Już w sobotę wieczorem obejrzeć będziemy mogli pierwszą edycję Eurowizji Chórów, organizowaną w stolicy Łotwy – Rydze. Dziś opublikowano kolejność startową – konkurs otworzy reprezentacja Estonii, a zamknie chór gospodarzy. Po Estonii wystąpią kolejno Dania, Belgia, Niemcy, Słowenia, Węgry, Walia, Austria i Łotwa. Każdy chór występować będzie na scenie przez 6 minut, a prezentację poprzedzi 40-sekundowa pocztówka. Zwycięzcę wybierze trzyosobowe jury w skład którego wejdą specjaliści z Łotwy, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Obrady potrwają 5 minut i rozpoczną się po prezentacji ostatniego chóru.

EBU planuje organizować Eurowizję Chórów co drugi rok, więc kolejna edycja odbędzie się w 2019 roku, chyba, że wyniki oglądalności oraz zainteresowanie nadawców europejskich wzrośnie. Wtedy istnieje możliwość przygotowania konkursu co roku, tak jak Konkurs Piosenki Eurowizji dla dorosłych czy dla dzieci. Co ciekawe, Eurowizja Chórów miała się odbyć już trzy lata temu, lecz wtedy jedynie czterech nadawców (w tym Łotwa) było chętnych by wziąć w nowym konkursie udział. Powodem braku organizacji televotingu w trakcie Eurowizji Chórów 2017 jest natomiast problem nadawców Austrii i Niemiec, którzy mogli emitować konkurs jedynie z opóźnieniem. Być może głosowanie widzów zostanie wprowadzone w przyszłości.

Zainteresowanie Eurowizją Chórów może wzrosnąć, gdyż niektóre kraje już teraz planują transmitować show, chociaż nie biorą w nim udziału. Telewizje z Serbii (RTS) i Albanii (RTSH) pokażą konkurs. W Serbii transmisję przeprowadzi stacja RTS2, a komentatorką będzie Silvana Grujić, którą widzowie znają z komentowania Konkursu Piosenki Eurowizji. W Albanii show emitowane będzie z opóźnieniem – od 21:40 na RTSH1. To nie koniec! Telewizja francuska ARTE Concert planuje transmitować Eurowizję Chórów na żywo. Co ciekawe, nowy konkurs będzie można też usłyszeć na Ukrainie. Radio ukraińskie planuje retransmisję. Czy w przyszłości reprezentanci Polski wystąpią na Eurowizji Chórów? TVP aktywnie uczestnicy w Konkursie Piosenki Eurowizji, Eurowizji dla Młodych Muzyków i Tancerzy, a zapewne będzie również kontynuować udział w Eurowizji Junior. W Polsce nie brakuje muzycznych talentów, a program „Bitwa na Głosy” cieszył się sporą popularnością.

Reklamy