Historia Portugalii na Eurowizji – 2004 – Portugalia tkwi w półfinale

Chociaż już w 2003 roku planowano, że zwycięzca Operação Triunfo pojedzie na Eurowizję w barwach Portugalii, całość udało się zgrać dopiero rok później. Druga edycja popularnego programu ruszyła z końcem września 2003 roku, a zakończyła się na początku stycznia 2004. Zwyciężyła Sofia Vitoria, która w trakcie kolejnych gal programu śpiewała m.in. „Fever”, „Come what may”, „Complicated”, „Dancing Queen” czy „Cry me a river”. W swojej przygodzie w OT dwukrotnie była „ratowana” przez profesorów Akademii i dwukrotnie nominowana przez jury programu. W finale pokonała Gonçala MedeirosaFrancisca Andrade.

Telewizja RTP zdecydowała, że o wyjazd na Eurowizję powalczy trójka finalistów programu. Podczas specjalnej gali zorganizowanej 18 stycznia Sofia, Goncalo i Francisco wykonali utwory eurowizyjne, specjalnie dla nich przygotowane. Głosowanie publiczności trwało tydzień, a wyniki podano 25 stycznia. Podczas pierwszej gali gośćmi specjalnymi były Anabela i Lucia Moniz, a podczas drugiej Simona de Oliveira czy Carlos Mendes. Gale prowadziła Catarina Furtado. Selekcje zwyciężyła Sofia Vitoria z utworem „Foi magia” autorstwa Paulo Nevesa. Zdobyła ponad 39 tys. głosów w rankingu utworzonym z punktów przyznawanych przez poszczególne regiony/miasta kraju, głosy spływające zza granicy oraz poprzez telefony komórkowe. Sofia zdobyła największe poparcie na Azorach, w centralnej i południowej Portugalii oraz w regionie Lizbony. Drugie miejsce miał Goncalo, który minimalnie wyprzedził Sofię w głosowaniu telefonami komórkowymi. Trzecie miejsce przypadło Francisco, który zdecydowanie wygrał głosowanie międzynarodowe. Gala finałowa (podanie wyników) odbywała się równocześnie z tragicznym meczem piłki nożnej w Guimaraes, podczas którego zmarł zawodnik Miklos Feher grający w barwach Portugalii. Nie ma się co dziwić, że wyniki preselekcji do Eurowizji zostały przez media zepchnięte na dalszy plan, a głównym tematem była śmierć młodego piłkarza.

Sofia Vitória urodziła się w Setubal w 1979 roku. Poza zwycięstwem w OT i reprezentowaniem Portugalii na Eurowizji znana jest z koncertów jazzowych i world music. Swój debiutancki album wydała dopiero w 2012 roku – był to wspólny projekt z pianistą Luisem Figueiredo. Po zwycięstwie w preselekcjach narodowych Sofia powiedziała, że nie czuje się triumfatorką, bo wierzy, że widzowie zagłosowali na utwór. „Foi Magia” zostało przed Eurowizją 2004 nieco zmodyfikowane, nagrano także wersję po angielsku. Podczas półfinału w Stambule Sofia zaśpiewała jednak w całości po portugalsku.

Nowy format Eurowizji składał się z półfinału i finału. Ponieważ Portugalia w 2003 roku zajęła niskie miejsce, trafiła do rundy kwalifikacyjnej wraz z ponad 20 innymi państwami. Sofia zaśpiewała jako siódma, pomiędzy debiutującą Andorą a kiczowatą Maltą. Zajęła 15. miejsce, zdobywając 38 punktów – oznaczało to brak awansu. Kraj, który zajął 10. miejsce w półfinale (Macedonia) miał aż o 33 punkty więcej. Portugalia dostała 12 punktów z Andory, 8 z Rumunii, 7 ze Szwajcarii, 6 z Hiszpanii, 4 z Belgii i 1 z Monako. Polska nie głosowała w półfinale. Portugalscy widzowie 12 punktów w półfinale dali Ukrainie, 10 zwycięskiej Serbii i Czarnogórze, a 8 Grecji. W swojej dziesiątce mieli Izrael i Estonię, a punktów nie dali Macedonii i Bośni, które awansowały do finału. W finale Portugalia swoją dwunastkę przekazała sąsiedniej Hiszpanii, 10 trafiło do zwycięskiej Ukrainy, a 8 do Niemiec. Polska reprezentacja (Blue Cafe) pozostała bez punktów z Lizbony. Komentatorem dla RTP1 był Eladio Climaco, a punkty przekazała Isabel Angelino.

Porażka w 2004 roku rozpoczyna czarną serię portugalskich startów, które zakończą się na udziale w półfinale. Dopiero w 2008 roku, gdy ponownie dojdzie do zmiany formatu Eurowizji, Portugalia zdoła wrócić do finału.

%d blogerów lubi to: