Chociaż format preselekcji 1990 roku wyłonił reprezentanta, który zajął dla Portugalii najniższe miejsce w historii, telewizja RTP nie zdecydowała się na zmiany i ponownie zaprosiła wytwórnie muzyczne do udziału w konkursie. Finał odbył się 7 marca 1991 roku w Lizbonie, a prowadzącymi byli Ana Paula Reis i Júlio Isidro. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Nucha i Paulo de Carvalho.

Zwyciężczynią okazała się Dulce Pontes z utworem „Lusitana paixão” napisanym przez Freda Micaela, Jose da Ponte i Jorge Quintelę. Za wykonawczynią stała wytwórnia Namouche, która miała też drugiego kandydata – T & Guys. Zajął on 4. miejsce. Druga była formacja Os Blocco (wytwórnia EMI Songs), a trzecia Carla Sofia z wytwórni Discossete. Dulce Pontes zdobyła w głosowaniu jury 166 punktów, jedynie 11 więcej od Os Blocco.

Dulce José Silva Pontes urodziła się w 1969 roku, a karierę rozpoczęła w 1988. Jest wokalistką i kompozytorką, tworzącą w wielu gatunkach muzycznych – od popu po folk i muzykę klasyczną. Jej twórczość często określana jest jako world music. Do tej pory wydała dziewięć albumów, a najnowszy „Peregrinação” pojawił się w tym roku. Jedną z najbardziej znanych piosenek wokalistki jest „Canção do Mar”, które zostało później nagrane przez Sarah Brightman i jako „Harem” stało się w 2003 roku międzynarodowym przebojem. W utworze eurowizyjnym „Lusitana paixão” Dulce śpiewa o fado. Utwór stał się bardzo popularny w Portugalii. Doczekał się też angielskiej wersji pt. „Tell me”.

Podczas Eurowizji 1991 Portugalia wystartowała jako dwunasta, pomiędzy Irlandią i Danią. Zdobyła aż 62 punkty i bardzo dobre, 8. miejsce na 22 państwa. Aby pokonać Włochy i wzbić się jeszcze wyżej zabrakło aż 27 punktów. Francja i Hiszpania przekazały Dulce Pontes 10 punktów, 8 dorzuciła Islandia, 7 Szwecja z Finlandią, 5 Turcja, 4 Grecja i Cypr, 2 Luksemburg i Norwegia, a 1 Szwajcaria, Dania i Włochy. Portugalskie jury swoje 12 punktów dało Włochom, 10 zwycięskiej Szwecji, a 8 Hiszpanii. Francji, która razem ze Szwecją zremisowała na 1. miejscu, Portugalia dała jedynie 5 punktów. Podczas eurowizyjnej pocztówki Dulce Pontes zaśpiewała utwór „Dio, come ti amo” Domenico Modugno, a punkty z Lizbony przekazała Maria Margarida Gaspar. Komentatorem dla RTP1 była Ana do Carmo.

Po dziesięciu startach Portugalia nareszcie wróciła do czołowej dziesiątki i udało jej się uzyskać drugi najwyższy rezultat w historii. Wciąż najwięcej osiągnęli reprezentanci z 1972 i 1980 roku – 7. miejsce. Ósme miejsce zostanie powtórzone w 1994 roku, a już w 1996 roku kraj osiągnie swoje najlepsze miejsce przed 2017. A już w 1992 roku Festival da Cancao doczeka się…pięciu półfinałów i debiutu Rity Guerry!

Reklamy