Polska weźmie udział w Eurowizji dla Dzieci 2017 – taką informację przekazano dziś za pośrednictwem oficjalnego fanpage konkursu na TVP. Będzie to czwarty start Polaków w tym konkursie i drugi po 13-letniej przerwie. Uczestnictwo Polski nie jest w tym roku niespodzianką – konkurs rok temu oglądały ponad 2 mln widzów, a preselekcje narodowe cieszyły się sporym zainteresowaniem. Reprezentująca nasz kraj Olivia Wieczorek zajęła na Malcie 11. miejsce, najwyższe od czasu debiutu.

Telewizja Polska ogłosiła już regulamin preselekcji narodowych. Finał odbędzie się 1 października, a o nowym reprezentancie zadecydują jurorzy i widzowie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 września i oczywiście w warunkach zawarte są wszystkie informacje dot. regulaminu Eurowizji dla Dzieci, m.in. przedział wiekowy (9-14 lat), obywatelstwo (tylko polskie), data publikacji utworu (po 1 maja 2017) czy tekst utworu (40% może być w języku innym niż narodowy). Spośród wszystkich zgłoszeń specjalna komisja wyłoni grupę, która zakwalifikowana zostanie do udziału w castingu w Warszawie zaplanowanym na 15 września. Dopiero po castingu określona zostanie stawka finałowa, a oczywiście TVP zastrzega sobie prawo do przydzielenia specjalnych „dzikich kart” dla osób, które np. w ogóle nie wyślą swojego zgłoszenia. Podobnie jak rok temu, podczas finału ogłoszony będzie tylko zwycięzca preselekcji. Pełny regulamin dostępny jest TUTAJ.

Polska jest 14. krajem, który weźmie udział w Eurowizji Junior 2017. Czekamy wciąż na bardzo prawdopodobne przyłączenie się Bułgarii oraz Cypru i być może Izraela. Raczej nie ma szans na spektakularne debiuty czy powroty. Wiadomo, że w imprezie nie zadebiutują Węgry, chociaż nadawca MTV w przeszłości wykazywał zainteresowanie konkursem.

Reklamy