Austria i Rumunia potwierdzają udział w ESC 2018! Kto jeszcze dołączy do stawki JESC 2017?

Austria i Rumunia to kolejne kraje, które potwierdziły udział w Eurowizji 2018 i rozpoczęły przygotowania. Telewizja ORF po raz drugi z rzędu zastosuje wybór wewnętrzny, a zainteresowani konkursem wykonawcy mogą wysyłać swoje zgłoszenia do końca przyszłego miesiąca. Na razie żadnych szczegółów nie podano. Spośród krajów, które już wstępnie potwierdziły udział w Eurowizji 2018 tylko Belgia i Rosja planowały wybrać reprezentanta i piosenkę wewnętrznie. Telewizja rumuńska już teraz wie, że zorganizuje preselekcje narodowe i weźmie udział w ESC, chociaż budżet stacji na rok 2018 nie został jeszcze zaakceptowany. Nadawca postanowił jednak szybciej ogłosić udział w konkursie by lepiej przygotować selekcje, znaleźć potencjalnych sponsorów i dać wszystkim chętnym więcej czasu na przygotowanie odpowiednich utworów.

Telewizja białoruska przygotowała casting z udziałem 45 wykonawców zgłoszonych do preselekcji narodowych przed JESC. Po trzech godzinach wybrano finałowy skład – o wyjazd do Tbilisi powalczy aż siedem solistek, jeden solista, jeden duet i jeden kwartet. W skład jury wszedł m.in. Uzari, reprezentant Białorusi z Eurowizji 2015. Ukraina stała się dwunastym krajem, który potwierdził udział w Eurowizji dla Dzieci 2017 – rozpoczęto też preselekcje narodowe, a zgłoszenia przyjmowane będą do 7 sierpnia. Dzień później odbędzie się półfinał, w którym uczestniczyć będą mogli wszyscy zgłoszeni. Spośród tej grupy specjalne jury wyłoni finalistów. Daty organizacji finałów narodowych na Białorusi i Ukrainie nie zostały jeszcze podane.

Wciąż czekamy na potwierdzenie udziału kolejnych państw, liczymy tu głównie na Polskę, Bułgarię, Australię czy Cypr, co dałoby już 16 krajów – o jeden mniej niż rok temu. Ostatnio informowałem, że najpewniej w tegorocznej stawce zabraknie Izraela, ze względu na zmiany w statusie nadawcy publicznego w ramach struktury EBU. Okazało się jednak, że IPBC podpisało z Europejską Unią Nadawców specjalne porozumienie pozwalające Izraelowi na udział w konkursach Unii do końca tego roku – oznacza to, że kraj mógłby pojawić się podczas Eurowizji dla Dzieci czy Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Telewizja izraelska czeka na oficjalne potwierdzenie swojego statusu do grudnia tego roku i zapewne w nowym rok 2018 wejdzie już jako „aktywny członek” i udział w Eurowizji 2018 nie powinien być dzięki temu zagrożony.

Trwa głosowanie czytelników w wielkim finale plebiscytu „Eurovision Internet Song Contest 2017„. Szczegóły dostępne TUTAJ

%d blogerów lubi to: