Machina ruszyła! Wczoraj wieczorem poznaliśmy miasto-gospodarza Eurowizji 2018 oraz terminarz konkursu, a już dziś rano booking.com poinformował, że ok. 76% miejsc noclegowych w Lizbonie oferowanych przez ten portal zostało już zarezerwowanych na czas konkursu. Dodatkowo RTP poinformowała, że preselekcje narodowe odbędą się w Guimaraes. Składać się będą z dwóch półfinałów (18 i 25 lutego) oraz finału (4 marca). W każdej rundzie wystartuje 10 utworów, a pięć z nich dostanie się do wielkiego finału. O wynikach decydować będą jurorzy i widzowie. Dyrektor telewizji portugalskiej zapowiedział, że najpewniej do 2021 roku Festival da Cancao odbywać się będzie poza Lizboną, co oznacza, że Portugalia niejako potwierdza udział w co najmniej czterech kolejnych Eurowizjach.

Dopiero w grudniu mamy poznać oficjalny budżet Konkursu Piosenki Eurowizji, ale już teraz Portugalczycy mają nadzieję na spory zysk ze wzmożonego ruchu turystycznego w majowym okresie. Miasto stołeczne ma na organizację konkursu wydać ok. 5 milionów euro, ale spodziewa się aż 27 tys. turystów w sezonie eurowizyjnym. Nie wiadomo jeszcze kto będzie głównym płatnikiem konkursu – zapewne sporą część kosztów pokryje RTP, ale mówi się też o istotnym wkładzie organizacji turystycznych oraz sponsorów, których na pewno nie zabraknie.

Jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie ruszą przygotowania w MEO Arenie. 14 października wystąpi tam John Legend, 22 listopada Shakira, a 1 lutego Metallica. Ponieważ okolica obiektu należy do droższych części miasta, zapewne goście Eurowizji swój nocleg będą mieć bliżej centrum, gdzie jest też zdecydowanie więcej hoteli czy hosteli. Dostać się do obiektu nie będzie jednak trudno – nieopodal znajduje się stacja „Oriente” czerwonej linii metra, która w kierunku centrum przecina wszystkie pozostałe linie więc możliwe są dogodne przesiadki. Metro działa codziennie od 6:30 rano do 1:00 w nocy. Do MEO Areny dojechać też można pociągami – wysiada się na stacji Oriente, która jest połączona z metrem, stacją autobusową i centrum handlowym. Zatrzymują się tam autobusy wielu linii oraz nocne kursy 208 i 210.

Eurowizja Chórów już za nami, a nadal spływają dane dotyczące oglądalności show. Sukcesem okazała się transmisja konkursu w belgijskiej stacji La Trois. 63,5 tys. widzów śledziło show z udziałem reprezentacji Belgii. Normalny udział tego kanału w rynku to ok. 1,4%, a w sobotę wzrósł aż do 5%. Media belgijskie chwaliły też show za wysoką jakość i ciekawą ideę, zauważając, że jest to niejako powrót do wartości Eurowizji lat 90. W Danii konkurs śledziło 81 tys. widzów, co było trzecim najpopularniejszym programem tygodnia stacji DR K. Eurowizja Chórów nie weszła jednak do top20 najpopularniejszych programów Danii minionych siedmiu dni. W Walii konkurs śledziło 52 tys. widzów i jest to ok. 8 tys. mniej niż średnia oglądalność stacji S4C w tym paśmie, jednak należy zauważyć, że zazwyczaj wtedy transmitowane są imprezy sportowe. Reprezentacja Walii podczas Eurowizji Chórów zajęła 2. miejsce, przegrywając jedynie ze Słowenią.

Reklamy