Festival RTP da Canção 1999 odbył się 8 marca w MEO Arenie, wcześniej znanej jako Pavilhão Atlântico. Gospodarzami byli Alexandra Lencastre i Manuel Luís Goucha. Scena składała się z trzech platform – na jednej znajdowała się orkiestra, a na dwóch pozostałych wymiennie śpiewali finaliści. Sporo czasu poświęcono 25. rocznicy rewolucji 25 kwietnia i twórczości piosenkarza Jose Alfonso. Chociaż finał odbył się w Dzień Kobiet, triumfował młody mężczyzna – Rui Bandeira, z utworem „Como tudo começou” (autorzy: Tó AndradeJorge do Carmo). Wokalista zdobył 90 punktów w głosowaniu jury regionalnego. Drugie miejsce przypadło Sofii Froes za utwór „Menina alegria” (72 punkty), a trzecie Celii Oliveirze (64 punkty).

Rui Pedro Neto de Melo Bandeira urodził się w miejscowości Nampula w Mozambiku, który w 1975 roku zdobył niepodległość i przestał być kolonią portugalską. Pierwszy album Bandeira wydał w 1999 roku, do tej pory ma na koncie 13 płyt. Piosenka „Como tudo começo” wydana została też po angielsku (pt. „You can take my hand”) oraz w dwóch innych wariantach portugalskojęzycznych. Wiele lat po swoim udziale w Eurowizji Rui wyznał, że „Como tudo começo” miało być podczas konkursu zaśpiewane częściowo po angielsku, ale telewizja RTP zdecydowanie się na to nie zgodziła. Wokalista krytykował tę decyzję, zwłaszcza, że od 1999 roku EBU zezwoliło krajom na wystawianie piosenek w różnych językach. Portugalia była jednak jednym z ośmiu państw, które do Jerozolimy wysłały piosenki w 100% w językach narodowych.

Portugalia miała nie startować w Eurowizji 1999 zgodnie z zasadą, że w konkursie uczestniczą tylko państwa z najlepszą średnią wyników z pięciu ostatnich lat. Uczestnictwo było jednak możliwe dzięki decyzji…Łotwy. Kraj ten miał zadebiutować, ale ostatecznie wycofał się z tego planu i zwolnił miejsce Węgrom, którzy odmówili startu. Następna w kolejce była Portugalia, więc presja, by zdobyć wysokie miejsce i mieć gwarantowany start w 2000 roku była spora. Rui wystąpił jako 16., zaraz po zwycięskiej Szwecji, a przed Irlandią. Zdobył 12 punktów, co dało mu 21. miejsce na 23 kraje. Gorzej wypadły tylko Cypr (2 punkty) i Hiszpania (1punkt). Litwa miała o 1 punkt więcej od Portugalii. Co ciekawe, wynik Rui’ego to efekt głosowania widzów we Francji – dali Portugalii swoją dwunastkę i to były jedyne punkty, jakie Rui dostał w finale Eurowizji. Widzowie z tego kraju 12 punktów dali Niemcom, 10 zwycięskiej Szwecji, a 8 Izraelowi. Mieczysław Szcześniak z Polski oraz sąsiednia Hiszpania pozostali bez punktów. Manuel Luís Goucha podawał punkty z Lizbony, Rui Unas komentował show dla RTP1, a João David Nunes dla RDP Antena 2.

21. miejsce źle wpłynęło na statystyki Portugalii. Taki rezultat osiągnięto już drugi raz (wcześniej w 1995 roku). Sprawiło to, że kraj na pięć ostatnich startów tylko raz był w top10, a aż trzy razy nie wszedł nawet do pierwszej dwudziestki. Tym samym Portugalia, wraz z Polską, Bośnią, Litwą i Słowenią została wykluczona z udziału w Eurowizji 2000. Festival da Cancao został jednak zorganizowany…

Reklamy