Portugalski kurort Estoril był gospodarzem Festival da Cancao 1990. Show odbyło się 10 marca, a prowadzącymi byli Ana do Carmo i Nicolau Breyner. Po raz kolejny RTP zaprosiła do udziału lokalne wytwórnie muzyczne – tym razem siedem z nich przyjęło zaproszenie i wyznaczyło swoich kandydatów wraz z piosenkami. Łącznie w finale pojawiło się 10 uczestników. Podczas openingu pokazano archiwalne nagrania z pierwszych dni działalności telewizji portugalskiej, przypomniano także istotne wydarzenia, takie jak np. otwarcie mostu 25 kwietnia w Lizbonie. W Interval Act pokazano m.in. skrót najlepszych eurowizyjnych piosenek Portugalii, ale także zaprezentowano występy poświęcone m.in. gwiazdom lokalnego filmu.

Regionalne jury zdecydowało, że zwyciężczynią preselekcji została Nucha z utworem „Há Sempre Alguém” napisanym przez Luísa Filipe, Jana Van Dijck, Francisco Teotónio Pereira i Frederico Teotónio Pereira. Wokalistka zdobyła aż 242 punkty. Drugie miejsce zajął utwór „Essencia da vida” w wykonaniu Karamuru (170 punktów), a trzecie „Mais e mais” wokalisty Toy’a. Nucha reprezentowała wytwórnię SBK – rok temu kandydat SBK zajął w finale 3. miejsce. Z kolei firma Discossete, której kandydaci wygrali rok temu selekcje, tym razem musiała się zadowolić 3. miejscem.

Cristina Isabel dos Santos Baldaia Trindade czyli Nucha urodziła się w 1966 roku w mieście Agueda. Swój debiutancki album wydała dopiero po udziale w Eurowizji – w 1992 roku, ale znacznie większą popularnością cieszyła się płyta „Todos me querem” z 1994 roku. Ostatni album wydała w 2007 roku po 8 latach przerwy. Dwa lata później niespodziewanie znów stanęła do walki o udział w Eurowizji, ale zajęła 4. miejsce. W 2013 roku wzięła udział w „Big Brother VIP” – spędziła tam 28 dni. Utwór „Ha sempre alguem” doczekał się angielskiej wersji „Together” oraz nowej wersji portugalskiej wydanej w 2005 roku.

Podczas Eurowizji 1990 w Zagrzebiu Portugalia wystartowała jako 16., pomiędzy Tajci z Jugosławii, a reprezentantem Irlandii. Zdobyła jedynie 9 punktów co dało jej 20. miejsce – drugie od końca. Słabiej wypadły jedynie Norwegia z Finlandią, które miały po 8 punktów. Więcej niż 2 punktów zabrakło Portugalii by pokonać Grecję. Tylko Luksemburg (7) i Wielka Brytania (2) złożyły się na punkty dla Nuchy. Portugalskie jury swoją dwunastkę przekazało Islandii, 10 dając zwycięskim Włochom, a 8 Szwajcarii. Hiszpańskiej grupie Bandido przypadło 5 punktów. Ana do Carmo komentowała konkurs dla RTP1, a punkty podał  João Abel Fonseca. Pomimo porażki, utwór Nuchy stał się sporym hitem w kraju i jest też bardzo lubiany przez wielu fanów Eurowizji.

I stało się – Nucha pobiła rekord jeśli chodzi o najniższe miejsce zajęte przez Portugalię od czasu debiutu. Do tej pory było nim miejsce 18., teraz już dwudzieste. Zmieni się to dopiero w 1995 roku, jednak zanim do tego dojdzie, Portugalia wróci na chwilę do czołowej dziesiątki.

Reklamy