Irlandia przed Juniorem – kiedy poznamy reprezentanta? Cypr wraca do preselekcji! Eurovision Asia dla wszystkich nadawców

Telewizja irlandzka ogłosiła już terminarz preselekcji Junior Eurovision Eire, podczas którego wybrany zostanie nowy utwór na Eurowizję Junior. Ponownie wykorzystany zostanie format czterech półfinałów i finału, a wszystko zostanie nagrane wcześniej i wyemitowane w TG4, dlatego o zwycięzcy zadecydują tylko jurorzy – w skład komisji wejdą m.in. Dustin the Turkey, Brian Kennedy, Brendan Murray, Jedward, Linda Martin i Niamh Kavanagh, chociaż nie będą stałymi członkami jury. Pierwszy półfinał wyemitowany zostanie dopiero 22 października, a finał obejrzymy 19 listopada…czyli na tydzień przed finałem Eurowizji Junior w Tbilisi. Oczywiście show zostanie nagrane wcześniej i zwycięzca będzie mieć znacznie więcej czasu, by przygotować się do konkursu w Gruzji, a późna emisja preselekcji ma być może sprawić, że temat JESC będzie cały czas gorący. Niestety telewizja TG4 nie będzie transmitować Eurowizji Junior na żywo – show ruszy tam z opóźnieniem 1,5h. Irlandia i Australia to na razie jedyne kraje, które zapowiedziały, że nie pokażą Eurowizji Junior na żywo.

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia z Cypru. Kompozytorem nowej piosenki na Eurowizję 2018 będzie Alex Papaconstanitou (współtwórca „Always” Azerbejdżanu), a za choreografię odpowiedzialna będzie Haris Savvas, która w 2017 roku przygotowała układ taneczny do „Gravity”. Reprezentant wybrany będzie poprzez preselekcje narodowe, najpewniej wieloetapowe, podobne do tych z 2015 roku, więc na pewno ucieszy to wszystkich mniej znanych wykonawców z Cypru. Na razie nie jest znany dokładny format konkursu oraz terminarz, ale pewne jest, że Christer Bjorkman ponownie zasiądzie w jury międzynarodowym. Cypr od swojego powrotu w 2015 roku konsekwentnie awansuje do finału, chociaż najwyższy rezultat w sobotniej części konkursu to 21. miejsce z 2016 roku dla grupy Minus One.

Blink TV, które razem z EBU organizować będzie pierwszą edycję Eurovision Asia poinformowało, że wszystkie telewizje krajów z regionu Azji i Oceanii mają prawo startu, bez względu na to, czy należą do ABU (azjatyckiego odpowiednika EBU). Otwiera to drzwi wszystkim prywatnym stacjom telewizyjnym oraz krajom, które nie posiadają nadawców publicznych lub takie telewizje nie są zainteresowane startem (np. Kuwejt, Oman, Tadżykistan czy Tajwan). Coraz częściej mówi się także o udziale Hong Kongu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tymczasem EBU nie przestaje zaskakiwać – trwają bowiem rozmowy na temat uruchomienia Eurowizji w wersji amerykańskiej. Na razie nie wiadomo, czy show byłoby dostępne dla wszystkich państw Ameryki Północnej, czy raczej chodzi o rywalizację stanów wchodzących w skład USA. Wiadomo, że Amerykanie będą mieli okazję śledzić Eurowizję 2018 – telewizja LOGO TV zapowiedziała, że pokaże show w przyszłym roku, a komentatorami będą Michelle Visage i Ross Matthews.

Żródło: eurovoix, wiwibloggs

%d blogerów lubi to: