Historia Portugalii na ESC – 2000 – Portugalia drugi raz pauzuje

Ze względu na niską średnią wyników eurowizyjnych Portugalii z ostatnich 5 lat, kraj nie miał prawa udziału w Eurowizji 2000. Festival da Cancao odbył się jednak bez żadnej przerwy. W konkursie wystartowało ośmiu uczestników, a prowadzącymi byli Rita Ferro Rodrigues i Gaspar Borges. Sporą część programu artystycznego poświęcono zmarłej w 1999 roku Amalii Rodrigues, słynnej wokalistce i wykonawczyni fado. Zwyciężczynią festiwalu została Liana (Liliana Andreia Carvalho da Costa) z utworem „Sonhos mágicos” – zdobyła 86 punktów. Drugie miejsce miał Paulo Terrao (80 punktów), a trzecie Secreta Passagem (73 punkty).

Po raz drugi w historii (od swojego debiutu) Portugalii zabrakło w stawce Eurowizji. Kraj ten, wraz z Polską, Litwą, Bośnią i Słowenią został odsunięty od startu ze względu na słabe wyniki w ostatnich pięciu latach. W latach 1995-1999 Portugalia tylko raz znalazła się w top10 (za sprawą Lucii Moniz), a aż trzy razy zajęła miejsca poza top20 (w tym raz ostatnie). Pomimo braku reprezentanta Portugalii w Sztokholmie, RTP1 transmitowała show, a komentatorem był Eladio Climaco.

Portugalia powróciła na Eurowizję w 2001 roku z wielką pompą preselekcyjną. Zorganizowano rozbudowane show, które ruszyło już w październiku. Przygotowano aż pięć półfinałów…Co z tego wyszło?

%d blogerów lubi to: