Szwecja, Litwa i Serbia przed Eurowizją 2018

Melodifestivalen 2018 ma już pierwszego uczestnika. Jednym z półfinalistów będzie Stiko Per Larsson, który wygrał P4 Nästa 2017 (dawniej Svensktoppen nästa). W ostatnich latach to niekoniecznie zwycięzcy tego konkursu dostawali dziką kartę do udziału w MF, ale tym razem jurorzy uznali, że to właśnie ten muzyk powinien pojawić się w pojedynku o wyjazd na Eurowizję. Stiko wygrał z utworem „Kumpaner (Vi är som)”, ale na potrzeby preselekcji w Szwecji będzie musiał przygotować zupełnie nowy utwór. Do tej pory żaden uczestnik z Svensktoppen nie dostał się do finału Melodifestivalen.

Telewizja litewska LRT już jakiś czas temu potwierdziła udział w Eurowizji 2018, a teraz wiadomo, że nadawca po raz kolejny zorganizuje preselekcje narodowe w formie maratonu. Dokładny format nie jest jeszcze znany, ale zapewne całość ruszy już w styczniu i z odcinka na odcinek widzowie oraz jurorzy będą eliminować kolejnych kandydatów. Wśród zainteresowanych udziałem w preselekcjach są m.in. Juste Arlauskaite-Jazzu (fot.), która do tej pory pojawiała się w komisji oceniającej, a nie wśród uczestników show. Wokalistka przyznała już wcześniej, że jeśli Portugalia wygra w tym roku Eurowizję, to ona będzie chciała reprezentować Litwę w 2018 roku. Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowanych są też GJan, Greta Zazza i Paula. Być może do konkursu wróci Donny Montell, który już dwukrotnie reprezentował Litwę na Eurowizji. Nie wiadomo na razie jaką decyzję podejmie weteranka selekcji – Aiste.

Do wewnętrznych preselekcji serbskich zgłosiła się popularna i kontrowersyjna wokalistka Maja Nikolić, która już wcześniej próbowała swoich sił w Beoviziji/Beosongu. Skandalistka ma już przygotowany utwór i jak twierdzi, nikt nie będzie miał szans by ją pokonać. Maja, która ostatnio jest przez media wyśmiewana z powodu różnych, często nieprzemyślanych wypowiedzi, uważa, że udział w Eurowizji należy jej się już od 1991 roku, gdy miała reprezentować b. Jugosławię, ale z powodu sankcji jej kraj nie miał prawa startu w Eurowizji. Maja Nikolić ostatnio próbowała swoich sił w 2013 roku, gdy jej ballada przegrała m.in. z Moje 3 i w ogóle nie dostała się do finału preselekcji. Wokalistka bardzo mocno krytykowała wtedy RTS i uznała, że wyniki zostały zmanipulowane.

%d blogerów lubi to: