Remis w Witebsku! Jak poradziła sobie Polska?

Reprezentant Ukrainy, Vlad Sytnik, wygrał International Pop Song Performers Contest w ramach Słowiańskiego Bazaru organizowanego w białoruskim Witebsku w minionym tygodniu. Po głosowaniu jurorów podczas finałowej nocy Vlad zremisował na 1. miejscu z Białorusinem Egorem Sharankovem – panowie mieli po 151 punktów. Postanowiono więc nie przyznawać głównego Grand Prix, a remis rozstrzygnięto poprzez usunięcie z tabeli głosowania punktów przekazanych przez jury Białorusi i Ukrainy. Tym samym Vlad wysunął się na prowadzenie zdobywając pierwszą nagrodę. Edowi przypadło drugie miejsce. Trzecia była zaś reprezentantka Serbii z Eurowizji 2013 – Nevena Bozovic (fot.). Wokalistka zdobyła tylko o 1 punkt mniej niż przedstawiciele Ukrainy i Białorusi. Dziesiąte miejsce przypadło laureatce 2. miejsca z tegorocznych selekcji maltańskich – Janice Mangion, zaraz za nią była Chorwatka Nina Kraljić. Ostatnie miejsce w finale przypadło reprezentantce Polski – Uliashy. Uzbierała 108 punktów.

Do tej pory reprezentanci Ukrainy trzykrotnie wygrywali Słowiański Bazar. W 1996 roku Grand Prix zdobyła Ruslana, która w 2004 roku wygrała Eurowizję. Polska zwyciężyła raz – w 2013 roku za sprawą Michała Kaczmarka. Rok temu 1. miejsce zdobył weteran selekcji białoruskich – Alexey Gross.

Już we wrześniu w Soczi kolejny konkurs muzyczny organizowany w państwie b. ZSRR i bardzo istotny dla lokalnego rynku muzycznego – „New Wave”. O Grand Prix powalczą m.in. DoReDos z Mołdawii, którzy zmierzą się na jednej scenie m.in. z przedstawicielami Rosji, Ukrainy czy Uzbekistanu. W ubiegłym roku konkurs wygrał Chorwat Dino Jelusić, pierwszy zwycięzca Eurowizji dla Dzieci. Wśród wcześniejszych zwycięzców wymienić można m.in. duet Smash z Rosji (jednym z członków był Sergey Lazarev), Cosmos z Łotwy, Natalię Gordienko z Mołdawii czy Jamalę z Ukrainy.

%d blogerów lubi to: