu Sarit Hadad, na Litwie Jurgis Didziulis i Donny Montell, w Holandii Trijntje Oosterhuis, Waylon, Anouk i Ilse DeLange, w Rosji Dima Bilan i Polina Gagarina, w Szwecji Carola i Ola Salo, w Turcji AthenaHadise, a na Ukrainie Ruslana, Oleksandr Ponomariov, Tina Karol, Ani Lorak, Sergey Lazarev i Jamala, czyli najwięcej, bo aż sześciu wykonawców eurowizyjnych.

W stawce Eurowizji 2018 zapewne znajdzie się kilku wykonawców powiązanych z tym programem. Być może będzie to ktoś z Polski? Na razie „The Voice” dał polskiej Eurowizji tylko Rafała Brzozowskiego, który startował w I edycji programu w drużynie Piaska, a w selekcjach 2017 zajął 2. miejsce, jednak (jak przyznali jurorzy) nie za piosenkę „Sky over Europe”, która została wyśmiana przez fanów, ale za „wspaniałą osobowość i grę na fortepianie„. Część bohaterów różnych edycji „The Voice” zgłosiła swoje utwory do preselekcji 2017, jednak nie zakwalifikowali się do finału.

Reklamy