Dziewiętnasta edycja Festival da Cancao odbyła się 6 marca 1982 roku, a po raz pierwszy konkurs prowadziły aż cztery osoby: Alice Cruz, Fialho Gouveia, Ivone Silva i Camilo de Oliveira. Co ważne, konkurs miał się w ogóle nie odbyć – zdradzono, że RTP było bliskie wygaszeniu imprezy ze względu na niezadowalające wyniki na Eurowizji. Postanowiono jednak kontynuować tradycję, ale drastycznie ograniczono finanse na organizację. To jednak nie koniec problemów. Stowarzyszenie Kompozytorów Portugalskich zaskarżyło działania komisji, która wyłaniała utwory do finału preselekcji. Uznano, że niemożliwe jest, by jury wybrało 12 utworów spośród 700 propozycji w przeciągu paru godzin. Na 24 godziny przed transmisją finału sąd uznał, że oskarżenia autorów były bezpodstawne. I jeszcze jeden problem – Federacja Telekomunikacyjna zagroziła bojkotem imprezy ze względu na podejrzenia o złe traktowanie pracowników stacji RTP. Skończyło się jednak na groźbach, a preselekcje odbyły się bez kolejnych przeszkód.

O wyjazd na Eurowizję walczyło 11 kandydatów w tym m.in. SARL, Doce czy Bric-a-Brac. Gościem Interval Act była grupa taneczna Wall Street Crash z Wielkiej Brytanii. Zwycięzcę wybierało jury regionalne. W końcu udało się wygrać grupie Doce, która za utwór „Bem bom” zdobyła 182 punkty. Druga była Candida Branca Flor (176 punktów) z utworem Carlosa Paiao. Trzecie miejsce zdobyła Alexandra ze 156 punktami. Ostatnia była Isa, która uzbierała jedynie 27 punktów. Zwycięski utwór napisali António Pinto, Pedro Brito i Tozé Brito.

Doce to jeden z pierwszych girl-bandów w Europie. Składał się z Fatimy Padinhy, Teresy Miguel, Leny Coehlo i Laury Diogo. Fatimę i Teresę fani Eurowizji (uważnie śledzący ten cykl) kojarzyć mogą z Eurowizji 1978 – panie występowały wtedy w składzie formacji Gemini. Swój pierwszy album Doce wydały w 1980 roku, a ostatnie wydawnictwo pod tym szyldem wydano w 2003 roku. Za swoje płyty zdobywały sporo wyróżnień z branży dyskograficznej. W preselekcjach po raz pierwszy wystąpiły w 1980 roku zajmując 3. miejsce w półfinale i 2. w finale za piosenkę pod prostym tytułem „Doce”. Rok później ich piosenka  „Ali-baba” była hitem i faworytem, ale wywalczyła jedynie 4. miejsce. Bilet na Eurowizję dziewczyny zdobyły więc za trzecim podejściem. Formacja przestała istnieć w 1987 roku, ale w 2009 roku pojawiła się podczas eurowizyjnej imprezy w Setubal czy podczas jubileuszu Festival da Cancao. Zabrakło jednak Teresy Miguel.

Doce otwierały eurowizyjną stawkę w 1982 roku. Po nich wystąpiła reprezentacja Luksemburga. Zdobyły 32 punkty, co dało 13. miejsce na 18 możliwych. Osiem punktów więcej miała Norwegia, a 11 mniej jugosłowiański zespół Aska. Największe wsparcie punktowe zapewnił Luksemburg – 7 punktów, następnie Szwecja (6) i Turcja (5). Hiszpania poskąpiła punktów. Portugalskie jury przekazało najwyższą notę zwycięskim Niemcom, 10 dostał Izrael, a 8 Belgia. Hiszpania nie otrzymała nic. José Fialho Gouveia pełnił funkcję komentatora dla RTP1.

13. miejsce sukcesem nie jest, zostało już zresztą zdobyte przez Portugalię wielokrotnie – w latach 1964-1966 i zostanie powtórzone jeszcze dwukrotnie.

Reklamy