Nowy sezon eurowizyjny rozpoczęty! Kolejne kraje potwierdzają udział! Finał polskich selekcji JESC o 17:30?

Dziś oficjalnie rusza sezon Eurowizji 2018. Chociaż do wielkiego finału w Lizbonie zostały jeszcze 253 dni, to wszystkie utwory, które zostaną publicznie zaprezentowane dziś lub w kolejnych dniach mają prawo startu w konkursie i mogą walczyć o Grand Prix. Co prawda rzadko zdarza się, by utwory publikowane już we wrześniu faktycznie trafiały na Eurowizję, ale konkurs już nie raz sprawiał niespodzianki nawet największym fanom. Co istotne, może zdarzyć się tak, że utwory prezentowane przed 1 września wchodzą do stawki konkursowej, jednak na to zgodę wyrazić musi Europejska Unia Nadawców, która ocenia czy np. zaśpiewanie utworu w zmienionej wersji na małym koncercie faktycznie sprawi, że dany kraj miałby przewagę nad konkurencją. Przykładów nie trzeba daleko szukać – przed 1 września prezentowane były utwory z Ukrainy 2016 czy Francji 2017. Zanim jednak w pełni wejdziemy w klimat Eurowizji 2018 i preselekcji narodowych, przed nami jeszcze dwa konkursy – Eurowizja Junior i Eurowizja dla Młodych Tancerzy. Telewizja Polska wyśle swoich reprezentantów zarówno do Gruzji jak i do Czech. Sezon preselekcyjny 2018 rozpocznie się zapewne pod koniec grudnia, tradycyjnie będą to preselekcje albańskie w ramach Festivali i Kenges.

Albania co prawda nie potwierdziła jeszcze udziału w Eurowizji 2018, ale raczej nie ma przeciwwskazań co do uczestnictwa tego kraju w konkursie. Na ten moment 31 państw potwierdziło chęć udziału, a wśród najnowszych są Hiszpania (kraj Big5 i automatyczny start w finale) i Grecja. Na razie nie wiadomo, jak te kraje wybiorą swoich reprezentantów. Mówi się, że Hiszpanie mogą wskrzesić hit sprzed lat – program „Operacion Triunfo”, z kolei Grecy zapewne znów postawią na wybór wewnętrzny wykonawcy i publiczną selekcję piosenki. Nadal czekamy na potwierdzenie udziału z takich państw jak Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja, Bułgaria, Macedonia, Izrael czy Węgry. Wiadomo, że w konkursie nie zadebiutuje Liechtenstein, którego telewizja nadal nie jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Stacja 1FLTV tłumaczy to ogromnymi kosztami z którymi wiąże się udział w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Do 11 września TVP czeka na zgłoszenia przed preselekcjami do Eurowizji Junior. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie nadawcy, finał selekcji ma się odbyć w niedzielę, 1 października, a nowy reprezentant Polski wybrany zostanie głosami telewidzów i jurorów. Póki co, program dla prasy nie uwzględnia finału w ramówce TVP1, ale od godziny 17:30 do 19:30 zaplanowany jest 2-godzinny „Program rozrywkowy”, więc zapewne jest to miejsce przeznaczone na preselekcje narodowe. Na razie nie wiemy też, czy śladem 2016 roku, TVP zdecyduje się na produkcję paru bloków promujących polskie preselekcje jak i samą Eurowizję dla Dzieci. Rok temu takie reportaże na temat konkursu prowadził Radek Brzózka, a gośćmi byli m.in. Destiny z Malty czy Weronika Bochat.

%d blogerów lubi to: