Po eksperymencie z rundą superfinałową RTP wróciło do tradycyjnego formatu preselekcji. Finał odbył się 7 marca 1985 roku w Lizbonie, a prowadzącymi byli Margarida Andrade, Fialho Gouveia i Eládio Clímaco. Tej edycji Festival da Cancao ponownie towarzyszyły protesty muzyków, a media rozpisywały się o słabej organizacji i problemach technicznych ze światłem, dźwiękiem i pracą kamer. Finał trwał trzy godziny i składał się z trzech części. W pierwszej wystąpili różni wykonawcy prezentujący głównie muzykę folkową. W drugiej zaprezentowali się kandydaci na Eurowizję, a w trzeciej pokazano baletowy Interval Act oraz odbyło się głosowanie jurorów. Wśród głosujących przeważali studenci, ale byli też dziennikarze. Łącznie zwycięzcę wybierało prawie 200 osób.

219 punktów uzbierała Adelaide Ferreira z utworem „Penso em Ti (Eu Sei)” – tym samym wokalistka wygrała festiwal. Drugie miejsce miała Eduarda z „Meu amor, minha dor, meu jardim” (182 punkty), a trzecie Nuno z Henrique i piosenką „Meia de conversa” (171 punktów). Ostatnie miejsce zajął pop-rockowy zespół Delfins, który zdobył jedynie 28 punktów. O wygraną walczyło 11 kandydatów. W stawce nie było tym razem żadnego byłego reprezentanta Portugalii.

Maria Adelaide Mengas Matafome Ferreira urodziła się w 1960 roku w Minde i poza śpiewaniem zajmuje się też aktorstwem. Pierwszy album wydała w 1986 roku, najnowszy w 2011. Zadebiutowała w 1981 roku utworem rockowym, później zdecydowała się na repertuar balladowy. Jako aktorka często występowała na deskach teatrów i w portugalskich telenowelach. Jej eurowizyjny utwór napisany został przez Toze Brito i Luisa Fernando. Wokalistka współtworzyła tekst piosenki opowiadającej o końcu miłości.

Portugalia podczas Eurowizji 1985 wystąpiła jako dziewiąta w kolejności – pomiędzy Belgią i Niemcami. Zdobyła tylko 9 punktów, co dało 18. miejsce, czyli przedostatnie. Gorzej wypadła jedynie Belgia, która miała o 2 punkty mniej. Aby przegonić Grecję i Cypr, Adelaide musiałaby zdobyć 7 punktów więcej niż miała. W tym roku Portugalię punktowo wsparły tylko bardzo odległe kraje – Grecja dała 7 punktów, Turcja dorzuciła 2. Portugalskie jury 12 punktów przekazało Włochom, drugie miejsce miał Luksemburg, a trzecie Irlandia. Hiszpania dostała 2 punkty, a zwycięska Norwegia zero. Portugalia, Cypr i Turcja to jedyne kraje, którym nie spodobał się utwór reprezentantek Norwegii. Konkurs komentował Eládio Clímaco, a punkty przekazała Maria Margarida Gaspar.

18. miejsce to najniższe, jakie Portugalia do tej pory miała okazję zdobyć. Wcześniej na tym miejscu wylądowała w 1981 roku za sprawą utworu „Playback”. Carlos Paiao zdobył zresztą tyle samo punktów co Adelaide. Zanim Portugalia w końcu zwycięży Eurowizję, jeszcze trzykrotnie wyląduje na 18. pozycji…

Reklamy