Festival da Cancao 1987 odbył się 7 marca w mieście Funchal na Maderze, gdzie trafił po raz pierwszy w historii. Prowadzącą była tym razem tylko Ana Zanatti, a o udział w Eurowizji walczyło jedynie sześciu wykonawców. Dlaczego? Komisja wybierająca utwory zawiadomiła RTP o bardzo słabym poziomie nadesłanych propozycji. W związku z tym, że stawka była skromna, całe (prawie czterogodzinne show) zapchano różnego rodzaju występami artystycznymi, pełnymi folku i tańca. Zwycięzcę wybierały 22 grupy jurorskie podzielone na regiony Portugalii, Azorów i Madery.

Pierwsze miejsce otrzymała formacja Nevada z utworem „Neste barco a vela”. Co ciekawe, piosenka tylko jednym punktem pokonała utwór „Hora a hora, dia a dia” wokalistki Glorii. Nevada miała 116 punktów, Gloria 115, a na trzecim miejscu znalazła się Ana Alves z „Imaginem so” i 106 punktami.

Nevada to duet złożony z Jorge Mendesa i Alfredo Azinheiry. Eurowizyjny utwór, który sami napisali, był ich debiutanckim singlem. Później Jorge odszedł z zespołu, a zastąpiły go Fernanda Lopes i Carla Burity (eurowizyjne chórzystki Nevady), więc duet zamienił się w trio. W 1991 roku wydali drugi singiel oraz debiutancki album i na tym ich kariera się skończyła. Eurowizyjna piosenka nie doczekała się żadnej dodatkowej wersji językowej, a jedynie wariantu instrumentalnego.

Podczas Eurowizji 1987 w Brukseli Portugalczycy wystąpili z ósmym numerem startowym pomiędzy Włochami a Hiszpanią. Zdobyli tylko 15 punktów, co dało im 18. miejsce na 22 startujące kraje. Aż 11 punktów zabrakło by dogonić Szwajcarię, ale Portugalia pokonała Hiszpanię (różnica 5 punktów), Austrię, Luksemburg i Turcję. Tylko trzy kraje wsparły Nevadę punktami – Hiszpania dała aż 8, Grecja 5, a Niemcy 2. Dwanaście punktów z Lizbony trafiło do Włoch, 10 do Izraela, a 8 do zwycięskiej Irlandii. Hiszpania nie dostała nic. Maria Margarida Gaspar komentowała Eurowizję dla RTP1, a punkty podała Ana Zanatti.

Portugalia po raz kolejny osiągnęła swoje najniższe miejsce – 18. Pierwszy raz zdarzyło się to w 1981, później w 1985, a jak pokaże historia…to jeszcze nie koniec, zresztą nieubłaganie zbliża się rok, w którym kraj wypadnie jeszcze gorzej. Jednak zanim to nastąpi, przed nami rok 1988, w którym Festival da Cancao zmienił się nie do poznania…

Reklamy