Preselekcje portugalskie wracają do formatu z superfinałem. Całość zorganizowano 22 marca 1986 roku w Lizbonie, a prowadzących było aż sześciu co jest swoistym rekordem: Alice Cruz, Ana Zanatti, Eládio Clímaco, Fialho Gouveia, Henrique Mendes i Maria Helena. Konkurs nazywał się „Uma canção para a Noreuga”, a tym razem za wybór piosenek odpowiedzialne były cztery regionalne studia RTP (Lizbona, Porto, Azory i Madeira). Każde wybierało po trzy utwory do finału, w związku z tym po raz pierwszy od lat konkurs nie był otwarty dla wszystkich kompozytorów. Z finału do superfinału przeszły jedynie trzy utwory. W obydwu rundach o wynikach decydowało 43 pracowników RTP.

Szczęśliwymi superfinalistami okazali się Rimanco (Azory), Trabalhadores do Comercio (Porto) oraz Dora (Lizbona). Jedynie Madeira nie miała swojego przedstawiciela w superfinale. Selekcje wygrała Dora z utworem „Nao sejas mau para mim” autorstwa Guilherme Inês, Ze da Ponte (kompozytor utworów Portugalii w 1991 i 2005) i Luisa Oliveiry. Po raz pierwszy od lat nie podano kto zajął pozostałe miejsca w superfinale i finale.

Dora Maria Reis Dias de Jesus urodziła się w 1966 roku w Lizbonie. Utwór eurowizyjny był jej debiutanckim singlem. W 1990 roku wystąpiła w festiwalu OTI w Las Vegas, a później wyprowadziła się do Brazylii, gdzie mieszkała do 2001 roku. Po powrocie pojawiła się w paru programach telewizyjnych i na ścieżkach dźwiękowych do różnych filmów, a w 2012 roku wystartowała w lokalnej wersji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Portugalska Wikipedia podaje, że w 2014 roku zaczęła pracę w McDonald, ale szybko z niej zrezygnowała ze względu na zbyt duże zainteresowanie mediów. Ma trójkę dzieci.

Portugalia pojawiła się podczas Eurowizji 1986 jako ostatnia w stawce, a przed nią wystąpiła Finlandia. Dora zdobyła 28 punktów co dało jej 14. miejsce na 20 możliwych – 6 więcej od Finlandii, ale aż 12 mniej od Holandii. Najwięcej punktów dostała od Hiszpanii (8), 7 dał Izrael, po 4 Norwegia, Wielka Brytania i Turcja, a 1 dorzuciła Dania. Portugalskie jury 12 punktów dało zwycięskiej Belgii, 10 Szwajcarii, a 8 Irlandii. Hiszpania dostała 3 punkty. Fialho Gouveia komentował Eurowizję zarówno dla RTP1 i RDP Antena 1, punkty podawała zaś Margarida Andrade.

Po raz trzeci w historii Portugalia zajęła 14. miejsce, wcześniej zdarzyło się to w 1974 (wtedy ostatnie) i 1977 roku. Przez kolejne cztery lata Portugalia nie będzie zajmować miejsc w czołowej piętnastce, a za rok zorganizuje jedne z najbardziej skromnych preselekcji w swojej historii.

Głosuj na najlepszą piosenkę drugiej dekady cyklu: TUTAJ.

Reklamy