Próba przerwania tradycji organizowania Festival da Cancao niewiele Portugalczykom dała, więc już w 1989 powrócono do starej metody. Finał odbył się 7 marca w mieście Evora, a prowadzącymi byli António Vitorino de Almeida i Manuela Carlos. Nie było tym razem otwartego konkursu, a RTP zaprosiła wytwórnie muzyczne do wyboru kandydatów, przygotowania utworów i rywalizowania. Na taki ruch zdecydowało się pięć firm i tym samym o wyjazd na Eurowizję walczyło tylko pięciu uczestników. Aby uatrakcyjnić preselekcje przygotowano parę występów wspominkowych z udziałem byłych zwycięzców Festival da Cancao. Pojawili się m.in. Jose Cid, Tonicha czy Simona de Oliveira, a gościem specjalnym była też Marie Myriam, dwukrotna reprezentantka Francji.

Finał wygrała formacja Da Vinci reprezentująca wytwórnię Discossete. Utwór „Conquistador” zdobył 121 punktów. Druga była Marina Mota z 87 punktami, a trzeci Eccos z 59 punktami. O wyjazd na ESC walczyli też Jose Alberto Reis i Lenita Gentil. Autorami zwycięskiej piosenki są Ricardo Landum i Pedro Luís.

Iei-Or i Pedro Luís Neves stworzyli Da Vinci w 1982 roku i dość szybko zdobyli w kraju sporą popularność. Działają zresztą do tej pory i współpracowali m.in. z Dorą, Sandrą Fidalgo czy Joaquimem Andrade. Ostatnie wydawnictwo muzyczne pod nazwą Da Vinci pojawiło się w 1999 roku, ale np. w 2007 roku grupa wystąpiła w Atlântico Pavilion podczas Diz que é uma espécie de Réveillon transmitowanym przez RTP. Piosenka „Conquistador” opowiada o przeszłości kolonialnej Portugalii. Wokalistka Iei-Or wspomina w tekście o Brazylii, Republice Zielonego Przylądka, Angoli, Mozambiku, Gwinei-Bissau, stanie Goa, Makau i Timorze. To jeden z najbardziej lubianych przez fanów Eurowizji utworów Portugalii.

Podczas Eurowizji 1989 Portugalia wystartowała jako dziewiąta, pomiędzy Norwegią a Szwecją. Zdobyła 39 punktów, co dało 16. miejsce na 22 możliwe. Najwięcej dał a Hiszpania – 8, później Luksemburg – 7, a Austria z Grecją – po 6. Dziewięć państw obdarowało grupę Da Vinci punktami. Portugalia swoje 12 punktów dała Wielkiej Brytanii, 10 Grecji, a 8 Szwecji. Zwycięska Jugosławia dostała tylko 1 punkt, a sąsiednia Hiszpania nic. Ana Zanatti komentowała konkurs dla RTP1, a punkty podawała Margarida Andrade.

Do tej pory Portugalia tylko raz zajęła 16. miejsce – w 1975 roku. To trzeci najsłabszy rezultat kraju (najgorsze jest wciąż miejsce 18.), jednak już w 1990 roku Portugalia osiągnie kolejny smutny rekord…

Reklamy