Eurowizja Junior nieopodal cmentarza. Białoruś i Łotwa na TAK, Monako na NIE dla Eurowizji 2018

Po raz pierwszy w historii Eurowizji dla Dzieci prezenterzy zostaną wybrani w ramach otwartego konkursu. Wszyscy chętni (wymogiem jest m.in. perfekcyjna znajomość języka angielskiego) mogą zgłaszać się do GBP mejlowo lub dzwoniąc na numer telefonu telewizji. Czas jest tylko do 6 września. Spośród wszystkich zgłoszeń nadawca wytypuje najlepszych kandydatów i zaprosi ich na castingi podczas których wybierze zwycięzców. Portal Wiwibloggs opublikował nagranie prezentujące obiekt, w którym odbędzie się tegoroczny konkurs – Olympic Palace w Tbilisi. Budynek został oddany do użytku w 2015 roku i do tej pory gościł głównie imprezy sportowe. W głównej hali, która wykorzystanie zostanie na potrzeby JESC, zmieścić się może do 4 tys. widzów. Na terenie kompleksu znajdzie się też miejsce dla centrum konferencyjnego i prasowego. Szacuje się, że ok. 120 gości pomieści się w sali podczas konferencji prasowych, natomiast w Centrum Prasowym pracować będzie mogło jednocześnie ok. 100 osób. Olympic Palace mieści się przy ulicy Uniwersyteckiej. Nieopodal znajduje się przystanek autobusowy (linia 13) oraz cmentarz Saburtalo, na którym pochowanych jest wiele ważnych dla nauki i kultury gruzińskiej osób.

Białoruś potwierdza udział w Eurowizji 2018, a nadawca publiczny BTRC ma nadzieję na powtórkę sukcesu duetu NAVI, którzy nie tylko dostali się do finału konkursu w Kijowie, ale też świetnie promowali język białoruski. Zapewne telewizja Białorusi po raz kolejny zorganizuje preselekcje narodowe, jednak szczegóły na razie nie są znane. Do konkursu szykują się też Łotysze, a w regulaminie „Supernova” pojawia się zmiana – od teraz zagraniczni kompozytorzy i twórcy mogą współtworzyć piosenki przygotowywane do preselekcji, jednak każdy z nich musi współpracować z co najmniej dwoma Łotyszami. By otrzymać jak najwięcej piosenek wysokiej jakości oraz by zacieśnić współpracę między lokalnymi i zagranicznymi twórcami, nadawca LTV zdecydował się pójść śladami Szwajcarii i Estonii i zorganizować specjalne zgrupowanie, podczas którego kompozytorzy i autorzy z całej Europy i świata będą mieli okazję pracować razem z łotewskimi twórcami. Zgłoszenia do preselekcji potrwają od 6 września do 15 października.

Monako to kolejne małe państwo Europy, które nie powróci na Eurowizję w przyszłym roku. Nadawca TMC potwierdził, że nie ma w planach udziału w konkursie organizowanym przez Lizbonę. Problem nadal jest ten sam – telewizja TMC należy do grupy międzynarodowego, prywatnego nadawcy TF1, a władze Monako mają jedynie 20% wpływu na działania stacji. Monako zadebiutowało w 1959 roku, a ostatni start zaliczyło w 2006 roku. Najwyższe miejsce to 1. pozycja zdobyta w 1971 roku dzięki Severine. Poza Monako, w konkursie 2018 nie pojawią się również Andora i Luksemburg. Nie zobaczymy również reprezentantów Turcji oraz Bośni i Hercegowiny. Nie należy spodziewać się również powrotu Słowacji oraz debiutu Kazachstanu czy Kosowa. Jedynym krajem, który wystąpi w Eurowizji 2018, a nie było go w 2017 jest Rosja.

%d blogerów lubi to: