Australia potwierdziła udział w Eurowizji Junior 2017 i przedstawiono już strategię dotyczącą startu tego kraju podczas konkursu w Gruzji. Show będzie po raz pierwszy transmitowane przez stację ABC ME zamiast nadawcy SBS. To efekt rozmów nadawcy australijskiego z EBU. Stacja ABC ME ma ofertę programową skierowaną do młodszej widowni, emituje głównie filmy i programy familijne. Tygodniowo dociera do ponad 1,5 miliona widzów w kraju.  Grace Koh, Pip Rasmussen i Tim Mathews będą odpowiedzialni za transmisję Eurowizji Junior w Australii. Wybór reprezentanta kraju jeszcze się nie dokonał, ale najpewniej ponownie wykorzystana zostanie selekcja wewnętrzna. Australia zadebiutowała na JESC w 2015 roku zajmując 8. miejsce za utwór „My Girls”. Rok później zajęła 5. miejsce dzięki piosence „We Are”. Po dodaniu Australii stawka JESC ma już 13 uczestników i można spekulować, że wkrótce to grono się powiększy o Bułgarię, Polskę i Cypr. Jeśli dorzucimy jeszcze Izrael konkurs będzie miał 17 uczestników, tyle samo co rok temu.

Kolejne kraje potwierdzają udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. W bardzo daleką podróż uda się delegacja gruzińska (Tbilisi i Lizbonę dzieli ponad 5,5 tys. kilometrów). Na razie nie wiadomo w jaki sposób wybrany zostanie nowy reprezentant tego kraju. 3,6 tys. kilometrów dzieli stolicę Portugalii od białoruskiego Mińska. Telewizja BTRC także potwierdziła chęć udziału w konkursie i zapewne następców fenomenalnego duetu NAVI (który cieszy się teraz ogromną popularnością na Białorusi) wybierze ponownie poprzez preselekcje narodowe. Rumunia już wcześniej potwierdziła udział, a teraz pojawiły się plotki, że preselekcje narodowe tego kraju zorganizowane zostaną w mieście Kluż-Napoka. Media lokalne donoszą, że show (najpewniej półfinał i finał) odbędą się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku. Władze Klużu mają ponoć wyłożyć ponad 12 tys. euro na organizację Selectia Nationala. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście Ilinca i Alex nagrali teledysk do „Yodel It”.

Telewizja maltańska zdecydowała, że reprezentantką kraju podczas Eurowizji dla Młodych Tancerzy będzie Denise Buttigieg. 16-letnia tancerka pokonała w wewnętrznych selekcjach dziewięciu innych kandydatów. Łącznie 18 chętnych próbowało zdobyć bilet do Pragi na konkurs, który zresztą miał się pierwotnie odbywać na Malcie, ale ze względu na problemy nadawcy PBS (nie podano dokładnie jakie) Eurowizja przeniosła się do Czech. Najpewniej jedynie osiem państw wystartuje w konkursie. Nie zabraknie Polski, która ma już swojego reprezentanta – zwyciężczynię „Młodego Tancerza Roku” – Paulinę Bidzińską. Teoretycznie konkurs powinien mieć min. 10 uczestników, jednak być może EBU zmieni zasady, by zorganizować ten (dość problematyczny w tym roku) konkurs.

Reklamy