Festival da Cancao w 1988 roku przybrał zupełnie nową formę. Wprowadzono nową nazwę – I Selecção Interna para o Eurofestival 1988 – i nowy format. Zamiarem było wybranie najlepszej piosenki i by tego dokonać zaproszono pięciu kompozytorów, którzy mieli stworzyć propozycje konkursowe i zdecydować, kto ma je zaśpiewać. Zaproszeni zostali José Calvário, José Cid, Luís Duarte, Luís Pedro Fonseca i Pedro Osório. Szóstym uczestnikiem finału miał być zwycięzca festiwalu Prémio Nacional de Música 1988, który odbył się 5 marca. Udział w nim wzięło ośmiu wykonawców, w tym Nucha i Dora. Gościem specjalnym był Johnny Logan (zwycięzca Eurowizji 1987), a o wynikach decydowali jurorzy. Wygrała Dora z utworem „Deja vu”, na drugim miejscu byli Midus i Banda Amazonia, a na trzecim Ana e suas irmas. Nucha zajęła 5. miejsce.

Tak się złożyło, że w finale 7 marca Dora miała dwa utwory – jeden z Premio Nacional de Musica, a drugi – „Voltarei” otrzymała od jednego z zaproszonych kompozytorów. Poza nią o Eurowizję walczyli m.in. Gloria i Luis Duarte. Prezentacja utworów nastąpiła 7 marca, ale wyniki głosowania jury poznano dopiero 12 marca i pełny rezultat nigdy nie został opublikowany, gdyż traktuje się to jako wybór wewnętrzny. Prezentację prowadzili Ana Paula Reis, Valentina Torres i António Sequeira. Zwycięzcą okazała się Dora, ale z utworem „Voltarei”, chociaż media twierdziły, że „Deja vu” było zdecydowanie lepszą opcją. Sama wokalista wolała wykonać na Eurowizji „Deja vu”, ale ponoć RTP poinformowało ją przed finałem, że albo pojedzie z „Voltarei”, albo w ogóle nie zostanie ponownie wybrana na reprezentantkę kraju. Wiadomość o wyborze reprezentanta i piosenki podana została w programie informacyjnym stacji RTP.

Dorę już znamy – reprezentowała Portugalię w 1986 roku z utworem „Nao sejas mau para mim” zajmując 14. miejsce. Utwór „Voltarei” napisany został przez Jose Nizę i Jose Calvario. Utwór doczekał się angielskiej wersji językowej pt. „I’ll come back”. Po wydaniu eurowizyjnego singla Dora przestała nagrywać – pojawiła się jeszcze na paru festiwalach, a później opuściła Portugalię by mieszkać w Brazylii, z której wróciła dopiero w 2001 roku.

Aż siedmiu wykonawców wracało w 1988 roku na Eurowizję. Poza Portugalią, byłych reprezentantów wysłali także Dania, Finlandia, Izrael, Szwecja i Turcja. Dora wystąpiła jako dwudziesta, czyli przedostatnia – pomiędzy Francją i Jugosławią. Zdobyła tylko 5 punktów (4 od Hiszpanii, 1 od Grecji) co dało jej 18. miejsce i remis z Belgią. Słabiej wypadły jedynie Finlandia z Austrią. Portugalskie jury 12 punktów przekazało zwycięskiej Szwajcarii, 10 Izraelowi, a 8 Islandii. Sąsiednia Hiszpania nic nie otrzymała. Komentatorą dla RTP1 była  Margarida Andrade, a punkty podała Maria Margarida Gaspar.

Kolejny raz Portugalia zakończyła rywalizację na 18. miejscu, które od momentu debiutu jest najsłabszym, jakie kiedykolwiek zajęła. Ta sama lokata pojawi się w statystykach kraju jeszcze jeden raz, ale dopiero w 2010 roku. Portugalia już po raz ósmy z rzędu nie zdołała wejść do top10…

Współpraca: Tymon Chwalisz

Reklamy