Po raz kolejny w ostatnim czasie temat powrotu Turcji na Eurowizję pojawia się w mediach społecznościowych. Niedawno na ten temat wypowiadała się Sertab Erener, teraz przyszła pora na laureatów 2. miejsca z 2010 roku – grupę MaNga. Członkowie zespołu opublikowali na Twitterze post na temat Eurowizji ze zdaniem „Let’s do it again„, co zostało przez fanów zinterpretowane jako kolejne potwierdzenie powrotu Turcji do konkursu ale też udział samej formacji. Wywołało to wiele pozytywnych komentarzy, a nawet przypuszczenia, że z takim reprezentantem Turcja mogłaby pójść w ślady Ukrainy i Portugalii i wygrać Eurowizję zaraz po swoim powrocie. Niestety, euforia nie trwała zbyt długo – formacja MaNga szybko zdementowała plotki o swoim udziale w konkursie twierdząc, że wyrazili oni jedynie swoje zdanie na temat planowanego powrotu kraju do Eurowizji. Co ciekawe, portal Oikotimes sugeruje, że wcześniej były też doniesienia, jakoby MaNga miała na Eurowizji w Lizbonie reprezentować…San Marino, co wydaje się być trochę nierealne. Poza tym istnieją też plotki, jakoby w Eurowizję zaangażowana miała być Fatma Turgut. Czy to ona będzie nową reprezentantką Turcji i czy ten kraj faktycznie pojawi się w stawce? Przekonamy się niebawem.

Telewizja cypryjska planuje wewnętrznie wybrać kompozytora, który napisze utwór dla nowego reprezentanta wyspy. Ma być to ktoś znany i ceniony, ale tym razem już CyBC nie planuje współpracy ze Szwedem Thomasem G:sonem, który dwukrotnie wprowadził Cypr do finału. Istnieją plotki, jakoby w temat Eurowizji miał się zaangażować Alex Papakonstantinou, który współpracował m.in. z Heleną Paparizou, Sarbelem czy Antique. Na razie nie wiadomo w jaki sposób wybrany zostanie reprezentant Cypru, ale istnieje możliwość wyboru wewnętrznego lub poprzez talent-show. Już teraz pojawiły się spekulacje na temat niedawnego zwycięzcy grecko-cypryjskiego X-Factora – Panagiotisa Koufogiannisa. Ponoć wokalista jest bardzo zainteresowany udziałem w ESC, zwłaszcza, że już w 2015 roku próbował swoich sił w selekcjach i zajął 2. miejsce za „Without your love”.

Kolejne informacje na temat wyboru reprezentanta gospodarzy przed Eurowizją 2018. Wiemy już, że Festival da Cancao odbędzie się na przełomie lutego i marca oraz że składać się będzie z dwóch półfinałów i finału. Telewizja RTP planuje zaprosić 17 kompozytorów do udziału w konkursie – wskazani autorzy będą odpowiedzialni za przygotowanie utworów i selekcję wykonawców. Nie będą mieli przy tym żadnych ograniczeń językowych – piosenka preselekcyjna może być wykonana np. po angielsku. Jednego dodatkowego kompozytora preselekcji narodowych wskaże zwycięzca Eurowizji 2017 – Salvador Sobral. Dziewiętnastym kompozytorem będzie zwycięzca konkursu dla początkujących autorów – plebiscyt organizowany jest przez radio Antena 1. Ostatnim uczestnikiem selekcji ma być kandydat wyłoniony w otwartym konkursie organizowanym przez RTP. Zainteresowanie będzie zapewne spore, więc najlepsza piosenka wybrana z tej puli może sporo namieszać w Festival da Cancao.

Zainteresowanie mediów udziałem Polski w Eurowizji Junior jest na razie niewielkie. O rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń poinformował portal Eska.pl. Podobnie jak rok temu, redakcja tej strony proponuje paru utalentowanych wykonawców – tym razem stawiają na Dominikę Ptak, Olivię Tomczak i Julię Totoszko. Także fani Eurowizji często wspominają o Dominice jako potencjalnej faworytce do reprezentowania Polski. Wokalistka startuje w tym roku w opolskich „Debiutach”, a w ubiegłorocznych preselekcjach do JESC zajęła 2. miejsce. Niestety portal Eska.pl nie wystrzegł się jednego błędu – przypominając o ubiegłorocznej edycji Eurowizji dla Dzieci wspomniał, że startowała tam Kanada. Zapewne chodziło o Australię…O JESC wspomina też portal WirtualneMedia.pl, niestety korzystając z ubiegłorocznego logo konkursu. Nie ma się jednak co dziwić – ze starego logo korzysta też…TVP na swojej stronie internetowej.

Reklamy